Diğer
  Ana SayfaFitnessYeni egzersiz Gyrotonic ile tanışın

  Yeni egzersiz Gyrotonic ile tanışın

  -

  Macar asıllı balet Juliu Horvarth’ın sakatlığını tedavi etmek için geliştirdiği sistem, günümüzde hemen herkesin yapabileceği, ritmik, akıcı bir egzersiz metodu haline geldi… 

  Gyrotonic… Bu yeni egzersiz metodu Macar asıllı balet Juliu Horvath tarafından geliştirildi. Juliu, aşil tendonunu sakatlamasının ardından kendisini tedavi etmek için çeşitli çalışmalar yaptı ve tamamıyla kendine özgü bir egzersiz metodu oluşturdu. Başlarda öğrencilerinin çoğunu profesyonel dansçılar oluşturduğu için adına “yoga for dancer” dediği bu egzersiz metodu ilerleyen zamanlarda tüm yaş gruplarından, farklı fitness seviyesine sahip kişilerin de ilgisini çekti. Metoda özel ekipman ve aletlerin tasarlanması ile daha da popülerleşen Gyrotonic’in şu an 52 ülkede 7800’den fazla lisanslı eğitmeni bulunuyor.

  Metot, Türkiye’de Pilates FNB’de uygulanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Gyrotonic Uzman Eğitmeni Fatma Nur Bilgin, “Sistemde vücut hem önden hem yandan hem de enlemesine üç boyutlu hareketlerle çalıştırılıyor. Egzersizlerin üç boyutlu olarak uygulanması hareket kabiliyetinin gelişmesini ve sinir sisteminin çok yönlü çalışmasından kaynaklı olarak kuvvetlenmeyi sağlıyor. Nefesin hareketlerle senkronize şekilde kullanılması kişinin bedeninin daha akıcı, ritmik ve işlevsel olmasını sağlıyor. Egzersizlerin böyle ardı ardına ritmik olarak geçişli bir şekilde uygulanması dersi bir dans atmosferine dönüştürüyor. İlerleyen seviyelerde Gyrotonic müzik eşliğinde de yapılabiliyor” diyor.

  Gyrotonic yaşı, fitness seviyesi ne olursa olsun herkes tarafından uygulanabiliyor. Gyrotonic ile kas ve iskelet sistemleri güçlenirken aynı zamanda zihinsel ve bedensel olarak da dinlenilebiliyor. Metot aynı zamanda profesyonel sporcular, dansçılar için de ileri seviye egzersizleri içeriyor. Ayrıca hamileler de Gyrotonic yaparak doğuma hazırlanabiliyor. 

  - Advertisement -

  GYROTONİC ILE PİLATES ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

  “Gyrotonic ve pilates birbirlerinden tamamen farklı iki ayrı egzersiz sistemi. Şöyle bir karşılaştırma da yapabiliriz; pilates karada hareket etmek ise Gyrotonic su içinde hareket etmek gibi” diyen Fatma Nur Bilgin bu farkları şöyle sıralıyor:

  1. Pilates, omurgayı doğal açılarında hizalayarak çalıştırırken Gyrotonic omurganın her yöne hareket edebilmesi için gereken eklem boşluğunu sağlamaya odaklanıyor. Pilates daha stabil, Gyrotonic ise daha hareketli bir çalışma olarak tanımlanabiliyor.

  2. Gyrotonic’te hareketler daha çok koordinasyon ve ritim becerisine dayalı ve daha karmaşık, dairesel ve helezonik hareketler kullanılıyor. Öğrenme süresi pilatese göre daha uzun. 

  3. Pilates kaslarda direnç oluşturmak için yay sistemini kullanıken, Gyrotonic bedenin doğal hareket edebilmesi esasına dayalı olduğu için makara sistemini kullanıyor. Bu sistemde vücut çok hafif bir direnç ile kendi içsel enerjisini kullanarak çalışıyor.

  Formsante 2016 – Şubat sayısı
  Aytaç Özkardaş Gozzi  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz