Diğer
  Ana SayfaHaberYeni bir yıla yeni bir gardırop

  Yeni bir yıla yeni bir gardırop

  -

  Dünya mevsimsel anomaliler çağına girmiş gibi dururken artık yeni yılda gardıroplarımızı da bu yeni düzene uyum sağlayacak şekilde organize etmemiz gerekiyor. Peki bu nasıl olacak?

  2022’de dünyanın yeni gündemi artık iklim değişikliği olacak ve yüzlerce yıldır alıştığımız iklim düzeninin radikal değişimler gösterdiğine tanık olacağız. Bu durumda bizim de, bedenimizi iklim şartlarından koruyan kıyafetlerimize yeni bir düzen getirmemiz şart olacak gibi görnüyor.

  Hatırlayacaksınız, yaz geldi ve sıcaklarda terleyeceğiz diye düşünürken, Akdeniz’in doğusunda, yüksek bölgelerde kar yağışına kadar varan soğuk havalarla karşılaştık. İstanbul’da akşam saatlerinde artık herkesi üşüten garip hava durumlarına şahit olduk. Pek çok şehirde, iklimler alıştığımız düzenin dışına çıkmaya başladı ve bu değişimin sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını da biliyoruz. Bilim insanlarının, güneşteki değişimleri işaret ettiği bir dönemde iklimlerin çok stabil olamayabileceğini göz ardı etmemeliyiz.

  Bu atmosferde, belki de gardıroplarımızı artık yazlık ve kışlık gibi ayrımla değil de, dönemsel olarak giymek istediğimiz her kalınlıkta kıyafetler ile organize etmek daha mantıklı bir hareket olabilir. Geçen hafta sıcaklar çok yükselmişken, ani bastıran bir soğuk hava dalgası nedeniyle yarın akşamki arkadaş buluşmasında üzerimize ince bir kazak almak isteyebiliriz. Dolayısıyla, gardırobumuzun da iklimdeki bu dengesizliklere artık hazır olması gerekiyor.

  Hazır sevdiklerimiz için yılbaşı hediyeleri de seçiyorken, dengesiz iklimlerde daha konforlu bir uyku sağlayacak gecelik modellerini ya da evde veya dışarıda daha sportif, daha konforlu bir hareket imkanı sağlayacak hırkalar, tişörtler, atkılar, pratik giyim aksesuarları, erkek eşofman takımı gibi seçenekleri de değerlendirmek doğru olabilir. Yeni mevsim döngüleri, gardırobumuz için de yeni kıyafetlerine anlamına gelecek.

  - Advertisement -

  Dünyayı önümüzdeki 10 sene boyunca etkisi altına alacağı tahmin edilen dengesiz iklim hareketlerinden zarar görmemek için gardıroplarımızda, her hava durumunda her an giyilebilecek kıyafetlerimizi hazır tutmak gerekiyor. Yani artık annelerimizin, ananelerimizin alışkanlığı olan, yazlıkları/kışlıkları ayrı ayrı saklayıp, indirmek, kaldırmak, geri yüklemek dönemi de bitmiş görünüyor.

  Gardıroplarımız için sadece kıyafetlerimizi değil, aksesuarlarımızı da her iklime uyum sağlayacak şekilde düzenlememiz yine yararlı olacaktır. Şemsiyelerimizin daima yakınımızda ve hatta çantamızda/aracımızda durması, minik çiselemelere karşı şapka ve hafif ceketlerimizin hazırda durması, aniden soğuyan akşamlar için ayaklarımızı sıcak tutacak çoraplara kolay erişebilmemiz… Önemli.

  Gezgenin bu dönemine kadar konforlu şekilde ulaşmayı başardık, ancak yolun bundan sonrasını biraz çileli gideceğiz gibi görünüyor. Kıyafet alışverişlerimizde ve gardırop düzenimizde bu detayı hep hatırlamakta fayda var.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz