Yumurta yıkanır mı yıkanmaz mı?

Yumurtayı kullanmadan önce yıkamak ya da yıkamamak çok tartışılıyor. Peki uzmanlar yumurtayı yıkamak konusunda neler söylüyor? Yumurtayı yıkamak doğru mu yanlış mı? Yumurtanın yıkanması konusuna Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, olumsuz bakıyor. Formsanté arşivinden işte yumurtanın yıkanmaması gerektiğine dair bilmeniz gerekenler…

YUMURTA DOLAPTA MI ODA SICAKLIĞINDA MI SAKLANMALI?

Yumurtayı yıkamayın! Neden mi? Cevabı, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, şöyle açıklıyor: “Anne sütünden sonra en kaliteli proteini içeren yumurta besin zehirlenmelerine yol açabiliyor. Bu nedenle marketlerde soğutucularda saklanan yumurtaları satın almak önem taşıyor.”

ÇATLAMIŞ KIRILMIŞ YUMURTA KULLANILIR MI?

Ayrıca zedelenmiş yüzeyler bakteriyel çoğalmaya sebep olabildiği için kırık veya çatlak yumurtalardan kaçınmak gerekiyor.

YUMURTA BUZDOLABINA KONMADAN YIKANIR MI?

Yumurtaları buzdolabına yerleştirirken yıkanmaması ise büyük önem taşıyor. Çünkü böyle bir durumda yüzeylerindeki delikler genişliyor ve sonuçta bakteriyel üreme artıyor. Yumurtalar eğer buzdolabının kapağında saklanıyorsa, diğer besinlerle temas etmemesi gerekiyor.”

BU SABAH YUMURTA YEDİNİZ Mİ?

GÜR SAÇLAR İÇİN YUMURTA TÜKETİN!

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here