Diğer
  Ana SayfaSağlıkYürümeniz İçin 10 İyi Neden

  Yürümeniz İçin 10 İyi Neden

  -

  Yürüyüş deyip geçmeyin.Düzenli yapılan yürüyüş sadece formunuzu korumakla kalmıyor, depresyondan cinsel sorunlara, uykusuzluktan kansere birçok probleme iyi geliyor. Üstelik yürürken tamamen özgürsünüz!

  Tempolu bir yürüyüş, sizi kalp ve damar hastalıkları başta, diyabet, tansiyon, felç gibi bir çok hastalıktan koruyor. Etkili sonuç almak için bedeninizin üst kısmını dik tutmalısınız. Esnek bir ayakkabı edinmeyi de ihmal etmeyin. Haftada 3-4 gün yarımşar saat ayırmak yeterli. İşte size bu güzel havalarda yürüyüşün keyfini çıkarmak için 10 iyi neden:

  1-Göğüs kanserinden koruyor: Yakalanma riskini yüzde 30 oranında azaltıyor. Ayrıca kolon kanserini önlemede de yararlı çünkü bağırsaklar yürüyüşle daha kolay temizleniyor.
  2-Depresyonu yatıştırıyor:Tempolu yürüyüş antidepresan görevini üstleniyor.Stres hormonlarının salgılanmasını azaltıyor,endorfin miktarını çoğaltıyor ve ağrılar azalıyor.
  3-Zihni güçlendiriyor: Temiz havada beyne daha çok oksijen ulaşıyor. Zihnin yaratıcı potansiyeli artıyor. Yürüyüş yeni hücrelerin oluşmasını sağlıyor,yetenekli ve sakin bir yapıya kavuşuyorsunuz.
  4-Yaşam süresini uzatıyor: Yürüyenler, hareketsiz yaşam tarzı benimseyenlere göre ortalama 7 yıl fazla yaşıyorlar.Çünkü yürüyüş nabzı kontrol altına alıyor ve kalbi güçlendiriyor.Kalp krizi riski azalıyor. Ayrıca safraya ve astıma da iyi geliyor.
  5- Cinsel isteği arttırıyor: Mutluluk hormonu seratonin daha fazla salgılanıyor ve cinsel organlarda kan dolaşımı artıyor.
  6-Ağrıları dindiriyor: Endorfin salgılandığından, migren atakları önleniyor.
  7-Formda kalıyorsunuz: Bir saatte 400 kalori yakıyorsunuz. Araştırmalarda bir yıl içinde diyetsiz 4 ile 7.5 kilo zayıflama kaydedilmiş.
  8-Uyumanıza yardımcı: Uyku düzensizlikleri azalıyor. Yürüyüş, bu konuda diğer sporlardan daha etkili.
  9-Osteoporozu önlüyor: Kemikleri güçlendiriyor.
  10-Felç oluşumunu engelliyor: Felç riski yarı yarıya iniyor. Kan basıncı normal seviyeye indiği için kolestrol değeri düşüyor ve damar tıkanıklığı önleniyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz