Diğer
  Ana SayfaHaberYeni yasaklar neler? İşte Haziran ayı kademeli normalleşme kararları

  Yeni yasaklar neler? İşte Haziran ayı kademeli normalleşme kararları

  -

  Kademeli normalleşmenin sonuna gelinirken gözler bugün gerçekleşen Kabine Toplantısı’na çevrilmişti. Kritik toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, Haziran ayı kademeli normalleşme kararları ne olacak? düğün-nişan törenleri ne olacak? Üniversiteler ne zaman açılacak? Kafe ve restoranlar açılacak mı? Hafta içi kısıtlamaları azalacak mı? Hafta sonu kısıtlamaları kalkacak mı? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ve Haziran ayı kademeli normalleşme kararları:

  İŞTE HAZİRAN AYI KADEMELİ NORMALLEŞME KARARLARI

  • Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. (Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.)
  • Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.
  • Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.
  • Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.
  • Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.
  • Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.
  • Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.”

  HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU KISITLAMALARI

  Şimdi Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimi Haziran boyunca sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi ve cumartesi günü için akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında devam edecektir. Bu sınırlama cumartesi 22 ile pazartesi 5 arasında yani pazar günün tam kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

  haziran ayı kademeli normalleşme

  RESTORAN VE KAFELER

  Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecek.

  HALI SAHA VE SPOR SALONLARI

  Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

  - Advertisement -

  ÜNİVERSİTELERİN AÇILIŞ TARİHİ

  Üniversiteler 2021 2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 eylül itibariyle başlayacak şekilde yürütülecektir.

  KAMU KURUM VE KURULUŞLARI

  Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

  DÜĞÜN VE NİŞANLAR YAPILABİLECEK Mİ?

  Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

  SPOR KULÜPLERİ GENEL KURULLARI

  Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz