Diğer
  Ana SayfaSporYoganın faydaları nelerdir? İşte yoganın 21 farklı faydası

  Yoganın faydaları nelerdir? İşte yoganın 21 farklı faydası

  -

  Koronavirüs pandemisinin ardından yogaya olan ilgi artmış durumda. İnternette aranan kelimeler arasında ‘Yoga hareketleri’ de var.Yoganın faydalarına ilişkin bilimsel araştırmaların bir kısmı ön araştırma noktasında ancak şu ana kadar pek çok çalışma yoganın önemli faydaları olduğunu söylüyor. Peki, yoganın faydaları neler? Sağlık sitesi Healthline ve diğer kaynaklar yoganın 21 faydasını şöyle sıralıyor: (Yoga-Pilates Haberleri de ilginizi çekebilir)

  1. Yoga esnekliği artırır

  Yoga esnekliği artırır. Esneklik, fiziksel sağlık için oldukça önemli. Farklı stiller sunan yogada en düşük yoğunluklu çalışmanın bile esnekliği artırdığı belirtiliyor. Yoga, 65 yaş ve üstü yetişkinlerde de esnekliği geliştirmek için özellikle yararlı görünüyor.

  2. Yoga stresten kurtulmaya yardımcı olur

  Bilim yoganın stresi azaltmada mükemmel bir çözüm olduğunu söylüyor. Tabi ki fiziksel çalışmanın yanı sıra nefes çalışması, meditasyon gibi ritüeller de gerilimi önemli ölçüde azaltıyor.

  - Advertisement -

  3. Yoga zihinsel sağlığı iyileştirir

  Hem hareket temelli yoga terapileri hem de nefes temelli uygulamaların depresif semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği belirtiliyor.

  4. Yoga iltihaba karşı destek sağlayabilir.

  Bazı araştırmalara göre Yoga çeşitli kronik durumlarda inflamasyona karşı iyi gelebiliyor.

  5. Yoga gücünüzü artıracaktır

  Çoğu insan yogayı esneme ve esneklikle ilişkilendirirken, bazı yoga dersleri de güç geliştirmeye destek olarak kabul edilebilir. Alınan eğitime göre yoga gücünü de artıracaktır.

  6. Yoga Kaygıyı Azaltabilir

  Çok sayıda araştırma, yoganın anksiyete bozuklukları için alternatif bir tedavi olarak etkili olabileceğini öne sürüyor, ancak araştırmacıların birçoğu, kesin sonuç öncesi tekrarlanmış çalışmalar talep ediyor.

  7. Yoga yaşam kalitesini iyileştirebilir

  8. Yoga bağışıklığı artırabilir

  Kronik stres bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler. Bağışıklığınız zayıfladığında hastalığa daha duyarlı hale gelirsiniz. Bununla birlikte yoga, stres için bilimsel olarak desteklenen alternatif bir tedavi olarak kabul edilir.

  9. Yoga dengeyi iyileştirebilir

  Araştırmalara göre yoga sporcularda dengeyi ve genel performansı iyileştiriyor. Daha yeni araştırmalar, yoganın yaşlı bireylerde de dengeyi iyileştirebileceğini öne sürüyor. Yoga özellikle yaşlı yetişkinler için denge kaybı kaynaklı yaralanmalara karşı iyi gelebilir.

  10. Yoga, kardiyovasküler işleyişi iyileştirebilir

  Yogik nefes almanın, işleyişi iyileştirmek için beynin kardiyorespiratuar merkezini gerçekten etkileyebileceğini işaret ediyor.

  11. Yoga uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir

  Bazı araştırmalar yoganın insanların uykuya dalma hızlarını ve derin uykuda kalma sürelerini iyileştirdiği gösteriyor. Bu durum kısmen, egzersizin yan etkilerinden ve özellikle yoga tarafından sağlanan zihinsel sakinleşme ve stresten kurtulmadan kaynaklanıyor.

  12. Yoga benlik saygısını artırabilir

  Beden imajı ve benlik saygısı genellikle ergenler ve genç yetişkinler için özellikle zorlayıcı. Yoga bu konuda da olumlu sonuçlar veriyor.

  13. Yoga kemik sağlığını iyileştirebilir

  Yogadaki bazı hareketler kemik sağlığı için faydalı olabilir.

  14. Yoga, daha iyi duruşu teşvik edebilir

  Teknolojiye bağımlı modern bir toplum olarak, cihazların başında oturarak veya kamburlaşarak giderek daha fazla zaman harcıyoruz. Yoga bu anlamda duruşunuzu da düzelterek daha sağlıklı kalmanızı sağlayabilir.

  15. Yoga beyin işleyişini iyileştirebilir

  Araştırmalar, yoganın gerçekten bir zihin-beden egzersizi olduğunu gösteriyor.

  16. Yoga tükenmişliğe yardımcı olabilir

  COVID-19 pandemisi sırasında bakımevi çalışanları arasındaki tükenmişliği inceleyen bir araştırma, yoga temelli meditasyon müdahalelerinin, iç algısal farkındalığı geliştirerek tükenmişliğin etkilerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğu sonucuna vardı.

  17- Daha ince olacaksınız
  Orta yaştaki 15 bin yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, dört yıl ve üzerinde yoga yapan kişiler 10 yıllık dönemde kilo almaya daha az meyilli oluyor. Bir başka araştırma ise yoga yapan kişilerin yiyip içtikleri konusundaki farkındalıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

  18- Bağışıklık sisteminiz daha güçlü olacak
  Journal of Alternative and Complementary Medicine’de yayınlanan bir araştırmada, 12 hafta boyunca haftada bir kez 90 dakika yoga yapan kişilerin kanlarında hastalıklarla savaşan ve bağışıklıklarını koruyan antioksidan değerlerinin daha yüksek olduğu görüldü.

  19- Sırtınız daha az ağrıyacak
  Onlarca araştırma, yoganın bel ağrılarını azaltabileceğini ortaya koyuyor. Son olarak kronik bel ağrısından şikayetçi 80 katılımcı ile yapılan çalışma, sadece bir hafta içinde bile, yoga yapan kişilerin farklı formda egzersiz yapan diğer gruba göre esnekliklerinin arttığını ve kısıtlılıklarının azatlığını gösterdi.

  20- Menopoz ateşi daha az yakacak
  ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan çalışma, menopoz sürecindeki kadınların iki aylık yoga çalışması sonunda ateş basması şikayetinin yüzde 30 oranında azaldığını gösterdi. Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırma ise haftada iki kez 90 dakikalık Iyengar yoga dersi alan post menopoz sürecindeki kadınların dört ay sonunda enerji düzeylerinin daha yüksek olduğu, stres ve anskiyete düzeylerinin düştüğü görüldü.

  21- Kalbiniz daha iyi olacak
  Araştırmalar; yoganın kan basıncını, kolesterolü ve kan şekerini düşürdüğünü gösteriyor, ki tüm bunlar kardiyovasküler sistemin daha iyi çalışmasını sağlıyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....