Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıYazın yıpranan cildinize S.O.S öneriler

  Yazın yıpranan cildinize S.O.S öneriler

  -

  Yaz bitti, şimdi yazın cildimizde bıraktığı etkileri silme zamanı. Evde uygulanacak önerilerden profesyonel yöntemlere kadar cildinize sağlık ve enerji verecek yöntemleri mercek altına aldık.

  Yaz boyu güneş, deniz ve havuzdan etkilenen cildimizi bir an önce toparlayıp kışa hazırlamak hepimizin önceliği. Yazın cildimiz UV ışınları nedeniyle bronzlaşıyor, kuruyor ve lekeleniyor. Havalar soğumaya başlayıp güneş etkisini kaybedince ise bronzluk yerini mat görünümlü bir cilde bırakıyor. Cildimizi tekrar parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri Rene Clinic’ten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr Betül Ak Bozkırlı ile birkaç başlık altında inceledik.

  GÜZELLİK İÇERİDEN GELİR

  Ciltteki nem oranı cildin parlak ve sağlıklı görünmesinde çok önemli. Güneş, klorlu havuz suyu ve deniz tuzu cildimizdeki nemi hızla azaltıyor. Bunu yerine koymak için öncelikle bol su içmelisiniz. Özellikle alkol tüketiminin arttığı dönemlerde oluşacak dehidrasyonu düzeltmek için su tüketimi de artırılmalı. Günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Bedenimiz ne kadar sağlıklıysa cildimiz de o kadar iyi görünür. Dolayısıyla sağlıklı beslenme, sigarasız yaşam, düzenli egzersiz ve yeterli uyku da güzel görünen bir cildin olmazsa olmazlarıdır.

  MEZOTERAPİ İŞLEMLER

  Profesyonel işlemlerde bir basamak daha ilerlediğimizde ise karşımıza mezoterapi dediğimiz, cildi besleyen ve nemlendiren enjeksiyonlar çıkıyor. Bu enjeksiyonlarda cildin ihtiyacı olan nemi, vitamin, protein ve mineralleri direkt olarak cilt altına verebiliyorsunuz.

  1. VİTAMİN: B ve C vitaminlerinin ağırlıkta olduğu vitamin karışımları ile derinin antioksidan kapasitesini, dolayısıyla güneş ve sigara gibi yaşlanmada önemli dış etkenlere dayanıklılığını artırabilirsiniz.
  2. NEM: Kuru ciltlerde ince kırışıklıklar daha erken ortaya çıkıyor ve hızla belirginleşiyor. Kısaca nem enjeksiyonu olarak adlandırdığımız hyalüronik asit enjeksiyonları ise derinin su tutma kapasitesini artırıyor. Bu sayede elastikiyeti artmış, daha parlak, daha sağlıklı görünen, yaşlanmaya daha dirençli bir cilt elde etmiş olursunuz. Yılda bir veya iki kez yapılan bu uygulama sadece yüzde değil, boyun, dekolte ve el sırtında da yüz güldürücü sonuçlar veriyor.
  3. MİNERAL ve PROTEİN: Cildin kendini yenilerken ihtiyaç duyduğu yapı taşları cilt altına direkt veriliyor. Bu işlemler son zamanlarda DNA enjeksiyonu, DNA ışıltısı, gençlik aşısı gibi isimlerle oldukça popüler oldu. Yılda bir-iki kez yapılacak bu tür uygulamalarla cildin nemlendirilmesi, sıkılaşması, netlik ve parlaklık kazanması hedefleniyor.

  EVDE YAPILACAK UYGULAMALAR

  • Cilt bakımında kullanılacak ürün seçimine çok dikkat etmelisiniz.
  • Cildi daha da kurutacak köpüklü temizleyiciler yerine yağ bazlı veya süt/krem formunda temizleyiciler tercih edebilirsiniz.
  • Özellikle makyaj yapıyorsanız gün sonunda yüzünüzü mutlaka temizlemelisiniz.
  • Cildinizi temizledikten sonra nemlendirici serum ve kremlerle bakımınızı tamamlamalısınız.
  • Bunlar da yeterli gelmiyorsa haftada bir-iki kez nem maskesi uygulaması yapabilirsiniz.

  PROFESYONEL CİLT BAKIMLARI

  Cildinize evde uyguladığınız krem ve serumlar haricinde daha profesyonel bakımlar da yaptırabilirsiniz. Bu uygulamalara arındırıcı cilt bakımları ile başlanıp, sonrasında iğnesiz mezoterapi şeklinde uygulanan bakımlarla devam edilebilir. Derinin derinlemesine temizlenmesi çok önemli. Vakumlu cilt bakımı ve Silkpeel gibi uygulamalar, deriyi ve gözenekleri bir yandan vakumla temizleyip ölü hücrelerden arındırırken, diğer yandan da cilt tipine uygun solüsyonlarla bakım yaparak cildi nemlendiriyor ve canlandırıyor. Jetpeel ve Frozen Face gibi aktif içeriklerden zengin solüsyonları derinin alt katmanlarına kadar ileten uygulamalar ise cildi hem toksinlerden arındırmaya hem de cilde daha sıkı ve dolgun bir görünüm kazandırmaya yardımcı oluyor.

  - Advertisement -

  LEKELERE YÖNELİK İŞLEMLER

  Yaz boyu güneşe maruz kalmanın diğer bir etkisi de çillenme ve lekelenme oluyor. Güneş koruyucu faktör içeren kremleri yaz-kış kullanmak korunmada çok önemli. Ayrıca güneş gözlüğü ve şapka kullanmak da cildi koruyor. Eğer lekeye yatkın bir cildiniz varsa tüm önlemleri alsanız bile lekelenme ve var olan lekelerde koyulaşma görülebiliyor. Bu durumlarda soyma işlemleri ve BBL gibi cilt tonunu eşitleyici tedavi seçenekleri öneriliyor.

  1. Soyma işlemleri güneşin etkisini kaybettiği kış aylarına bırakılmalı. Kimyasal peeling olarak en çok bilinen yöntemlerden biri de Cosmelan uygulaması. Cosmelan bir çeşit enzim peelingi. Deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılıyor.
  2. BBL, geniş spektrumlu bir ışık enerjisi ile çalışıyor. Lekeye özel olarak kullanılan dalga boyu ile renkte açılma ve ciltte daha homojen bir görünüm elde etmeye yardımcı oluyor. Bir yandan da cilt altında kolajen sentezini artırarak cilt yaşlanmasını yavaşlatıyor.
  3. Yine daha çok kış aylarında tercih edilen Coolaser uygulaması ise Erbium lazer ile yapılan ablatif bir uygulama. Bu işlem de derinin üst tabakasını soyarak, cildi yakmadan leke ve düzensizlikleri azaltmaya yardımcı oluyor.
  4. Yaz aylarında lekeler için yapılabilen uygulama ise Q-switch lazer ile leke baskılama. Q-switch lazer, çok hızlı modda atış yapabilen bir lazer olup, ciltte ısı hasarı oluşturmadan melanin pigmentlerini parçalıyor. Böylece deri altındaki lekelerin yüzeye çıkmasını engellemeye yardımcı oluyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz