Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetYaz formu için beslenme tavsiyeleri

  Yaz formu için beslenme tavsiyeleri

  -

  Evde kal kampanyaları nedeniyle uzun süredir hareketsiz kaldık ve yağ bağladık, çoğumuz formdan düştü, yürümeyi unuttuk desek abartı olmayabilir. Ama durun, panik yapmayın, tekrar forma girmek zor değil. Hızlı bir operasyonla tekrar antrenmanlarımıza başlayacağız ve beslenmemize de dikkat ederek vücudumuza ideal formunu yeniden kazandıracağız. İşte, yaz aylarında formumuza geri dönmek için beslenme tavsiyeleri.

  1. Karbonhidratı öğünlerden çıkarın

  Karantina psikolojisiyle olsa gerek, kış aylarında herkes marketlerde makarnalara hücum etti. Ülkece o kadar çok makarna satın aldık ki, market alışverişi sırasında raflarda makarnaların tükendiğini görmek normal hale geldi ve hatta televizyonlardan duyurular yapılarak, ülkede uzun süre yetecek kadar makarna stoku olduğu hatırlatıldı. İşte kış mevsiminde market raflarından mutfağımıza transfer olan o kilo kilo makarnalar, artık karnımızda, basenlerimizde yağ olarak varlığına devam ediyorlar. Yaz aylarında ise artık olabildiğince karbonhidratı azaltmaya özen göstermeliyiz. Hatta ketojenik ve mümkünse aralıklı oruç yöntemiyle diyet yaparak, sporun yanında diyet yoluyla da yağ yakmaya odaklanabiliriz.

  1. Atıştırmalık kuruyemişler

  Atıştırmalar, vücudumuzu rahatlatan, diyetin stresini azaltan bir kaçamak olarak düşünülebilir. Özellikle diyetin ilk dönemlerinde, uzun süre açlığa dayanamadığımız anlarda, bir şeyler atıştırmak istediğimizde, sağlıksız besinler yerine kuruyemiş tercih etmek doğru bir seçenek olacaktır. Eğer ketojenik diyet yapmaya karar verdiyseniz, yer fıstığının hem ekonomik hem de diyete faydalı bir kuruyemiş olduğunu hatırlatalım. Kuru kayısı veya hurma gibi kurutulmuş meyveler de şeker ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak elbette kuruyemişlerin de yüksek kalori değerine sahip olduğunu unutmayın. Kuruyemişin miktarını fazla kaçırırsanız, yağ yakmak yerine yağ toplamanız bile çok kolaydır. Dikkatli olalım.

  1. Sağlık için glütenden uzak duralım

  Gluten, bağırsak florasını mahveden ve zaman içinde geri dönüşü olmayan zararlar veren bir madde. Bu zarar çok yavaş gerçekleştiği için insanlar sorunları “yaşlılık” belirtisi olarak kabul ediyor ama acı gerçek şu ki, hayatımızda glüten ne kadar az olursa, yaş almayla ilgili problemlerle de o kadar geç karşılaşabiliriz. Dolayısıyla, mutfak alışverişi sırasında glütensiz ürünler tercih etmek de mantıklı bir hareket. Ancak size kötü bir haberimiz var, bir ürün glütensiz olduğu için kalorisiz de olmuyor. Kalorisi hala orada duruyor ve fazla tükettiğinizde, yine yağlanıyorsunuz.

  1. Bol taze sebze zamanı

  Vücudumuza nitelikli bir detoks uygulamak için, bol lifli taze sebze ve meyve tüketmeyi de ihmal etmeyelim. Kış boyunca vücudumuzda biriken yağ ve stresi temizlemek için yaz mevsiminin sunduğu taze sebzeler fırsatını kaçırmayalım.

  - Advertisement -
  1. Balık tüketme bilinci

  Kış aylarında, pandemi karantinaları nedeniyle özellikle balıkçılar zor zamanlar yaşadılar. Balıkçıların denize açılması yasaklanmasa da balıkların tüketicye ulaşmasında büyük sorunlar yaşandı. Dolayısıyla bu kış aylarında doya doya balık yiyemediğimizin farkındayız. Şimdi o açığı kapama zamanı geldi. Masamıza, her zamankinden biraz daha fazla balık ve deniz ürünleri ekleyebiliriz.



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz