Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsYeni Zelanda'dan Koronavirüs açıklaması: Salgını yok ettik

  Yeni Zelanda’dan Koronavirüs açıklaması: Salgını yok ettik

  -

  Dünya Koronavirüs ile mücadele ederken Yeni Zelanda’dan sevindirici bir haber geldi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, koronavirüs salgınında yeni bir vakanın olmadığını açıklayarak “Savaşı kazandık” dedi.

  Salgının ilk haftalarından itibaren olağanüstü önlemler alan, sınırları kapatan ve okulları kapatan Yeni Zelanda hükümeti sınırlamaları hafifletme kararı aldı.

  Yaklaşık beş milyon nüfuslu ülkede Pazar günü sadece bir yeni vaka rapor edildi. Toplam 1469 vakanın görüldüğü ülkede hastalıktan toplam 19 kişi yaşamını yitirdi.

  ‘YENİ ZELANDA KORONAVİRÜS’E KARŞI SAVAŞI KAZANDI’

  Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern yaptığı açıklamada ülkede yeni bir bulaşma vakasının tespit edilmediğini belirterek, “Yeni Zelanda koronavirüse karşı savaşı kazandı” ifadelerini kullandı.

  Sağlık Bakanı Dr. Ashley Bloomfield ise salgınla mücadelede hedeflerine ulaştıklarını ifade ederek, “Şu an bulaşma oranımız sıfır. Bu, vaka sayısının sıfır olduğunu değil, hastalığın nereden bulaştığını bildiğimizi gösteriyor” dedi.

  - Advertisement -

  YENİ ZELANDA HANGİ ÖNLEMLERİ ALDI?

  Yeni Zelanda, salgının ilk haftalarında ülkedeki vaka sayısı onlarla ifade edilirken sıkı önlemler uygulamaya başladı.

  Sınırlar kapatıldı, ülkeye gelen tüm kişiler karantinaya alındı. İş yerleri, okullar kapatılırken çok sayıda kişiye test yapıldı ve kapsamlı bir temas takip programı uygulandı.

  Ardern, “Modellemelere göre, tüm bunları erken bir zamanda yapmasaydık, günde ortalama bin yeni vaka görülecekti. Kolektif çabalarımızla başımıza gelebilecek en kötü şeyi durdurduk ve savaşı kazandık” dedi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz