Diğer
  Ana SayfaGüzellikYüzünüz yaza hazır mı?

  Yüzünüz yaza hazır mı?

  -

  Göğüs bölgesine de uygulanıyor
  Yaşlanma belirtilerinin en çok görüldüğü bölgelerden biri de göğüs bölgesi. Bu bölgenin yaşlanmasındaki en önemli neden ise güneş oluyor. Göğüs bölgesi daha ince bir deriye sahip olduğu için cildin su tutmasını, elastik, esnek ve genç görünmesini sağlayan temel protein olan kolajen azalması bu bölgede daha belirgin olarak göze çarpıyor. Cilt bakımına gösterilen hassasiyet çoğu zaman bu bölgeye gösterilmiyor. Daha da kötüsü, yaşlanma belirtileri ortaya çıkana kadar bu bölgeye değer verilmiyor. Kırışıklıklar ve koyu lekeler yavaş yavaş kendini göstermeye başladığında ise çare estetik yöntemlerde aranıyor. Cerrahi olmayan yöntemlerle boyun ve dekolte bölgesinin görünümünü gençleştirmek mümkün. Göğüs bölgesindeki kırışıklıklar için lazer gibi yüksek teknolojilerle farklı yöntemler bir arada uygulanıyor. Işık dolgusu da yine bu yöntemlerden biri. Özellikle kolajen kaybı ve baş eğme mimiği ile oluşan yatay boyun çizgilerine yönelik kullanılıyor. Dr. Mustafa Karataş, “Bu dolgu yaşlanmanın ilk işaretlerinin görüldüğü, yorgun yüz ifadesi, parlaklık kaybı ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı oluyor. Hyalüronik asit bazlı formül, alt derinin tekrar yoğunlaştırılması için cilde veriliyor. Çizgileri doldurmanın yanı sıra cilde ışığı yansıtma kapasitesini de geri veriyor. Bu uygulama öncesinde yüzeysel anestezi ile ağrı oluşması engelleniyor. Toplamda 15 dakika sürüyor. Yüzde olduğu gibi üç hafta aralıkla toplam üç seans uygulanıyor” diyor. Işık dolgusu uygulamasının sonucu 10 aya kadar etkisini koruyor.

  Yüzdeki sarkmalar çözümsüz değil
  Yüzdeki sarkmalara karşı cerrahi müdahaleden kaçınanların yardımına ise yine non-invaziv yöntemler yetişiyor. Bu yöntemlerden biri de Ultherapy. Yöntem anne karnındaki fetüsü izlemeyi sağlayan ultrasound’un kullanılmasıyla uygulanıyor. Dr. Mustafa Karataş, “Elastikiyetini kaybetmiş, sarkmış, kırışmış ciltler ve düşük kaşların ameliyatsız gerilmesini amaçlayan bir yöntem. Bu uygulama tüm yüz için 30 dakika sürüyor ve sonrasında kişi gündelik yaşamına geri dönebiliyor. Ultheraphy yönteminde cildin alt tabakalarında sıcak noktalar yaratılıyor. Bu sayede cilt kendi onarım sürecini oluşturarak yeni kolajen üretimine başlıyor ve ciltte sıkılaşma etkisi amaçlanıyor. Uygulamanın hemen ardından toparlanmaya başlayan cildin istenen ideal görünüme üç ayın sonunda ulaşması hedefleniyor” diyor.

  Radyo frekans dalgaları
  Cilt yaşlanmasına karşı uygulanan yöntemlerden biri de New Thermage CPT. Bu yöntem radyo frekans dalgaları ile cildin ısıtılmasını sağlıyor. Işık yerine radyofrekans dalgaları kullanılıyor. Üst deriyi yakmadan, alt deriyi ısıtarak uykudaki kolajenlerin harekete geçirilmesi amaçlanıyor. Derinin 6 milimetre altına uygulanan radyo frekanslarıyla derinin alt katmanları ısıtılıyor. İşlem en fazla iki buçuk saat sürüyor. Altı ay içinde de değişimin başlaması amaçlanıyor. Sarkmış derinin toparlanmasına ve cildin gençleştirilmesine yardımcı oluyor. Thermage tek seanslık, girişimsel olmayan bir işlem. Hastanın vücudunda herhangi implant ya da kalp pili olmaması gerekiyor. Cildin aşağı doğru sarkıp kaybettiği elastikiyetin tekrar kazandırılması amaçlanıyor. İşlem sırasında hastalar bir miktar ağrı çekiyor ama işlemden sonra normal hayatlarına geri dönüyorlar. Tüm yüz, karın, bel, kol, iç bacak, sırt, kalça, göz kapağı olmak üzere tüm bölgelerde uygulanabiliyor.

  Dudaklar kalınlaşıyor
  Son dönemin dudak trendi, dudak kalbi denilen yani dudağın tam ortasındaki alan ile alt dudakta ona karşılık gelen yere hacim veren dolgu enjeksiyonu oluyor. Bu alan belirginleştirilerek kontur oluşturuluyor. Dudağın içine hacim vermek için yine hyaluranik asit dolgu kullanılıyor. Böylelikle ortaya doğru irileşen nemli dudaklar elde edilebiliyor.

  Nilgün YILDIZ

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Haziran 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz