Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsYeni çocuk hastalığı Kawasaki sendromuna ne sebep oluyor?

  Yeni çocuk hastalığı Kawasaki sendromuna ne sebep oluyor?

  -

  Koronavirüs pandemisi Avrupa’da yeni bir çocuk hastalığı görülmesine yol açmıştı. 29 yıldır Çocuk Sağlığı, İmmünoloji ve Alerji alanında çalışan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, koronavirüs bağlantılı yeni görülmeye başlanan çocuk hastalığının bir damar iltihabı olan ‘Kawasaki Sendromu’ ile benzerlikler gösterdiğini açıkladı. Peki, Kawasaki sendromu nedir? Kawasaki sendromunun belirtileri nelerdir? Kawasaki sendromuna ne sebep olur? 

  Akpınarlı, “İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde görülmeye başlanan yeni bir tür çocuk hastalığının Kawasaki Sendromu denilen bir rahatsızlıkla benzeştiği gözlemlendi. Kawasaki Sendromu’na koronavirüs türleri sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

  Koronavirüs pandemisinin Avrupa’yı kasıp kavurduğu günlerde ortaya çıkan yeni bir tür çocuk hastalığı, paniğe sebep oldu. Özellikle İngiltere’de görülen hastalık hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Koronavirüs ile birlikte görülmeye başlanan çocuk hastalığının Kawasaki Sendromu denilen bir tür damar iltihabı ile benzerlik gösterdiğini belirtti. Antony, “Kawasaki Sendromu’na koronavirüs türleri sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

  ‘COVİD-19 KAWASAKİ SENDROMU İLE BENZERLİK GÖSTERİYOR’

  Avrupa’da görülmeye başlanan yeni çocuk hastalığının koronavirüs ile ilişkilendirildiğinin altını çizen Akpınarlı, “Son günlerde çocuklarda koronavirüs ile ilişkilendirilen yeni bir sendrom bildirilmeye başlandı. İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde görülen rahatsızlığın, Kawasaki Sendromu denilen bir hastalıkla benzer bulgular gösterdiği tespit edildi” şeklinde konuştu.

  KAWASAKİ SENDROMU NEDİR?

  Kawasaki Sendromunu tanımlayan Doç. Dr. Akpınarlı, “Kawasaki Sendromu, genellikle erken çocukluk döneminde görülen akut (ani başlayan) ve sistemik (etkileri tüm vücutta görülebilen) bir damar iltihabıdır. Hastalık genellikle orta büyüklükteki damarları etkiler ve bu damarlara örnek olarak koroner arterleri gösterebiliriz. Hastalığın şiddetine bağlı olarak koroner arter damarlarda ağır hasar oluşabilir ve erken dönemde teşhis ve tedavi edilmezse ne yazık ki çocuklarda ömür boyu sürecek kalıcı kalp hasarı bırakabilir. Kawasaki Sendromu gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda sonradan gelişen (doğuştan olmayan) kalp hastalıklarının başında gelir” diye konuştu.

  - Advertisement -

  KAWASAKİ SENDROMU’NUN TEMEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Kawasaki Sendromu’nun tipik belirtileri:

  · Ani başlayan ve genellikle uzun süren (5 günden fazla) dirençli yüksek ateş.
  · Vücutta yaygın görülebilen döküntüler.
  · Göz beyazında görülen ve iltihabı olmayan aşırı kırmızılık.
  · Lenf bezlerinde büyüme.
  · El ve ayaklarda kırmızı döküntüler ve şişlik.
  · Ağız içinde yaralar, boğazda kızarıklık, dilde çilek yüzeyi görüntüsü.
  · Kalp hastalığı geliştiğinde ona bağlı olan bulgular şeklinde sıraladı.

  Tipik bir Kawasaki Sendromu tanısı için bu belirtilerden en az 5 tanesinin görülmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Akpınarlı, “Eğer koroner kalp rahatsızlığı görülmeye başlandıysa yukarıdaki belirtilerden 3 tanesi de Kawasaki Sendromu tanısı için yeterlidir” ifadelerini kullandı.

  Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony sendromun az görülen, diğer belirtilerini ise; “Eklem ağrıları, iştahsızlık, kusma, karın ağrısı, ishal ve el, ayak derisinde soyulmalar” olarak açıkladı.

  KAWASAKİ SENDROMU’NA NE SEBEP OLUYOR?

  Kawasaki Sendromu’na koronavirüslerin sebep olduğunu bildiren Doç. Dr. Akpınarlı, “Bugüne kadar yapılan çalışmalar Kawasaki Sendromu’nun nedenini tam olarak bulamamakla birlikte virüs kaynaklı enfeksiyonların rolü olabileceğine dair nadir vaka çalışmaları olmuştur. Tıp literatüründeki yayınları taradığımızda Kawasaki Sendromu’nu koronavirüs enfeksiyonu ile ilişkilendiren çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmalardan en önemlisi, 2005 yılında ABD’de yayınlanan ve Çocuk enfeksiyon hastalıkları için çok önemli bir kaynak olarak görülen ‘Journal of Infectious Disease’ dergisinde yer alan bir makaledir. Bu çalışmada, Kawasaki Sendromu tanısı konan 11 çocuktan 8’inde solunum yollarına yerleşmiş koronavirüs tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

  Koronavirüsün çocukları yetişkinlerden daha az etkilediğine yönelik bulguların çoğunlukta olduğunu belirten Doç. Dr. Akpınarlı, “Tüm bu verileri bir kenara koyarsak, iyi haber şu ki tüm dünyada görülen koronavirüs vakalarında genel popülasyona göre en az riskte bulunan grup çocuklar olarak görülüyor. Koronavirüs enfeksiyonu çocuklarda daha hafif seyrediyor ve çocuklarda bildirilen koronavirüse bağlı olumsuz sonuçlar neredeyse sıfıra yakın” diyerek, “Dolayısıyla Avrupa’da bildirilmeye başlanan Kawasaki Sendromu karşısında aileler lütfen sakin olsunlar ve panik yapmasınlar. Bildirilen Kawasaki Sendromu vakalarında hastaların durumu iyi ve hayati tehlike oluşturacak bir durum söz konusu değil” şeklinde konuştu.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....