Ana Sayfa Beslenme & Diyet Yoğurt kürü nedir? Yoğurt kürü ile zayıflama mümkün mü?

Yoğurt kürü nedir? Yoğurt kürü ile zayıflama mümkün mü?

Yoğurt kürü son zamanlarda zayıflama söz konusu olduğunda adı sıklıkla duyulan ve birçok insan tarafından uygulanan bir yöntemdir. Yoğurt kürünün son dönemde bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de yoğurdun Türk yemek kültüründe önemli bir yere sahip olması ve sıkça tüketilmesidir. Günlük yaşamda sıklıkla tüketilen yoğurdu kür haline getirerek tüketmek sağlıklı beslenmeye ve kilo vermeye yardımcı olması sebebiyle fazla kiloları olan bireyler tarafından tercih edilir. Yoğurt kürü zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra içerdiği maddeler ve besin değerleri bakımından da sağlığa oldukça faydalı olan bir kürdür. Peki yoğurt kürü nasıl yapılır ve bu kür kilo vermenize yardımcı olur mu? İşte yanıtları:

YOĞURT KÜRÜ İLE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ? *

Glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alan yoğurt sık sık diyet listelerinde yerini alır. Glisemik indeksinin düşük olması yoğurt kürünün tüketimi sonrasında kan şekerinin hızla yükselmesine ya da düşmesine sebep olmadan kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Yoğurt kürü ile kilo verme söz konusu olduğunda kan şekerini dengelemek daha kolay olur ve bu durumda daha az acıkmanıza ve kendinizi daha uzun süre boyunca tok hissetmenize yardım eder. Böylelikte normal zamanlarda tükettiğinizden daha az besin tüketmeye yönelebilirsiniz. Bu durum uzun vadede kilo vermenize yardımcı olur. Yoğurt kürünü uygularken aynı zamanda sağlıklı beslenmeye dikkat etmek, günlük egzersiz yapmak ve vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri diğer besinlerden edinmek önem taşır.

YOĞURT KÜRÜNÜN FAYDALARI NELERDİR? *

Yoğurt içerdiği yüksek kalsiyum oranı, potasyum, manganez, çinko ve riboflavin ile vücut için sağlıklı besin maddelerinden biridir. Yoğurt bu özellikleriyle vücudun bağışıklığını artırıcı ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekleyici bir niteliğe sahiptir. Yoğurda katılan zencefil, limon, nane, chia tohumu, kırmızı acı biber ve keten tohumu gibi besinler yoğurdun besin değerini artırır. Bu besin değeri yüksek kürü öğünlerde tüketmek vücudun genel sağlığının iyileşmesine ve kilo vermeye yardımcı olur. Yoğurt kürünün etkilerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için sağlıklı besinlerle beslenmeye özen göstermeli, yanında çay kahve gibi içecekler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Her diyette ve detoksta olduğu gibi yoğurt kürü tüketiminde de aşırıya kaçmamak önemlidir.

YOĞURT KÜRÜ NASIL YAPILIR? *

Yoğurt kürü damak tadınıza göre farklı şekillerde yapabileceğiniz birçok tarife sahiptir.
Kilo verme söz konusu olduğundan en sıklıkla yapılan yoğurt kürü tarifinde yoğurt, kırmızı acı biber, ve nane karıştırılarak tüketilir. Kırmızı acı biber içerdiği capsain ile metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Yoğurt kürünü kırmızı acı biber dışında zencefil, yulaf, limon, keten tohumu ve chia tohumuyla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Burada önemli olan ana madde yoğurttur. Damak tadınıza ve vücudunuzun ihtiyacı olan besin maddelerine uygun olarak bu besinlerden herhangi birini de yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz. Özellikle keten tohumu ve chia tohumu gibi besinler içerdiği bileşenler ile vücut sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Yoğurt kürünün diyet listenizin ara öğünlerine ekleyebilir ve yatmadan 45 dakika önce tüketebilirsiniz.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here