Diğer
  Ana SayfaSağlıkYüksek tansiyon neden olur? Hangi ilaçlar tansiyonu etkiler?

  Yüksek tansiyon neden olur? Hangi ilaçlar tansiyonu etkiler?

  -

  Dünyada yaklaşık olarak 1 milyar kişi yüksek tansiyon ile mücadele ediyor. Türkiye’de ise çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu 18 milyona yakın hipertansiyon hastası olduğu tahmin ediliyor. Peki, yüksek tansiyon neden olur? Hangi ilaçlar tansiyonu yükseltir? Tansiyon çeşitleri nelerdir? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım konu hakkında bilgiler verdi.

  YÜKSEK TANSİYON ÇEŞİTLERİ

  İki tür yüksek tansiyon nedeni vardır:

  Birincil (esansiyel) hipertansiyon: Çoğu yetişkin için, yüksek tansiyonun tanımlanabilir nedeni yoktur. Bu tür tansiyon yıllar içinde yavaş yavaş gelişme eğilimindedir.

  İkincil hipertansiyon: Aniden ortaya çıkma eğilimindedir. Birincil hipertansiyondan daha yüksek tansiyona sebep olur.

  HANGİ İLAÇLAR TANSİYONA NEDEN OLUR?

  Çeşitli durumlar ve ilaçlar ikincil hipertansiyona yol açabilir. Bunlar;

  - Advertisement -

  Obstrüktif uyku apnesi, Böbrek sorunları, Adrenal bezi tümörleri, Tiroid problemleri, Kan damarlarında doğuştan var olan belirli kusurlar, Doğum kontrol hapları, soğuk algınlığı ilaçları, dekonjestanlar (şişkinlik azaltıcı ilaçlar), reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve bazı reçeteli ilaçlar, Kokain ve amfetaminler gibi yasadışı ilaçlar…

  YÜKSEK TANSİYON NEDENLERİ

  Yaş: Yaşlandıkça yüksek tansiyon riski artar. 64 yaşına kadar, erkeklerde yüksek tansiyon daha yaygındır. Kadınların 65 yaşından sonra yüksek tansiyon oluşturma olasılığı daha yüksektir.

  Irk: Yüksek tansiyon, Afrika kökenine sahip insanlar arasında özellikle yaygındır, genellikle beyazlarda olduğundan daha erken yaşta gelişir. İnme, kalp krizi ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar, Afrika kökenine sahip insanlarında daha yaygındır.

  Aile öyküsü: Ailesinde yüksek tansiyon olan bireylerde ilerleyen yıllar veya kuşaklarda yüksek tansiyon gelişme olasılığı yüksektir.

  Fazla kilolu veya obez olmak: Ağırlığınız arttıkça, dokularınıza oksijen ve besin tedarik edebilmek için kan miktarınız da artar. Kan damarlarınızda dolaşan kanın hacmi arttıkça, arter duvarlarınızdaki basınç da artar.

  Fiziksel olarak aktif olmamak: Aktif olmayan insanlar daha yüksek kalp atışlarına sahip olma eğilimindedir. Kalp atış hızınız ne kadar yüksek olursa, kalbiniz her kasılma ile o kadar çok çalışmalı ve atardamarlarınızdaki kuvvet o kadar güçlü olmalıdır. Fiziksel aktivite eksikliği ayrıca fazla kilolu olma riskini de arttırır.

  Tütün kullanımı: Sigara içmek veya tütün çiğnemek aniden geçici olarak tansiyonunuzu yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda tütündeki kimyasal maddeler arter duvarlarınıza zarar verebilir. Bu, arterlerin daralmasına ve kalp hastalığı riskinin artırmasına neden olur. Siz içmeseniz dahi sürekli duman altında kalmak da kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

  Beslenmenizde çok fazla tuz (sodyum) olması: Diyetinizde çok fazla sodyum bulunması vücudunuzun sıvı tutmasına neden olabilir ve bu da kan basıncını yükseltir.
  Beslenmenizde çok az potasyum olması. Potasyum, hücrelerinizdeki sodyum miktarını dengelemenize yardımcı olur. Diyetinizde yeterli miktarda potasyum yoksa kanınızda çok fazla sodyum birikebilir.

  Çok fazla alkol içmek: Zamanla, aşırı alkol içmek kalbe zarar verebilir. Kadınlar için günde bir defadan fazla, erkekler için günde iki defadan fazla alkol almak tansiyonunuzu etkileyebilir.

  Stres: Yüksek stres seviyeleri kan basıncında geçici bir artışa yol açabilir. Daha fazla yiyerek, tütün kullanarak veya alkol alarak rahatlamaya çalışırsanız, yalnızca yüksek tansiyon ile ilgili sorunları artırırsınız.

  Bazı kronik durumlar: Böbrek hastalığı, diyabet ve uyku apnesi gibi rahatsızlıklar yüksek tansiyon riskinizi de artırabilir.

  Bazen hamilelik yüksek tansiyona da katkıda bulunur.

  Yüksek tansiyon yetişkinlerde en yaygın olmasına rağmen, çocuklar da risk altında olabilir. Bazı çocuklar için yüksek tansiyon böbreklerde veya kalpte meydana gelen sorunlardan kaynaklanır. Ancak giderek artan sayıda çocuk için, sağlıksız beslenme, şişmanlık ve egzersiz eksikliği gibi zayıf yaşam tarzı alışkanlıkları, yüksek tansiyona sebebiyet verebilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....