Diğer
  Ana SayfaGüzellikYaz aylarında en çok hangi ayak problemleri görülüyor? Yaz aylarında ayak ve...

  Yaz aylarında en çok hangi ayak problemleri görülüyor? Yaz aylarında ayak ve tırnak bakımı için ipuçları

  -

  El ve yüz bakımı kadar önemli diğer bir konu da ayak ve tırnak bakımı. Ayak bakımı kişisel hijyenin en önemli parçalarından biri ve her bireyin ihmal etmemesi gereken bakımlar arasında yer alıyor. Peki yaz aylarında en çok hangi ayak ve tırnak problemleri görülüyor? Deniz, havuz gibi yerlerde ayak ve tırnak sağlığı için nelere dikkat edilmeli? Podolog Zehra Albayrak yaz aylarında ayak ve tırnak bakımına dair bilgiler verdi. 

  Mevsimlerin tırnak sağlığımız açısından bir önemi ya da etkisi var mı?

  Mevsimlere göre ayak sağlığımız oldukça önemlidir. Vücudumuzun  sıcaklardan ötürü yaşadığı su kaybı  yükümüzü taşıyan ayak tabanlarımızda da hissedilmekte ve kuruluk, çatlaklara neden olmaktadır. Çatlayan ayak derimiz acı vermekle birlikte  bakterilerin girişine de sebebiyet vermektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı olan Geriatri hastalarımızda  hassasiyet önem taşımaktadır.

  Yaz mevsimde en çok hangi problemlerle karşılaşıyorsunuz?

  Tırnak mantarı insandan insana bulaştığı gibi özellikle yazın kullanımı artan ortak alalardan ve eşyalardan bulaşma riskini de beraberinde getiriyor. Bu tür alanlarda bulaş riski artacağı için, mantar, siğil gibi bulaşıcı deri ve tırnak hastalıkları da bizler için büyük risk oluşturmaktadır. El ve ayak hijyenine dikkat edilmesi kişide enfeksiyon görülme ihtimalini azaltan en önemli faktördür.

  Deniz, havuz gibi yerlerde ayak ve tırnak sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

  Gideceğimiz yerin öncesinde  sağlık, hijyen koşullarının sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmeli ve bundan emin olunmalıdır. Ardından  kullandığımız ürünler, terlik, havlu vs  kendimize ait olmalı veya tek kullanımlık olmaya özen gösterilmelidir.

  Denizde ise çıplak ayak ile girdiğimizde o an hissedilmese de batan dikenli bitkiler  deniz kestanesi vs.. sonrasında acı vermektedir. Bu nedenle çıplak ayakla yere basılmamalıdır. Deniz ayakkabıları kullanmak da bir diğer dikkat edilmesi gereken konu.

  - Advertisement -

  Bu tür yerler ne gibi problemlere yol açabilir?

  Tırnak için  tırnak mantarı, deri için siğiller  risk gurubundadır. Bu hastalıkların yerleştiğinde iyileşmesi zaman almaktadır.

  Yaz aylarında ayak bakımı için ipuçları verebilir misiniz?

  • Havuz sonrası ayak hijyenimiz için yıkanmalı ve besleyici, koruyucu antifungal solüsyonlar tırnakta kullanılmalıdır burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta kişisel bakım ürünlerinizi başkalarıyla paylaşmamak.
  • Kuruyan derimiz için  düzenli nemlendirme  yapılmalı ve yaz aylarında yıpranan ayaklarımız medikal ayak bakım merkezlerinde podoloğunuz tarafından kontrol edilmeli ve medikal ayak bakımları düzenli yapılmalıdır.
  • Günlük yaşantıda hava alan, rahat ayakkabılar tercih etmek, tırnakları düzenli olarak kesmek, sıklıkla çorap değiştirmek, ayaklarımızı duş, deniz ya da havuzdan sonra iyice kurulamak ise dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

  Türkiye’de kaç kişiden kaçında tırnak problemi yaşanıyor? Böyle bir veri var mı?

  İstatistik ve genellemeye baktığımızda neredeyse her 3 kişiden birinde tırnak ve deride problem bulunmakta ya da oluşmaya başlamaktadır. Ne kadar önce teşhis edilir ve  düzenli kontrol sağlanırsa problemlerin kısa sürede önüne geçilmiş olur.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz