Diğer
  Ana SayfaSağlıkYoğurt neden tutmaz? Tutmayan yoğurt yeniden mayalanır mı? Bu önerilere dikkat!

  Yoğurt neden tutmaz? Tutmayan yoğurt yeniden mayalanır mı? Bu önerilere dikkat!

  -

  Yoğurt, süte özgü mikroorganizmaların laktik asit fermantasyonu yoluyla fermantasyonu ile elde edilen bir süt ürünü. Aynı süt grubundan iyi bir yoğurt yapmak veya yoğurt olmayan sütü tamamen farklı bir şeye dönüştürmek kimi zaman zor olabiliyor. Yoğurt neden tutmaz? Tutmayan yoğurt yeniden mayalanır mı? diyorsanız yalnız değilsiniz! Önerilerimize göz atabilirsiniz…

  Çiğ süt yoğurdum neden cıvık?

  Nourishedkitchen‘da yer alan bilgilere göre Çiğ süt yoğurdu iki nedenden dolayı akıcıdır:

  1) Çiğ süt gıda enzimleri açısından zengindir ve bu gıda enzimleri sütü sindirmeye ve akıcı veya sıvı yoğurt üretmeye devam edecektir.

  2) Çiğ sütün proteinleri ısı yoluyla denatüre ( protein veya nükleik asitlerin doğal yapısında mevcut olan sekonder, tersiyer ve kuaterner yapılarının bazı fiziksel ve kimyasal dış etkilerle bozularak primer yapılarına dönüşmeleri sürecidir) edilmemiştir. Sütün haşlanması veya pastörize edilmesi, proteinlerini bir dereceye kadar denatüre eder ve bu, mayalama işlemi sırasında yeniden düzenlenmelerini ve daha iyi pıhtılaşmalarını sağlar. Akışkan veya sıvı bir doku, çiğ süt yoğurdunun doğal halidir.

  Ev yapımı yoğurdum neden ayrıldı veya topaklandı?

  Yoğurdun çok uzun süre, çok yüksek bir sıcaklıkta olması yoğurdun ayrılmasına veya topaklı hale gelmesine neden olabilir. Yoğurdunuz topaklanırsa, peynir altı suyunu çıkarmak için süzün, ardından yoğurt katılarını pürüzsüz hale gelene kadar bir çırpma teli ile çırpın.  Ayrıca taze bir maya aldığınızdan emin olun. 1 hafta sonra, yoğurttaki kültürler bozulabilir ve tercih ettiğiniz yoğurt türünü üretmek için sütün mayalanmasında o kadar etkili olmayabilir.

  - Advertisement -

  Yoğurt neden çok ekşi veya yeterince ekşi değil?

  Yoğurt mayası ne kadar sıcak olursa, o kadar ekşi olur. Benzer şekilde, ne kadar uzun süre mayalanırsa, o kadar ekşi olur. Tipik mayalama süresi 8 ila 12 saattir. Yoğurdunuz çok ekşiyse, başlangıç ​​için listelenen sıcaklıkların daha düşük aralığında ve sevdiğiniz aromayı elde edene kadar daha kısa bir süre boyunca mayalayın.

  Ekşi bir yoğurdu seviyorsanız, sevdiğiniz lezzeti elde edene kadar daha uzun süre mayalayın. Genişletilmiş mayalama ile ayrılabileceğini veya topaklı hale gelebileceğini unutmayın.

  Yoğurdum neden köpüklü/lifli ve neden bira/ekmek gibi kokuyor?

  Yoğurdunuz köpüklüyse, lifliyse veya bira veya ekmek gibi mayalı kokuyorsa, maya bulaşmış olabilir. Bu, fırın mayaları veya evinizde ve ellerinizde doğal olarak bulunan yabani maya olabilir. Bunun olmasını önlemek için, temiz ekipman kullanarak mutfakta iyi hijyen uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca çapraz bulaşmayı önlemek için yoğurt yaptığınız gün maya bazlı ekmekleri (ekşi hamurlar dahil) pişirmekten kaçının.

  Yoğurt yapmak için neden pastörize sütü ısıtmam gerekiyor?

  Yoğurt yapmadan önce pastörize sütü ısıtmak saçma gelebilir ancak yapabileceğiniz en kaliteli yoğurdu yapmanızı sağlamada etkilidir. Pastörize süt, pastörizasyon tamamlandıktan sonra paketleme sırasında genellikle başıboş mikroplarla birleşebilir. Sütü 82 dereceye getirmek ve ardından kültür için uygun sıcaklığa soğutmak, herhangi bir başıboş mikropları öldürecek ve sütün kültürlenirken kirlenmemesini sağlayacaktır.

  Tutmayan yoğurt yeniden mayalanır mı?

  Tutmayan yoğurt yeniden mayalamak mümkün. Ancak bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor.

  • Yoğurt olarak kıvamı tutmayan sütü, 1 saat kadar buzdolabında dinlendirin.
  • Fırını 75 dereceye ayarlayarak 15 dakika bekletin.
  • Beklettiğiniz fırının ısısı ile hiç oynamadan, buzdolabından çıkardığınız sütü koyarak, 1 saat kadar bekletin.
  • Bir saat sonra sütü fırından çıkararak, buzdolabına koyun.

  Soğuyan süt tekrar ısıtılıp mayalanır mı?

  Yoğurt yapmak için hazırladığınız sütün iyice kaynamış olması ve tamamen soğumadan ilk ısısı düştüğünde kullanılması gerekir. Kaynamış ve soğumuş sütü tekrar yoğurt yapmak için ısıtırsanız hüsranla sonuçlanabilir. Kısacası sütü yoğurt için kaynatmalı ve biraz beklettikten sonra; sütünüz ılıkken mayayı eklemelisiniz.

  Ev yapımı yoğurdum neden küflü?

  Çok nadiren, biri oda sıcaklığında yoğurt yaparken yoğurdunun yüzeyinde küf durumu yaşar. Bunun birkaç nedeni olabilir:

  1) Kötü temizlenmiş kavanozlar ve mutfak eşyaları,

  2) Uygun şekilde ısıtılmamış ve mayalanmadan önce soğutulmamış çok eski süt,

  3) Tehlikeye atılmış bir maya.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz