Diğer
  Ana SayfaYemekYemeyi Seviyor musun? Sevmek İçin Ye!

  Yemeyi Seviyor musun? Sevmek İçin Ye!

  -

  Hepimiz vücudumuzu ayakta tutmak ve sağlıklı olmak için yemek zorundayız. Fakat yediğimiz yiyecek ve o yiyeceği birlikte yediğimiz kişi aynı zamanda kişiliğimizin ve kültürümüzün bir yansıması ve aile, arkadaşlar ve potansiyel partnerler ile sosyalleşmek için ideal bir yoldur. Aklında romantizm olanlar için bir yemek, paylaşılan bir duygu deneyimini ifade edebilir ve çoğu zaman seçilen yiyeceklere atfedilen özel anlamlar veya inançlar olabilir. Hangi yiyeceklerin romantik duyguları artırdığına veya doğurganlıkla ilişkili olduğuna dair her toplumun ve kültürün kendine ait bir görüşü vardır. Bu görüşlerden bazılarını, örneğin erkekler için gergedan boynuzu tozu yemeyi destekleyecek herhangi bir gerçek bilimsel kanıt yok iken, doğurganlığı artırması için önerilen istiridye gibi diğer yiyecekler ise gerçekten de üreme sağlığını destekleyen çinko gibi yapı maddeleri ve önemli amino asitler içerirler.

  Dünyanın pek çok yerinde çikolata romantik bir hediye olarak verilir ve kakao çekirdeğinde bulunan teobromin adlı kimyasalın aşk duygularını taklit edebilen hafif uyarıcı etkilere sahip olduğuna dair bazı deliller mevcuttur. Çikolatanın tutkulu tüketicileri olan eski Aztekler, çikolatanın tüketenlerde doğurganlığı ve canlılığı artırdığına inanırlardı. Gerçi basit bir hediye alma eyleminin beyinde şanslı alıcıya sıcaklık ve mutluluk duyguları veren kimyasal değişiklikler meydana getirdiğini unutmamak önemlidir. Dolayısıyla çikolataya eşlik eden hediye çiçekler, aşk duygusunu artırmaya da yardımcı olacaktır!

  Eski Hint tıp sistemi Ayurveda, doğurganlığı ve fiziksel performansı artıran pek çok tedavi edici bitki ve baharatı tanımlar. Modern bilim hala bunlardan pek çoğu üzerinde çalışma yapmıyor, fakat üzerinde çalışma yapılmış olanlardan özellikle kış kirazı (bazen Hint ginsengi olarak da adlandırılır) ilgi çekicidir. Erkeklerde sperm sayısını ve sağlığını artırdığı fakat ilginç bir şekilde stresi de etkin biçimde azalttığı ortaya konulmuştur. O halde modern yaşamın stresinin bir problem olarak görüldüğü durumlarda, kış kirazı doğurganlık peşinde olanlar için ideal bir bitkisel tonik olabilir.

  Geleneksel Çin tıbbında mantarlar iyileştirici ve tonik olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Bunların ara-sında üzerinde en çok çalışma yapılan mantar tırtıl mantarıdır ve gerçekten de bu mantarın hem genç hem yaşlı erkeklerde testosteron seviyelerini artırabildiğini gösteren deliller mevcuttur. Ayrıca bu mantarın yorgunluğu azaltıp kan akışını hızlandırdığı da gösterilmiştir ki bu onu bütünüyle faydalı bir enerji ve doğurganlık artırıcı yapar. Diğer bir geleneksel Çin şifalı bitkisi olan ginseng ise artık tüm dünyada mevcuttur ve çoğu zaman canlılığı ve genel olarak enerjiyi artırmak için alınır. Bazı çalışmalar ginsengin hem cinsel isteği hem performansı artırma ve dolayısıyla üreme kapasitesini geliştirme bakımından hem erkeklerde hem kadınlarda etkili olduğunu göstermiştir.

  - Advertisement -

  Binlerce yıldır pek çok geleneksel yiyecek ve bitkisel ilaç kullanılmış olmasına rağmen, bunların çalış-masını sağlaması muhtemel olan mekanizmaların ortaya çıkarılması için hala bilimsel araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın yapıldığı yerlerde bazı ilgi çekici bulgular beliriyor. Örneğin nar, Viagra adlı ilaca benzer bir yolla işlev gören ve doğal olarak meydana gelen bileşenler içeriyor gibi görünü-yor. Antioksidan yönünden zengin olan ve genel sağlığa iyi geldiği bilinen bu lezzetli meyve, kendisini özellikle romantik eğimli olanlar için çekici hale getiren bazı özel niteliklere sahip gibi de görünüyor. Ayrıca Türkiye’deki meşhur Mesir Macunu çemenotu, safran ve zencefil de dahil olmak üzere 40’ın üzerinde bitki ve baharatla doludur ve gerçekten de kan akışını hızlandırıp enerjiyi ve cinsel isteği artırabilir.

  Yediğimiz yiyeceğin gerçek kimyası ve daha sağlıklı hayatlar yaşamamıza nasıl yardımcı olabildiği ko-nusunda öğrenecek çok şeyimiz varken, doğada tüm çevremizde nasıl hissedip nasıl performans sergileyeceğimizi etkileme kabiliyetine sahip meyveler, sebzeler ve bitkiler olduğu nettir. Yiyecek olarak hediye ve aynı şekilde hediye olarak yiyecek, çoğu zaman romantik bir hikayenin önemli bir yönünü teşkil eder. Her kültürde insanlar yemenin ve yakın bir ilişkinin bir parçası olarak yiyecekleri paylaşmanın değerini bilirler. Seçtiğimiz yiyeceklerin dikkatle seçilmesi, o ilişkinin daha da yakın olmasına yardımcı olabilir gibi görünüyor.

  Bu makale Birleşik Krallık’ın Londra ilinde önde gelen bir beslenme uzmanı olan Dr Adam Cunliffe tarafından yazılmıştır.

  Kaynak: http://www.alifuataytekin.com/yemeyi-seviyor-musun-sevmek-icin-ye  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz