Diğer
  Ana SayfaGüzellikYazın hatırası yüzünüzde kalmasın

  Yazın hatırası yüzünüzde kalmasın

  -

  Deniz, kum, güneş, selfie’ler derken tatil mevsimi bitti. Güneş, lekelerini size hatıra olarak bıraktıysa bu sorunla baş etmek için hiç vakit kaybetmeyin. Gençlik aşısından PRP’ye günümüzde kullanılan pek çok yöntem cilt lekelerini gidermeye yardımcı oluyor.

  Ruh ve beden sağlığımızda önemli bir yere sahip, dünyamızın enerji kaynağı olan güneşin kaliteli yaşam için faydaları tartışılmaz. Yaz aylarında deniz, kum, güneş üçlüsünden hepimiz bol miktarda yararlanmak isteriz. Özellikle de güneşten… Ancak vücudumuz için son derece yararlı olan güneşin istenmeyen yan etkileri de olabiliyor. Bunlardan en önemlisi de güneş lekeleri. 

  Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi’nden Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş güneşin bedenimize verebileceği zararları ve hem bu zararlardan hem de güneş lekelerinden nasıl kurtulabileceğimizi anlattı.

   

  - Advertisement -

  Güneşin vücudumuza verdiği zararlar

  Bağışıklık sistemini zayıflatıyor. 

  – Katarakt ve göz kanseri riskini artırıyor. 

  – A vitamini eksikliğine neden oluyor.

  – Cilt kanserine, kırışıklıklara, hücre yenilenmesinde aksamaya yol açıyor.

  – Ciltte savunma mekanizması olarak kalınlaşmaya, nem kaybı ile kuruluğa, sivilcelerde artışa neden oluyor. Sivilcelerin güneşin ve deniz suyunun etkisiyle tedavi olduğu ve azaldığı düşünülebilir ama gerçekte öyle değil. Ultraviyole ışınları cildi kurutup, yağ üretimini düzenliyor fakat iklimin değişmesiyle sivilcelerde artış görülebiliyor. Önce aşırı bir kuruma, sonra da çok fazla yağlanma hissedilen sivilceli ciltlerde, tedavi uygulanmazsa problem daha da artabiliyor.

  – Kılcal damar genişlemeleri ile varis oluşumu hızlanıyor. 

  – Cilt elastikiyetini kaybediyor, sarkmalar oluşuyor. 

  – Saçlarda kuruluk ve matlaşma, çabuk kırılma, kepeklenme (Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları ile deniz suyundaki tuz ve havuzlardaki klor bunda önemli etkenler) görülüyor.

  – Tırnaklarda incelme ve sararma gibi erken yaşlanma belirtilerini de güneş ışınları yapıyor.

   

  Solar yaşlanma 

  Yaşınız kaç olursa olsun solar yaşlanma; güneşe karşı teslim olmuş tüm savunmasız ciltlerde moleküler düzeyde gelişen bir dizi olay ve serbest radikallerin açığa çıkışı sonucu gerçekleşiyor. Dr. Savaş, bu durumda erken yaşlanmanın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Tatilde kumsal, havuz, deniz, güneş derken bunların cildimize, saçlarımıza ve vücudumuza verdiği zararları unutuveriyoruz ve güneşe teslim oluyoruz. Gerçek şu ki, insan cildinin yazın gördüğü bütün zararlar sonbahar aylarında ortaya çıkıyor ve bronz tenin pırıltısı giderken bu kez kendimizi kısa sürede toparlanmanın ve sağlıklı görünüme kavuşmanın planlarını yaparken buluyoruz. “  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz