Diğer
  Ana SayfaHaberYeni Corona Virüs'te can kaybı artıyor: Ölü sayısı 910'a yükseldi

  Yeni Corona Virüs’te can kaybı artıyor: Ölü sayısı 910’a yükseldi

  -

  Çin’in Wuhan kentinden yayılan yeni tip koronavirüs salgınında can kaybı artmaya devam ediyor. Ölenlerin sayısı 910’a yükselirken, virüsten etkilenenlerin sayısı 40 bin 548’e çıktı.

  SON 24 SAATTEKİ EN YÜKSEK ÖLÜM SAYISI

  Ülke genelinde salgın nedeniyle son 24 saatte 97 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle en yüksek verilere ulaştı. 3 bin 62 yeni Corona virüs vakası saptandı.

  CORONA VİRÜSÜ SARS’I GEÇTİ

  2002-2003 yıllarında küresel ölçekte panik yaratan SARS virüsünde 774 kişi yaşamını yitirmişti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun bugün açıkladığı rakamlarla birlikte corona virüsü, SARS’ı (Şiddetli akut solunum yolu sendromu) geçti.

  - Advertisement -

  ÇİNLİ UZMAN: SOLUNUM YOLU VE HASTALARLA TEMASTA BULAŞIYOR

  Yeni tip korona virüsünün havada uzun süre asılı kalması ya da dolaşmasının mümkün olmadığı, aerosol (damlacık çekirdeği) adı verilen parçacıklardan bulaştığına dair bir kanıtın bulunmadığı bildirildi.

  Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Feng Luzhao, dün düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Feng, şu an için virüsün bir veya iki metrelik bir alanda solunum yoluyla ve hastalarla temas neticesinde bulaştığını belirtti.

  Çinli uzman, hapşırma ve öksürme esnasında virüs içeren damlacıkların dağılmasını önlemek için kağıt mendil kullanılması, ağız ve burnun kapatılması gerektiğini söyledi.

  CORONA VİRÜS PANGOLİNLERDEN Mİ YAYILDI?

  DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: DÜNYADAKİ MASKE EKSİKLİĞİ ÇÖZÜLMELİ

  Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus dün Cenevre’de yaptığı konuşmada, DSÖ’nün özellikle salgınla mücadele için çalışan sağlık personelinin maske gibi kişisel ekipman ihtiyaçlarına odaklanarak dağıtımı daha adil ve makul hale getirme umuduyla ilgili şirketlerle görüştüğünü kaydetti.

  Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Çin’de vaka sayısının azalma eğilimi göstermesinin iyi bir haber olarak niteleyen Ghebreyesus, ancak rakamların yeniden yükselebileceğine dikkat çekti.

  DSÖ’nün acil sağlık projelerinden sorumlu yetkilisi Michael Ryan, salgının ne zaman zirveye ulaşacağının tahmin edilmesinin henüz zor olduğunu söyledi.

  DSÖ, uluslararası toplumu küresel bir yeni korona salgının önlenmesi planı için 675 milyon dolar toplamaya çağırdı. DSÖ’nün temel kaygısı, virüsün enfeksiyonları tespit etme yeteneği olmayan ülkelere yayılabilmesidir, bu nedenle zayıf sağlık sistemlerine sahip ülkeler için desteğe acilen ihtiyaç var.

  DR. Lİ’NİN ÖLÜMÜ ÇİNLİLERİ KIZDIRDI

   

  DSÖ’nün bulaşıcı hastalıklar birimi başkan yardımcısı Maria Van Kerkhove, DSÖ’nün dünyadaki laboratuvarlara 250 bin test reaktifi verdiğini ve küresel bir teşhis sistemi oluşturduğunu söyledi.

  Maria, “DSÖ, kıtalar arasında küresel bir laboratuvar ağı kurmuştur. Yeni korona virüsleri tespit edemeyen ülkelere tıbbi tedavi sevk hizmeti vermek isteyen ve sağlayabilecek laboratuvarları seçtik” diye konuştu.

  Maske gibi kişisel koruyucu ekipmanların eksikliği sorununa vurgu yapan DSÖ Genel Sekreteri Ghebreyesus, “Küresel pazar ciddi şekilde bozuldu. Maske gibi kişisel koruyucu ekipmanlara olan talep normal seviyenin 100 katı ve fiyat normal seviyenin 20 katı. Bu eksiklik, kişisel koruyucu ekipmanların yaygın ve uygunsuz kullanımıyla daha da artmaktadır” ifadesini kullandı.

  Ghebreyesus, ilk olarak salgınla mücadele için sağlık çalışanlarının, ardından hastalar ve onlara bakanların ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini vurguladı.

  Ghebreyesus’a göre DSÖ yeni korona virüsün yayılma olasılığının düşük olan ülkelerde kişisel koruyucu ekipmanların depolanmasını teşvik etmiyor.

  DSÖ, kişisel koruyucu ekipmanların adil ve rasyonel kullanımı, piyasa dengesinin korunması için çeşitli ülkelere ve şirketlere DSÖ ile işbirliği yapmaları çağrısında bulunuyor.

  CORONA VİRÜS SALGINININ DÜNYAYA NEREDEN YAYILDIĞI BELLİ OLDU

   


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz