Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetYiyerek güzelleşin

  Yiyerek güzelleşin

  -

  Cildinizin güzel, sağlıklı ve bakımlı olmasını istiyorsanız alışveriş çantanızı kozmetik ürünler yerine sağlıklı gıdalarla doldurmaya ne dersiniz? Çünkü bazı besinler metabolizmaya olduğu kadar cilt sağlığına da önemli faydalar sağlıyor. Örneğin kakaoda bulunan flavanoller ve antioksidan özellikteki bitki bileşenleri cildi nemlendirip, dolaşımı düzenliyor. 12 hafta boyunca yüksek oranda kakao flavanolü içeren içecek tüketen kadınlarda, tüketmeyenlere göre ciltteki pullanma ve pürüzlerde azalma gözleniyor. Öte yandan Omega-3 yağ asitlerinin özellikle aknenin temel sebeplerinden olan inflamasyonu kırıcı etkisi bulunuyor. Bu yağ asitleri de en çok sardalya ve somonda bulunuyor. 

   

  Doğru beslenmeyle kansızlığı yenin
  Türkiye’de demir eksikliği anemisi görülme sıklığı giderek artıyor. Kansızlık özellikle çocuklarda, gebe ve emziren kadınlarda ortaya çıkıyor. Çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık büyümeyi yavaşlatıp, zeka gelişimini olumsuz etkiliyor, enfeksiyonlara yakalanma riskini artırıyor. Bu nedenle tedavisi önem taşıyor. Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, bu sorunu önlemede doğru beslenmenin önemine dikkat çekerek, “Kansızlık şikayeti olan kişilerin demir kaynaklı besinlerin yanı sıra her öğünde bol yeşillik tercih etmesi, demir kaynağı ıspanağın yumurta ile pişirilmesi, kalsiyumdan zengin besinlerin de ara öğünde tüketilmesi gerekiyor” diyor. Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti, yumurta, üzüm, pekmez, kuru baklagiller, kuru meyveler ile yeşil yapraklı sebzeler demirden zengin gıdalar arasında yer alıyor. 

  Ayın güzeli Chia tohumu
  Öyle bir bitki düşünün ki iştahı kesip, tatlı krizlerini önlemeye yardımcı olsun… İşte bu mucizenin adı Chia tohumu! 100 gramı 34 gram lif içeren bu tohum ayrıca 17 gram protein, A ve C vitaminleri ile magnezyum ve demir içeriyor. Yapılan araştırmalara göre sütten daha fazla kalsiyuma sahip olduğu da bir başka ilginç bilgi… Özellikle glüten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması ile yine birçok mineralden zengin bir tahıl olarak öne çıkan Chia tohumu salatalar, yumurtalı yiyecekler ve puding gibi birçok yemekte kullanılabiliyor. Ay çekirdeği ile keten tohumu arası bir görünümü olan bu lezzetli tohumlar kendi ağırlığını tam yüzde 80 oranında absorbe etme özelliğine sahip. Kemik sağlığı ve bağışıklık sistemine dost olan bu tohum, protein içeriğiyle veganlar için sağlıklı bir kaynak oluşturuyor. 

  - Advertisement -

  Tansiyonunuzu sütle dengeleyin
  Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, kalp ve damar sağlığını tehdit eden yüksek tansiyon riskini süt ile önleyebileceğinizi biliyor musunuz? Çünkü süt, yüksek kalsiyum ve potasyum içeriği ile kan basıncı ve hipertansiyonun dengelenmesinde önemli bir besin kaynağı olarak öne çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre çocukluktan itibaren düzenli süt içenlerde yüksek tansiyon görülme olasılığı daha düşük oluyor. Hipertansiyon hastaları az yağlı ya da yağsız süt tüketerek kan basıncını kontrol altına alabiliyor. Çalışmalar ise kalsiyum, magnezyum ve fosforun az tüketiminin bireysel veya toplumsal olarak hipertansiyon sıklığıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. 

  Formsanté 2015 Kasım sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz