Yazın hatırası üzerinizde kalmasın

ekim-2012-saglik-2--resim-1

Yaz rüzgarların, yağmurların eşliğinde aramızdan ayrılırken onu hatırlayalım diye bazı izler de bırakmayı ihmal etmiyor. Bazen yüzümüzde, bazen saçlarımızda bazen de vücudumuzun herhangi bölgesinde ortaya çıkan bu hatıra her zaman saklanacak kadar değerli olmuyor.

Yaz aylarında bronzluğun etkisiyle cildimiz daha canlı, daha parlak ve daha genç görünse de yazın yavaş yavaş aramızdan ayrılmasıyla cildimiz de kurumaya, solmaya ve canlılığını kaybetmeye başlıyor. Güneşin zararlı ışınları ise özellikle sonbahar aylarında kötü yüzünü gösteriyor. Güneş ışınları DNA’ya zarar verirken cildin dermis tabakasını da etkileyerek genetiği de bozuyor. Bu durumda cilt elastikiyeti sağlayan kolajeni üretemiyor. Böylece kırışıklıklar ortaya çıkıyor. Hasar gören hücrelerin yenilenmesi güç olduğunda cilt ince ve solgun bir hal alıyor. Peki cildi güneş sonrası oluşacak bu tür durumlardan korumak için neler yapmak gerekiyor?

Peeling
Evde kendinize peeling yapabilirsiniz. Eğer hazır satılan bir peeling alacaksanız cilt tipinize uygun bir ürün seçmeye dikkat etmeniz yeterli. Akneli ya da hassas ciltler peeling seçerken mekanik olmayan (enzyme bazlı) ya da yuvarlak granüller içeren peeling’leri tercih edebilirsiniz. Enzim bazlı ürünler ölü deri tabakasının soyulmasına yardımcı olurken mekanik olanlar deriyi tahriş edebilir. Bu nedenle normal ciltler mekanik olan peeling’leri tercih etmeli.

Limon peeling’i tarifi
Bir adet limon suyunu sıkın, içerisine aynı oranda ılık su ve bir yemek kaşığı esmer şeker ekleyin. Tüm yüzünüze uygulayın ve beş dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra suyla yıkayın. Sonrasında yüzünüze nemlendirici kreminizi sürün. Haftada üç defa uygulanabilen bu peeling’in etkilerini üç ay içinde rahatlıkla görebilirsiniz.

NEMLENDİRME
Güneşli ve sıcak günler cildin nemini kaybetmesine neden oluyor. Nemsiz kalan cilt ise solgun görünürken kırışıklıkların da belirginleşmesine yol açıyor. Bu nedenle yaz sonrası cildinizi düzenli olarak günde iki defa nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Normal, karma ve yağlı ciltler yağsız jel kıvamındaki nemlendiricileri tercih etmeli. Kuru ciltler ise yağ ya da su bazlı krem formunda bir nemlendirici kullanabilirler.

CİLT LEKELERİ
Güneş sonrası cildinizde lekeler oluşmaya başladıysa bu probleme özel renk açıcı kremlerden yardım alabilirsiniz. Bu ürünü seçerken içeriğinde kojik asit ve hidrokinon olmasına dikkat etmelisiniz. C vitamininin de koyu lekeler üzerinde etkili olduğu biliniyor. Bu nedenle C vitamini içeren bir krem de kullanabilirsiniz. Kahverengi lekeler için içeriğinde glükozamin içeren bir nemlendirici seçebilirsiniz. Araştırmalar bu ürünlerin UV ışınlarından zarar gören cilt üzerinde etkili olduğunu, bu lekelerin iyileştirilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Nilgün YILDIZ

Formsante Dergisi Ekim 2012 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here