Diğer
  Ana SayfaKoronavirüs'Yeni koronavirüs aeresol yoluyla da bulaşabiliyor'

  ‘Yeni koronavirüs aeresol yoluyla da bulaşabiliyor’

  -

  Çinli bilim insanları, yeni koronavirüs yüklü aerosollerin aerodinamik bir analizini gerçekleştirdiler ve virüsün aerosoller yoluyla bulaşma potansiyeli olabileceğini doğruladılar. Bir başka deyişle virüs havada minik damlalar ya da katı parçacıklar halinde yayılabiliyor. Peki aeresol yoluyla bulaşan virüsü nasıl engelleyebiliriz? İşte yanıtı…

  Wuhan Üniversitesi tarafından yürütülen bu çalışma, şubat ve mart aylarında COVID-19 salgını sırasında Wuhan’ın farklı bölgelerindeki aerosollerdeki viral RNA’yı ölçerek yeni koronavirüsün aerodinamik doğasını araştırdı.

  AEROSOL NUMUNELERİ GEÇİCİ HASTANELER VE SÜPERMARKETLERDEN TOPLANDI

  Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Aerosol numuneleri Wuhan Üniversitesi Renmin Hastanesi, Wuchang geçici hastanesi, yerleşim alanları ve süpermarketlerden toplandı. Wuhan Üniversitesi Viroloji Devlet Anahtar Laboratuvarı Müdürü ve araştırma ekibinin üyesi olan Lan Ke, izolasyon koğuşlarında ve havalandırmalı hasta odalarında tespit edilen aerosollerdeki virüs konsantrasyonunun çok düşük olduğunu, ancak tuvalet gibi alanlarda daha yüksek olduğunu söyledi.

  Lan, karantina koşullarının sıkı olduğu kamu alanlarının çoğunda virüs aerosolünün konsantrasyon seviyesinin tespit edilemez olduğunu da sözlerine ekledi.

  AERESOL YOLUYLA BULAŞMA NEDİR?

  Virüs’ün havada minik damlalar ya da katı parçacıklar halinde yayılabilmesine aeresol yoluyla bulaşma denir.

  - Advertisement -

  AERESOL YOLUYLA BULAŞAN VİRÜSÜ NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?

  Çalışma sonuçları, oda havalandırmasının, açık alanların, koruyucu giysilerin sanitasyonunun ve tuvalet alanlarının uygun kullanımının ve dezenfekte edilmesinin, aerosollerdeki yeni koronavirüs konsantrasyonunu etkili bir şekilde sınırlayabileceğini belirtti. Ekibin bulguları hafta başında Nature dergisinin web sitesinde yayınlandı.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz