Diğer
  Ana SayfaHaberYoksa salgın Wuhan'daki balık pazarında başlamadı mı? Dikkat çeken iddia

  Yoksa salgın Wuhan’daki balık pazarında başlamadı mı? Dikkat çeken iddia

  -

  Bugüne kadar Koronavirüs’ün Çin Wuhan’daki balık pazarından yayıldığı iddiası genel kabul olarak konuşuluyordu. Cambridge Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarından ise farklı bir iddia var. Yeni araştırma koronavirüsün 2019’un Eylül ayında başladığını iddia ediyor. Ancak araştırma henüz hakemli bir bilimsel dergide yayınlanmış değil.

  Cambridge Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip koronavirüs kapan ilk kişiyi tanımlamak için genetik geçmişini haritalayarak virüsün kaynağının izini sürüyor.  Genetik uzmanı Dr. Peter Forster ve ekibi, ağları analiz ederek, şimdiye kadar genetik mutasyonlar da dahil olmak üzere virüsün Çin’den Avustralya’ya, Avrupa’ya ve dünyanın geri kalanına yayılmasını grafikleştirmişlerdi. 

  Ekip koronavirüsün A, B ve C tipininin dünyaya nasıl yayıldığını bulmaya çalışıyor. Daha önce analizde pangolinler ve yarasalardan insanlara sıçradığı sanılan türün, orijinal virüs olan A tipi olduğu; ancak Çin’de yaygın olan türün bu olmadığı iddia edilmişti. Pandeminin başlangıcı, aralık ayının sonuna kadar Çin’de dolaşımda olan virüsün B tipi tarafından yayıldı. Wuhan’da yaygın olarak A tip virüs yoktu. Söz konusu araştırmada A tipinin Avustralya ve ABD’de yaygın olduğu ortaya çıkmıştı.

  Newsweek‘e konuşan Dr. Peter Forster ve ekibine göre göre virüs insanları etkileyen son haline aylar önce ulaşmış olabilir. Bundan önce yarasada ya da başka bir hayvanda ya da belki de başka birine bulaştırmadan bir insanda bulunuyordu. Daha sonra insanlara bulaşma süreci 13 Eylül ile 7 Aralık arasında başladı. 

  1000’den fazla veriyi inceleyen bilim ekibi, “Eğer size salgının başladığı bir yer söylemem gerekirse bunun Wuhan’dan ziyade Çin’in daha güneyi olduğunu söyleyebilirim. Fakat Çin’deki hastanelerden alınan örnekleri inceleyerek daha kesin bir sonuca varabiliriz” ifadesini kullandı.

  - Advertisement -

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....