Diğer
  Ana SayfaFitnessYeni trend Neopilates

  Yeni trend Neopilates

  -

  Dünyanın konuştuğu yeni trend Neopilates ile tanışın. formsanté’nin hediyesi “Neopilates” kartlarıyla keyifli bir egzersiz disiplini cebinizde. Sağlıklı bir omurga, düzgün bir duruş ve sağlam uzun kaslar için hemen çalışmaya başlayın!

  formsanté’nin hediyesi Neopilates kartlarıyla 52 farklı pilates egzersizi avucunuzun içinde olacak. Tatilde, piknikte, bahçenizde ya da salonunuzda uygulayabileceğiniz bu egzersizler forma girmenize yardımcı olurken, egzersizi bir oyuna çevirecek. Pondera Pilates& Contrology’nin eğitmeni Tümge Sezen ile birlikte hazırladığımız çalışma, omurgayı güçlendirmeyi, düzgün bir duruşu, dengeyi, karın başta olmak üzere tüm kasları güçlendirerek vücudu şekle sokmayı hedefliyor. Kartlarda yer alan egzersizlerin hepsi evinizde kendi başınıza yapabileceğiniz, basit aletlerle uygulanan egzersizlerden oluşuyor. İhtiyacınız olan şey sadece bir çift mini pilates topu, elastik bant ve mat… Hareketleri nasıl uygulamamız, kartları nasıl kullanmamız gerektiği konusunda ise eğitmenimiz Tümge Sezen şu noktalara dikkat çekiyor:

  Kartları nasıl kullanacaksınız?
  ■ Egzersizleri haftada 3 gün, 30-40 dakika yapmayı hedefleyin.

  ■ Egzersizinize başlamadan önce 5-10 dakika ısınma egzersizleriyle ısınıp kaslarınızı hazırlayın. Ardından her renk grubundan kuvvet, ihtiyaç ve performansınıza uygun birkaç egzersiz seçerek tüm bedeni çalıştıran, kendi uygulamanızı oluşturabilirsiniz. Her bir gruba farklı renkler verdik. Bu da dengeli bir çalışma yapma noktasında işinizi kolaylaştıracak.

  ■ Çalışma boyunca nefeslere özen gösterin; nefesi tutmayın ve hareketlere nefes eşliğinde girip çıkmaya çalışın. Nefes alıp verme; sırtın arkasına ve altına derin nefes alma ve nefesin tamamını boşaltma şeklinde olmalı. Böylece kirli nefes tamamen boşaltılmış, kan temizlenmiş olur. Nefese odaklanmak aynı zamanda hareketin kontrolünü de artırır.

  ■ Hareketleri acele etmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç durmadan, akıcı bir şekilde uygulayın.

  - Advertisement -

  ■ Sınırlarınıza özen göstererek yapacağınız uygulamanın sonunda “Esneme-rahatlama” kartlarındaki egzersizleri uygulayarak tüm kaslarınızı esneterek dengeleyin.

  Uyarılar
  ■ Herhangi bir sağlık sorununuz, özellikle omurga problemleri, boyun/bel fıtığı, kalp/tansiyon rahatsızlığınız varsa, hekiminizden onay almadan bu tür bir çalışma yapmamalısınız.

  ■ Eğer hamileyseniz bu programı uygulamayın; bunun yerine hamilelik dönemi için uygun pilates programlarına mutlaka eğitmen eşliğinde katılın.

  Aytaç Özkardaş Gozzi
  [email protected]
  Fotoğraflar: Ozan Kutsal

  Formsante Dergisi Temmuz 2011 Sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz