Diğer
  Ana SayfaFitnessYOGA yapanlara özel

  YOGA yapanlara özel

  -

  İncecik kumaşlardan yapılmış eşofman altları, Uzakdoğu esintileri taşıyan tişört ve bluzlar, yumuşacık ayakkabılar… Yoga ve meditasyon yapmak isteyenlere özel koleksiyonlar gerçekten harika. Sadece yoga için değil, günlük yaşamda da çok şık birer seçim olarak tercih edilebilir.

  Elif Duran

  DENGEYİ GELİŞTİRİYOR

  Başlıca yoga hareketlerinden denge duruşları, beyinciği, yani beden hareketlerini kontrol eden merkezin gelişmesini sağlıyor. Bu duruşlar dengeyi arttırarak bilinçsiz hareketleri sabitleştiriyor. Bu da kolay kolay düşmeyeceğimiz ve çevredeki eşyalara çarpmayacağımız anlamına geliyor. Ayrıca denge arttıkça gerginlik azalıyor, beden, enerjisini daha rahat koruyabiliyor. İşte en ünlü denge hareketlerinden "Eka Pada Pranamasana."

  KESİNTİSİZ BAK

  Meditasyon çalışmalarında "Tratak Tekniği" kullanılıyor. Tratak sözcüğü "kesintisiz bakış" ya da "devamlı dikkat" anlamına geliyor. Farklı bir açıdan bakarak bunun yoğun meditasyon anlamına geldiğini de söyleyebiliriz. Prof. Dr. Akif Manaf, tratak yöntemiyle zihnin tek bir obje üzerinde odaklanma yeteneğini geliştirilebileceğini söylüyor. İlk olarak gözle görülen objelerden örneğin mum alevinden başlayabilirsiniz.

  NEFES EGZERSİZLERİNİ UNUTMAYIN

  Nefes egzersizleri tahmin ettiğinizden çok ama çok önemli: aslında bu doğar doğmaz yaptığımız ilk şey! Ancak dikkat nefes egzersizlerini kendi başınıza ya da kitaplardan öğrenmeden önce bir hocayla çalışmanız daha doğru. Çünkü yanlış yönde yapılan nefes egzersizleri vücuda yarardan çok zarar verebilir. Ünlü yoga hocası Prof. Dr. Akif Manaf da yanlış egzersizlerle solunum ve sinir sisteminin yıpranabileceğini belirtiyor.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz