Diğer
  Ana SayfaFitnessYürüyor, koşuyor yerinde hiç durmuyor

  Yürüyor, koşuyor yerinde hiç durmuyor

  -

  Yürüdükçe rahatlıyor, mutlu oluyor, yaşama sevinci ile doluyor. Uykudan geri kalan her saatini yürüyüş yaparak geçirebileceğini söylüyor. Bade İşçil, hayatını yürüyüş aşkına göre şekillendiriyor.

  Becel’in reklam yüzü olan genç oyuncu Bade İşçil geçtiğimiz ay Cenevre Maratonu Kadınlar Koşusu’na katıldı. Her zaman idmanlı ve ısınmış halde maratonlara katıldığını söyleyen genç oyuncu bu sefer dizi setlerinin yoğunluğu ve bazı sağlık rahatsızlıkları nedeniyle hazırlıksız yakalandı. Maratonları bilgisayar yarışına benzeten, bu yüzden büyük zevk aldığını söyleyen İşçil, “Önümdekini geçtikçe bonus almış gibi hissediyorum, bu yüzden büyük keyif alıyorum” diyor. Güzel oyuncu ile Maraton öncesi sohbet ettik, yürüyüş aşkına yakından tanıklık ettik.

  ‘Ailemin pimpirikliği lisanslı sporcu olmamı engelledi’
  Çocukluğundan beri sporun tüm dallarına meraklı olduğunu belirten Bade İşçil, lisanslı bir sporcu olamamasını ailesinin aşırı koruyucu tavrına bağlıyor: “Çocukluğumda ailem beni spora yönlendirmedi. Boyum uzun olduğu için her sezon okulun basketbol ya da voleybol takımına seçilirdim. Ama maalesef yapamazdım. Ailem o zamanlar, saçın ıslanır, çocuksun üşütürsün, okulun aksar, derslerin geri kalır gibi pimpirikli hareketlerle benim lisanslı bir sporcu olmamı engelledi. O zaman yönlendirilseydim çok iyi bir sporcu olurdum. Ama yönlendirmediler. O yüzden şimdi kendimi özgürce spora adıyorum. Daha çok outdoor sporları seviyorum. Hem ucuz hem de masrafsız. Doyasıya yürüyorum, doğanın keyfini çıkarıyorum.”

  ‘Bir çanta, bir çadır dünya turuna hazırım’
  Yürümeyi o kadar çok seviyor ki dünya turuna yürüyerek çıkmaya hazır. “Beni bıraksalar dünya turuna yürüyerek çıkarım. Bir sırt çantası, bir çadır yeter bana. Devam ederim hayatıma… Vücudum bana dur diyene kadar yürüyebilirim” diyen İşçil, ilerde çocuğuna da yürüyüşün yemek ya da uyumak gibi bir gereklilik olduğunu öğretmeyi planlıyor.

  - Advertisement -

  haziran-2012-fitness-3-resim-2

  Becel Marka Müdürü Işıl Bayraktar, Bade İşçil, ‘Koşar Adım Cenevre’ facebook uygulamasının talihlisi Emel Erden Maral, Becel Marka Müdür Yardımcısı Zeynep Genç maratonda birlikte koştular.

  Bade İşçil, yürüyüş yapmayı uğurlarıyla eşleştiriyor. Koyu Fenerbahçe taraftarı olan güzel oyuncu, takımının maçları olduğunda yürüyüş bandının ekranında 9.07 rakamını görene kadar yürüyor

  Yürüyüş onun için uyumak ya da yemek yemek gibi bir ihtiyaç. Hiç yürüyemediği günlerde hiç uyumamış gibi huzursuz, mutsuz ya da depresif olabiliyor.

  NASIL BESLENİYOR?
  ● Kahvaltı yapmadan sokağa adımını atmıyor.
  ● Ara öğünlerini asla atlamıyor. Meyve veya kepekli çubuklarla açlık hissini engelliyor.
  ● Öğle yemeklerini günlük iş temposuna göre yiyor.
  ● Akşam mönüsü o günkü yürüyüş mesafesine göre şekilleniyor. Eğer, 5-6 km yürüdüyse akşam sofrada yüzü gülüyor. Ama eğer o gün spor yapamadıysa akşam hafif yiyecekleri tercih ediyor.
  ● Asla tartılmıyor. Kıyafetlerine göre kilo alıp almadığını anlıyor. Dar gelen kıyafetler alarm anlamına geliyor. Yürüyüş artırılıyor, öğünler azaltılıyor.

  haziran-2012-fitness-3-resim-3NASIL YÜRÜYOR?
  ● En çok İstanbul sahil-boğaz şeridini kullanıyor. Yürürken hiçbir şey duymuyor. Sadece yere bakıyor. Böylece ruhsal olarak rahatlıyor, beynini dinlendiriyor.
  ● İş yoğunluğuna rağmen günde 5-6 km yürüyebilirse kendini mutlu ve özgüveni tam hissediyor.
  ● Bugün hiç yürüyemedim dediği gün bile aslında en az yarım saat yürümüş oluyor.
  ● Kısa mesafelerde asla araç kullanmıyor.
  ● Yürüyen merdivenlere binmiyor. Binmek zorunda kalırsa orda da yürümeye devam ediyor.
  ● Yolda rampa görürse güzergahını hemen değiştiriyor. Önce rampayı çıkıyor, sonra kaldığı yerden devam ediyor. Rampa onda bilgisayar oyunu tutkusunu ateşliyor. Rampayı çıkıyor, bonusları topluyor, daha da mutlu oluyor.
  ● Kuruçeşme ve Bebek Parkı’nı gördüğü an depar atıyor, sonra yine tempolu yürüyüşe devam ediyor.
  ● Yürüyüş sırasında karşısına çıkan insanlar onun karakter zenginleştirmesine yardımcı oluyor. Bu yüzden mola verdiğinde sporu bir kenara bırakıyor, oyunculuğunu geliştirmek için karakter ve kişilik analizi yapmaya başlıyor.

  Ruken Akbay GÜRTAŞ
  Fotoğraflar: Sevda KAPLAN

  Formsanté Dergisi Haziran 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz