Diğer
  Ana SayfaYaşamYeni bir başlangıç için Yoga, detoks & sağlık kampları

  Yeni bir başlangıç için Yoga, detoks & sağlık kampları

  -

  Yoga inzivaları, sağlık ve detoks kampları şehir yaşamının koşuşturmasından kurtulmak, doğayla daha derin bir bağ kurmak, yeniden odaklanmak ve enerji toplamanın en güzel yollarından biri.

  Hazırlayan: Aytaç Özkardaş Gozzi

  Masmavi bir deniz kıyısında dalgaların sesi ile meditasyon yapmak, yemyeşil yaylalarda doya doya nefes almak, doğa ile iç içe birkaç gün geçirirken içine dönmek, zihninde hiç durmayan sesi durdurmak, bir ara vermek, yenilenmek… Yoga ve meditasyon inzivaları, sağlık kampları hem yurt içinde ve yurt dışında harika doğal ve tarihi yerlere seyahat etmenin, hem de yenilenip, derin bir şekilde dinlenip yeniden başlamanın, artık size hizmet etmeyen alışkanlıklarınızı kırmanın en iyi yollarından biri.

  Hem kendi içinize bir yolculuk yaptığınız hem de bir grup insanın ortaya çıkardığı enerjiyi paylaştığınız kamplara katılmak unutulmaz ve dönüştürücü bir deneyim olabilir. İster deneyimli bir yogi olun ister yeni başlıyor olun, yoga inzivası yeni teknikler öğrenmek ve pratiğinizi bir sonraki seviyeye taşımak için de çok faydalı. Ya da örneğin bir detoks kampını seçtiyseniz beslenme ile ilgili alışkanlıklarınızı dönüştürmek, bu konuda bir pratik elde etmek ilerisi için daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açabilir. Önümüzdeki dönemde yapılacak yoga, meditasyon, detoks, sağlıklı yaşam kamplarının bir seçkisini yaptık.

  YOGA, MEDİTASYON, DETOKS VE SAĞLIKLI YAŞAM KAMPLARI

  İPEK DARGA İLE SAKURA ZAMANI JAPONYA

   

  - Advertisement -

  Tarih: 6-15 Nisan

  Tokyo’da Sensoji ve Ronin efsanesinin geçtiği Sengaku-ji tapınaklarında meditasyon yapmak, efsanevi Fuji dağında Narusawa buz mağarasını keşfetmek, Yamaşi kasabasında gerçek bir Budist tapınağında ryokan odalarında gece uyumak, Kuonji Tapınağı’nda şafak ayinine katılmak, bambu patikalarında, sakura ağaçlarının arasında yürüyüş… Japonya’nın farklı bölgelerine gerçekleşen bu yolculukta eşsiz deneyimler yaşarken ruhsal olarak yenilenecek, doğayı ve kendinizi keşfedeceksiniz.

  Sri Lanka’dan Zanzibar’a, Macahel’den Peru’ya yerli ve yabancı birçok farkı rotaya yoga inzivaları düzenleyen İpek Darga bu kamplarda neler yaptıklarını şöyle özetliyor: “İnziva ya da retreat kampları yoga, meditasyon, kişisel gelişim çalışmaları veya doğa yürüyüşleri içeriyor. Sabah gün doğarken kalkıyoruz, yoga veya yürüyüş yapıyoruz. Ardından yogi beslenmeye uygun, bulunduğumuz bölgenin sebzeleri, otları ile bir kahvaltı… Kahvaltı sonrası bir atölye çalışması oluyor. Bu bazen detoks içeceği hazırlamak, bazen çaçaça dansı, makrome ya da lotus çiçeği dikmek olabiliyor. Akşam yemeği öncesi tekrar yoga yapıyoruz. Yemekte yine yörenin sebzeleri ve otlarıyla hazırlanmış yemekler yiyoruz. Et, şeker ve alkol yok. Yemekten sonra felsefi sohbetler yapılıyor. Gittiğimiz her yerde çok geziyoruz. Karadeniz ise yaylaya çıkıp orada meditasyon yapıyoruz. Rotamız bir deniz kenarı ise sahilde düzenliyoruz etkinliğimizi. Yurt dışı inziva programları genellikle 1-2 hafta sürüyor ve şehirden şehre yaptığımız yolculuklarda birçok farklı deneyim yaşıyoruz.”

  ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE YOGA

  Cihangir Yoga (Gökçe Akyıldız)/ Ebeveyn Çocuk Yoga ve Mindfulness Kampı

  Tarih: 6-8 Nisan 2024

  Yer: Çeşmeköy

  Yaş Grubu: 6-12 yaş

  Çocuğunuzla birlikte farklı bir deneyim yaşamak, aranızdaki bağı güçlendirmek istiyorsanız bu kamp tam size göre. Çocukların okulu, ödevleri, kursları; ailelerin de hem evde hem de iş hayatında omuzlarına binen sorumlulukları herkesi bir koşuşturmacanın içine sokuyor. Bir an durup nefes almanın, beraber vakit geçirmenin, paylaşmanın tadına varamıyorlar. Gökçe Akyıldız liderliğinde gerçekleşecek kamp tam da bu birliktelik haline alan açmaya, ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişim ve ilişkiyi geliştirmeye fırsat veriyor.
  Yemyeşil bir doğanın içinde, ebeveynler, çocuklarla beraber “oyunlara” dahil olup hem beraber hem de bütünün bir parçası olarak, takım çalışmasını deneyimliyorlar; konsantrasyon ve hayal gücünün birleştiği bir keşif yolculuğuna çıkıyorlar.

  Kampta neler var?

  Aile Yogası, Mindfulness Temelli Çocuk Yogası, Nefes Egzersizleri, Meditasyonlar, Mindfulness Pratikleri, Yaratıcı Drama, Oyunlar ve Partnerli Çalışmalar gibi birçok farklı disiplinin harmanlandığı bir program katılımcıları bekliyor.

  GAYATRİ SENEM KALENDER İLE ÜÇ FARKLI KAMP

  Mitik Yoga Kampı/ NovaSoul Fethiye

  Tarih: 8-12 Mayıs

  Yoga asanalarının ve Fethiye’nin mitolojik hikayeleri eşliğinde yoga, dans, mantra, meditasyon ve nefes çalışmalarının yanı sıra, Likya yolunda yürüyüş, Pınara antik kentine gezi ve antik kent içinde meditasyon ile hem dinlendiğiniz hem kendinizi dinlediğiniz bu tatilde; duygusal, fiziksel, zihinsel yüklerden arınacak ve çok eğleneceksiniz.

  Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası/ Hızır Kamp Edremit

  Tarih: 20-23 Haziran

  Kundalini yoga, Gayatri Yoga Flow, dans, ritueller, mantralar ile yaz döngüsünün içinden geçerken Hızır kamp alanının doğası, arındıran şifalı suyu, organik yemekleri huzurlu bir anne kucağı gibi sizi saracak.

  Masal gibi yoga tatili /Macahel, Artvin

  Tarih: 14-17 Temmuz

  Macahel’in eşsiz, yemyeşil doğası içinde güne yoga ile başlayıp, taptaze, organik ve lezzetli Karadeniz sofralarında yenen yemekler, masal gibi geziler, doğadaki sesler eşliğinde yapılan meditasyonlar ve akşamları masal dinletisiyle, sohbetlerle geçen ve katılımcıların kalbini açan, unutulmaz bir kamp deneyimi.

  KAŞ’IN EŞSİZ DOĞASINDA 5 GÜN

  Tuğba Ekler ile fitflow yoga ve meditasyon kampı

  Tarih: 1-5 Nisan/ 14-18 Temmuz/Ağustos ayı her pazar girişli

  Yoga eğitmeni Tuğba Ekler’in liderliğinde Kaş’ın eşsiz doğasında gerçekleşen FitFlow yoga kampı 5 gün, 4 gece sürüyor. Kampta Yoga Nidra, Fitflow Yoga, Yin Yoga derslerinin yanı sıra meditasyon, ses terapisi, nefes çalışmaları, kakao terapisi bulunuyor. Akdeniz’in mavi sularının eşlik ettiği bu yoga tatili ile evinize yenilenmiş ve dinlenmiş olarak dönebilirsiniz.

  HÜCRELERİNİ YENİLE, HORMONLARI DENGELE, STRESİ AZALT

  Dr. Can Çiftçi &Dr. Neslihan İskit ile Bütünsel Sağlık Kampı

  Tarih: 23-26 Nisan 2024

  Yer: Ida Blue, Adatepe

  Dr. Can Çiftçi ve Dr. Neslihan İskit’in rehberliğinde, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe köyünde düzenlenen kamp, kişilerin sağlıklarını kontrol altına almasına yardımcı olacak bilgi ve alışkanlıkları edinmelerine destek olmayı hedefliyor. Kamp öncesi katılımcılardan bazı tetkikler yaptırmaları isteniyor. Buluşmadan önce Dr. Can Çiftçi, bireysel çevrimiçi görüşmeler yaparak kişileri tanıyor ve tetkik sonuçlarını değerlendiriyor.

  Hastalıkların kaynağını aydınlatmaya odaklanan kampta katılımcıları nelerin beklediği şöyle özetleniyor: “Günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek metabolizma hızınızı artıracağız, solunum sayınızı düzenleyecek, mitokondrilerdeki enerji döngüsünü canlandıracak, hatta vücut sıcaklığınıza kadar birçok detayı gözlemleyerek kendi beden sisteminizi kısa sürede oluşturmanıza rehberlik edeceğiz. Bu dönüşüm, basit takviyeler, uyku düzeni, sabah ritüelleri gibi küçük ayrıntılarda yatıyor ve aslında hiç de imkansız değil. Stres seviyelerini hafifletip, içsel dengeyi korumaya yardımcı olacak yaşam sanatlarının gizemli dokusuna dokunacağız. Yoga, meditasyon ve nefes egzersizleriyle desteklenerek, zihninizin dalgalarını yatıştırıp hakimiyeti yeniden ele almanıza rehberlik edeceğiz.”

  ELÇİN OFLAZ İLE BÜYÜKADA’DA DETOKS

  Tarih: Nisan 4-7 /18-21/ 25-28

  Mayıs: 2-5/ 9-12 (Annelerle Detoks) / 16-19 / 23-26

  Özellikle çiğ beslenme alanında uzman olan Elçin Oflaz’ın Büyükada’da kendi evinde düzenlediği detoks kampları perşembe-pazar arasında 4 gün sürüyor. Sağlıklı beslenmeyi sürdürülebilir bir yaşam tarzı haline getirmek, bedenen ve ruhen yenilenmek, bütünsel sağlığa ilk adımı atmak isteyenlerin buluştuğu kampta sağlıklı, arındırıcı öğünlerin yanı sıra raw-vegan yemek atölyesi, doğa yürüyüşleri, yoga çalışmaları, söyleşiler de bulunuyor. Kamp süresince 2-2,5 kg yağdan verildiğini söyleyen Oflaz, “Buraya gelenler zaten çok yorgun geliyor. Özellikle uzağa gitmek, uçmak istemeyenler adada 4 günlük bir kaçışı tercih ediyor. Eğer yaz aylarıysa akşam Anadolu Kulübü’ne de gidiyoruz, içki ile değil de soda ile partiliyoruz. Bu da eğlenceli oluyor. Bazen sergileri ziyaret ediyoruz. Yani katılımcılar adayı kültürel olarak da yaşıyorlar” diyor.
  Kampa 6-8 kişi kabul ediliyor. 2 kişi bir odayı paylaşıyor. Tek başına konaklamaya uygun 1 oda bulunuyor.

  HER SEVİYE İÇİN YOGA

  Fırat Tosun ile Çıralı yoga kampı

  Tarih: 10-13 Nisan 2024

  Yer: Grand Aygün Otel / Antalya

  Bayram tatilinde Antalya Çıralı’nın eşsiz doğası ve tarihi dokusu içinde hem tatil hem yoga yapabileceğiniz bir kamp… Kamptaki yoga çalışmaları her seviyeye uygun olarak hazırlanmış. Her sabah güne yoga ve meditasyon yaparak başlayacağınız kampta el duruşları, arkaya eğilmeler, ters duruşlar gibi çalışmalar da yer alıyor.

  RÜZGAR GÜLİZ İLE GÖBEKLİTEPE

  Holistik Nefes& Yoga kampı

  Tarih: 11-14 Nisan

  Yer: Nahrin Hotel & Art / Şanlıurfa

  Nefes, sanat, yoga ve ses meditasyonu Göbeklitepe’nin bir yıllar öncesine uzanan şifalı coğrafyası ile birleşiyor. Yoğunlaştırılmış dönüşüm kampında çakra egzersizleri, nefes terapileri, yang yoga akışı, yin yoga akışı, ses meditasyonu, aromaterapi, oyun terapisi, sanat terapi atölyesi gibi etkinlikler yapılıyor. Her yaşa uygun ve başlangıç seviyesindeki kampta Göbeklitepe, Karahantepe, Balıklıgöl ve Urfa Arkeoloji Müzesi’ne de geziler düzenleniyor.

  Kampı düzenleyen Rüzgar Güliz, “Özgürleşmek, yaşamın neşesinden payınızı almak, kalp aynanızdakilerle yüzleşmek, arınmak istiyorsanız; sağlıklı ve açık bir nefese kavuşup, doya doya nefes almak, kendiniz olmayı tatmak istiyorsanız gelin” diyor.

  DİLEK ADAŞ İLE “ANDA KAL”

  25-30 Nisan/ Fethiye Kabak
  07-17 Haziran/ Tayland
  20-30 Haziran/ Bali Endonezya
  13-15 Eylül/ İstanbul

  Holistik Beslenme Danışmanı Özden Bölükbaşı önderliğinde

  Uzun yıllardır yurt dışında ve yurt içinde çeşitli kamplar düzenleyen deneyimli yoga eğitmeni Dilek Adaş, 2024’te de Endonezya’dan Tayland’a, İstanbul’dan Ayvalık’a birçok farklı rotaya geziler düzenliyor. Adaş, “Anda kal mottosu ile başladığım bu serüvene farklı eğitmen arkadaşlarımı, farklı şifa alanlarını katarak bütünsel bir yaklaşım ile eğlenceyi, dansı, gezmeyi ve güzel vakit geçirmeyi de hedefleyerek inziva deneyimini keyifli bir hale getirmeye çalışıyorum” diyor.

  İÇSEL YOLCULUĞA DAVET

  Mahir Aydoğar ile yoga ve meditasyon kampı

  Tarih: 17-19 Mayıs

  Yer: Fethiye

  “Ruhumuzu deneyimlediğimiz tüm yollar kendimize açılan kapılardan oluşur, bu kapıların anahtarları ise kendi içsel bilgeliğimizdir.”
  Kendi merkez dengenize daha çok yakınlaşacağınız çalışmaların olduğu; birliktelik enerjisi ile katılımcıların birbirinde öğrendiği, sakinleşip huzurlu vakit geçireceği yoga kampında her seviyeden pratikler bulunuyor. Etkinlik kendi içsel yolculuğunu yapmak isteyen herkese açık.

  DR. NESLİHAN İSKİT İLE WELLNESS DENEYİMİ

  Yer: Acanthus Barut CollectIon

  Yoğun ve tempolu yaşamın getirdiği stres ve gerginliği atma fırsatı sağlayan “Neslihan İskit’le Nefesini Dengele, Titreşimini Yakala” etkinliği, 9-11 Şubat tarihleri arasında Antalya’nın eşsiz güzellikteki sahilinde konumlanan Acanthus & Cennet Barut Collection’da gerçekleşti. Düzenlenen etkinlikte nefes almanın önemi keşfedilirken doğru nefes alma teknikleri de öğrenildi. Dr. İskit, zihni hızla sakinleştirme özelliği sayesinde günümüzün temel sorunu olan stresle mücadele konusunda başarılı bulduğu arı nefesini anlattı. Bu yogik nefes tekniğini gün içerisinde yaşamın getirdiği çeşitli zorluklarla yorulan ve negatif enerjiyle yüklenen zihninizi yatıştırmak için rahatlıkla deneyebileceğinizi de belirtti. Yılın dört mevsimi güneşli havaya sahip olan Side’deki otelde 12 ay boyunca düzenlenecek wellness etkinlikleri oluyor. Doğanın pozitif etkisinden yararlanırken bedensel ve zihinsel olarak da yenilenmiş hissedebilirsiniz.

  OLİMPİYAT MADALYALI SPORCULARLA WELLNESS

  Tarih: 10-12 Mayıs 2024

  Yer: Anda Barut Collection

  Geçtiğimiz aylarda Runtalya Maratonu’nun konaklama ödülü sponsorlarından Anda Barut Collection, mayıs ayında Olimpiyat madalyalı sporcularla spor, hareket ve enerji dolu bir etkinlik hazırlıyor. İngiliz Olimpiyat madalyalı sporcular Denise Lewis, Colin Jackson, Jamie Baulch, Johnny Nelson ve efsanevi Paula Radcliffe, Leon Taylor, Richard Egington eşliğinde otelde konaklayan misafirler için özen bir program hazırlandı. Rebecca Adlington ile yüzmeden Denise Lewis, Colin Jackson ve Jamie Baulch ile beachfit’e, Johnny Nelson ile bokstan efsanevi Paula Radcliffe ile koşuya, James & Ola Jordan ile dance fit’ten ünlü moda tasarımcısı Zeynep Kartal ile spor giyim atölyesine kadar Wellness Weekend herkes için çeşitlilik sunuyor.

  STRESLE BAŞETME GÜCÜ EN YÜKSEK NEFES TEKNİĞİ: ARI NEFESİ

  Pranayama teknikleri arasında stresle baş etme gücü en yüksek nefeslerden biri olan arı nefesi, adını nefes verirken çıkarılan arı vızıltısını andıran sesten alıyor. Arı nefesi olumsuz duyguların etkisi altındaki zihni kısa sürede sakinleştirerek sessiz ve güvenli alana geçişi kolaylaştırıyor. Stres, anksiyete, depresyon gibi zihni yoran olumsuz durumlara karşı bireyi destekliyor.

  Uygulanışı:

  -En ideal zaman dilimi olan sabahları, tercihen güneş doğmadan önce uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu tekniği uykudan önce uygulamanız da uyku kalitenize fayda sağlar. Aç karna olmaya özen gösterin.

  -Egzersizi gerçekleştirmek için omurganızın dik olduğu rahat bir oturuşa geçin. Doğal olarak burnunuzdan içeri giren, ciğerlerinizi dolduran ve boşaltan nefesi fark edin. Zihninizi dış dünyadan uzaklaştırmaya başlayın.

  -Ellerinizi yüz, dirseklerinizi de omuz seviyesine kaldırın. Baş parmaklarınızla kulaklarınızı kapatacak şekilde hafifçe bastırın. İşaret parmaklarınızı kaş bölgesine, üçüncü göz alanına yakın olacak şekilde yerleştirin. Diğer parmaklar yavaşça burun kenarlarına gelecek şekilde hizalanabilir. Uygulama boyunca dil, diş ve çenenizin olabildiğince gevşek kalmasına dikkat edin. Dilinizin ucunu ön dişlerinizin arkasındaki boşluğa yerleştirin.

  -Burnunuzdan derin ve yumuşak bir nefes alın. Nefesinizi bir süre tutun. Nefesinizi dişlerinizin arasında serbest bıraktığınız boşluktan yararlanarak vermeye başlayın. Uğultulu, mırıldanmaya ve arı vızıltısına benzeyen “Hmmm” sesiyle nefesinizi verin.

  -Nefesi verirken bu sesin çıkması için kendinizi zorlamayın. Tekniği doğru uyguladığınızı doğal bir yolla dişleriniz arasından bu ses çıktığında anlayabilirsiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz