Diğer
  Ana SayfaFitnessAcil durum! Yaza fit ve sağlıklı girmek için etkili 10 öneri

  Acil durum! Yaza fit ve sağlıklı girmek için etkili 10 öneri

  -

  Acil durum! Yaz kapıda, fazlalıklar bir an önce girmeli! Önerilerimizle yazı en fit şekilde karşılayın.

  Yazı: Elif Gürsoy

  Pandemiden korunacağız derken evde sürekli yiyip içerek bedeninize istenmeyen birtakım fazlalıklar eklemiş olabilirsiniz. Ancak bu onlardan kurtulmayacağınız ve eski fit görünümünüze kavuşmayacağınız anlamına gelmiyor! Size vereceğimiz birkaç önemli tüyo sayesinde yaz sezonunu fit ve bir o kadar sağlıklı şekilde karşılayabilirsiniz. Tabii ki yeteri kadar ister ve uygulamak için çabalarsanız… Şimdi top sizde!

  1. EGZERSİZ OLMADAN ASLA

  Sağlıklı ve fit kalmaktan bahsedildiğinde konu tabii ki bir şekilde spora ve harekete geliyor, kaçınılmaz son! Ancak unutmamak gerekir ki her birimizin bedeni, yapmak istediği, sevdiği-sevmediği şeyler çok farklı! Kimimiz yoga ile dinlenip rahatlarken, kimimiz de kick boks ile stres atmayı seviyor. Pilates ile sıkılaşmayı tercih edenlerin yanı sıra kas kütlesi kazanmak isteyenler de oluyor. Hedefler, amaçlar farklı olsa da sonuç aynı yere çıkıyor! Size iyi gelen ne ise onu yapın ama yeter ki yapın! Yaşam şartlarınıza, çalışma saatlerinize uygun şekilde egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli şekilde ilerlettiğiniz egzersiz programının sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra yaz sezonunda plajlarlarda sergileyeceğiniz fit vücut ile dönüş yapacağını da unutmayın!

  2. TEKNOLOJİ DESTEĞİ

  Devir dijital dünyaya teslim oldu, metabolik bilgilerimiz de… Koşu, fitness, boks, bisiklet, crossfit hatta binicilik sporlarında bile bilgilerinizi takip ederek gelişmenize yardımcı olacak akıllı spor saatlerinden bahsediyoruz. Artık neredeyse her bütçeye uygun seçeneklerin yer aldığı spor saatleri, sizi hem motivasyon açısından kuvvetlendirecek hem de hedefiniz doğrultusunda doğru şekilde ilerlemenizi sağlayacak!

  - Advertisement -

  3. BİSİKLETLER ORTAYA ÇIKSIN!

  Hava güzelleşti, artık dışarıda spor yapmak, bisiklete binmek için olumsuz hava şartlarını bahane etmeye hakkınız yok! Yaşadığınız bölgenin etrafında ya da içinde mutlaka bisiklet sürmenize olanak sağlayacak park, bahçe ya da sahiller vardır. O halde bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye başlayın. Bisikletiniz yoksa bir tane edinin ve pedalları çevirmeye başlamak için ilk adımı atın. Bedeniniz sağlıkla dolarken, günün stresi de siz bisiklet sürerken bir anda uçup gitsin!

  4. HER FIRSATTA HAREKET

  Tembelliği ya da üşengeçliği artık bir kenara bırakmayalım mı? Asansör yerine merdivenleri kullanmayalım mı? Yürüme mesafesi hedeflerimize giderken arabayı garajda bırakıp, tabana kuvvet demeyelim mi? Ya da sabah-akşam tempolu yürüyüşler yapmayalım mı? Başka sorumuz yok…

  5. KALICI ALIŞKANLIKLAR

  Açık konuşacağız… Maymun iştahlılığın lüzumu yok. Birkaç gün sağlıklı beslenip, daha sonra sanki karar veren siz değilmişsiniz gibi tekrar eski kötü beslenme alışkanlıklara dönmek yok! üç gün egzersiz yapıp olmuyor diye pes etmek de yok. Kazanmaya çalıştığınız sağlıklı yaşam alışkanlığı ister spor ister beslenme hakkında olsun, hayatınıza tamamen dahil edemediğiniz sürece bir anlam ifade etmeyecek. Kararlılık sizi başarıya ve hedefinize götüren yolda en büyük adımınız olmalı. Böylelikle bir başla bir bırak mantığının yorucu psikolojisinden de uzaklaşmış olacaksınız. Kalıcı sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinebilmek öyle hemen olmuyor, evet kabul ediyoruz. En azından bunun farkında olup kendinize katı kurallar koymadan, bedeninizi ve ruhunuzu yormadan pozitif şekilde ilerlerseniz yapacağınız ya da uygulayacağınız şey her ne ise size kendinizi daha iyi hissettirecek.

  6. SUSAMAYI BEKLEMEDEN SU İÇİN

  Su içmeyi hatırlayabilme konusunda her şeyi denemenize rağmen unutuyor, hatırlatıcı mobil uygulamaları bile işe yaramıyorsa çare artık sizsiniz demektir! Gerekirse yaşadığınız alanda her bir köşeye su şişeleri yerleştirin, gözünüzün önünden ayırmayın. Ya da etrafınızdaki kişilerden destek alın, onların size hatırlatmasını sağlayın. Bir şekilde bunu hatırlatacak her şeyi yapın. Çünkü su içerek vücudunuzdaki en güçlü detoksu yapabilirsiniz. Organlarınızı temizleyecek, toksinlerden arındıracak su ile ödem sorunu da ortadan kalmış olacak ve hiç “Elim, ayağım şişti, ödemim var…” demeyeceksiniz!

  7. ETİKET OKUMA

  Sağlıklı yaşam konusu özellikle pandemi dönemi itibarıyla her zamankinden daha değerli hale geldi ve bir şekilde sağlıklı yaşama ilgisi az bireyleri bile kendisine çekmeyi başardı! Bu sayede neyi, nasıl yapmak ya da yemek gerekiyordan tutun da besinlerin içeriğine kadar daha çok merak eder hale geldik. Kazanılan bu alışkanlık ile bedenimizden zararlı besin kaynaklarını uzak tutabiliyor, kendimizi uzun vadede daha iyi hissedebiliyoruz. Özellikle ambalajlı paketlerde mutlaka incelenmesi gereken besin değeri etiketlerinde enerji, kalori, yağ, tuz ve şeker oranları, o paketin ne kadar ‘masum’ olduğu hakkında çok önemli bilgiler veriyor. Bu sayede yarar ya da zarar seçimi size kalıyor.

  8. MEVSİMİNE UYGUN TÜKETİM

  Geçmişte meyve ve sebzeleri şu anki çeşitliliğiyle bulabilmek bu kadar mümkün müydü? Hayır. Ancak son yıllarda seracılık ile her meyve-sebze her mevsim bir şekilde tezgaha konuyor. Hatırlatmak gerekir ki sağlıklı beslenme için her ürünü mevsiminde tüketmek önemli. Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler lezzet olarak da bir adım öne geçiyor, fiyat olarak da avantaj sağlıyor.

  9. AKŞAM YEMEĞİ KONUSUNA GELİNCE…

  Spor ve beslenme birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki önemli kavram. Özellikle ikisi konusunda da çok dikkatli olunduğunda harika sonuçlar veriyor. Bu iki başlık her ne kadar birbiri için önem teşkil etse de dikkat edilmesi gereken noktalar elbette var. Örneğin; porsiyonları kontrol altına almak, nasılsa spor yapıyorum diye her şeyi abartılı şekilde yeme hakkına sahip olmamak… Tam da bu noktada spor yaparken sağlıklı şekilde kilo verip, almak söz konusu olduğunda metabolik saatinize göre beslenmenin altını çizelim. Ayrıca akşam geç saatlerde bir şeyler atıştırmanın size olumsuz şekilde yansıyacağını da belirtelim… Akşam yemeğinden sonra meyve ya da tatlı yemeye devam ediyorsanız üzülerek söyleyelim ki sizin için işler hiç yolunda gitmeyecek!

  10. MOTİVASYON MESELESİ

  Bedeniniz ve sağlığınızla ilgili varmak istediğiniz hedefe giden yolda motivasyonunuz her daim yerini korumalı. Zaman zaman koruyamayacağı anlar da olabilir ancak durumu hemen tersine çevirmek yine sizin elinizde! Neyi, niçin yaptığınızı her seferinde kendinize hatırlatmak motivasyonunuzu sağlam şekilde korumanıza yardımcı olacaktır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz