Diğer
  Ana SayfaGüzellikZahmetsiz güzelliğin yolu: Kalıcı makyaj

  Zahmetsiz güzelliğin yolu: Kalıcı makyaj

  -

  Makyaj yapmaya vakit bulamayanların veya yüzünde sürekli solgun bir ifade olanların imdadına yetişen bir yöntem var: Kalıcı makyaj. Pek çok ünlünün de tercih ettiği kalıcı makyaj başta kaşlar olmak üzere dudaklara ve kirpiklere de uygulanabiliyor. Sizin için zahmetsiz güzelliğe giden yol hakkında merak edilenleri öğrendik.

  Hazırlayan: Deran Çetinsaraç

  KAŞLAR
  Microblading kıl tekniği
  Eliz Sakuçoğlu, Özgü Kaya gibi isimlerin de tercih ettiği Güzellik Koçu Özge Özel, kalıcı kaş makyajında microblading kıl tekniği yöntemi ile kaş tasarımı gerçekleştiriyor. Özel, “Kıl tekniği yönteminde danışanın kaş içine tek tek kıl çizilmesi ile kaşın istenen şekilde dolgunlaştırılması ve şekil verilmesi sağlanıyor. Biz bu uygulamayı özel bitkisel boyalarla gerçekleştiriyoruz. İşlemin kalıcılığı cilt yapısına göre değişiyor; en fazla iki, en az bir yıl kalıcılığı sürüyor” diye anlatıyor. Kaş makyajında tasarıma karar verilirken kaşın ve yüzün yapısı en önemli kriter olarak belirtiliyor. Özel, altın oranla yüzüne ve kaş yapısına en uygun şekli kişiye özel çizimler yapıp, danışanıyla adım adım konuşarak uyguladığını belirtiyor ve ekliyor: “Ne yazık ki herkese kaş kontürü yapamıyoruz. Kişinin kaş yapısına göre uygulama yapılıp yapılmayacağına uygulayıcıların karar vermesi gerekiyor. Bir de daha önce kalıcı dövme işlemi yapılan kaşların bir bölümünü silme işlemi ile kurtarıp kontür uygulaması gerçekleştirebiliyoruz.” İşlem sırasında acı hissedilmemesi için öncesinde kaş bölgesine uyuşturucu kremler uygulanıyor.

  Özge Özel

  KALICILIK:
  Uygulanan kaş tekniği tamamı bitkisel boyalarla yapıldığı için yarı kalıcı olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla kullanım süresi bir-iki yıl arasında değişiyor.

  - Advertisement -

  SÜRESİ:
  İşlem yaklaşık 50- 60 dakika sürüyor. Uygulama sonrası kalıcılığı arttırmak için iki ay içerisinde rotüş uygulaması gerçekleştiriliyor.

  SONUÇ:
  “Kaş kişinin sadece göz bölgesini değil, tüm ifadesini değiştiriyor” diyor Özge Özel. İyi bir kontür uygulaması kişinin ifadesini değiştirerek hem daha genç hem de sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlıyor.

  YAN ETKİSİ:
  Kullanılan boyalar herhangi bir renk değişimi gerçekleşmeden ya da cilde zarar vermeden yok oluyor. Uygulama öncesi alerji testleri uygulanıyor.

  İYİLEŞME SÜRESİ:
  Bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık üç-yedi gün sürüyor. Uygulama sonrası önerilen kremler hem iyileşme sürecini kısaltıyor hem de uygulamanın kullanım süresinin uzamasına yardımcı oluyor.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
  Microblading işlemlerinde en önemli nokta uygulayıcı ve kullanılan malzemeler. Mutlaka kullanılan boyanın işleme uygun bitkisel boya olduğu kontrol edilmeli ve uygulayıcının kişiye özel hazırladığı çizimlerin dikkatlice incelenmesi gerekiyor. Yanlış malzeme ve deneyimsiz uygulayıcılar, neredeyse geri dönülemez sonuçlara
  sebep olabiliyor. İşlem sonrası ilk üç gün su ile temasa dikkat edilmeli. Bölgeye makyaj uygulaması yapılmamalı. Tavsiye edilen organik ürünlerle bakımı sağlanmalı.

  KAŞ VİTAMİNİ

  Kalıcı makyaj uzmanı Ema Aydın, kaş tasarımı uygulayan isimler arasında yer alıyor. Aydın, Beslenme ve dış faktörlerin dışında kaşları küstüren en önemli sebeplerin başında yanlış uygulamalar geliyor. Dolayısıyla kaşlara şekil vermek ya da bakım yaptırmak için kesinlikle onaylı, konusunda gerçekten uzman kişilere danışılmasını öneriyorum” diyor. Kaş vitamini uygulaması ise dökülmüş ya da yanlış alım sonucu küsmüş, incelmiş kaşları güçlendirmek amacıyla kaş köklerine vitamin enjekte edilmesi işlemine deniliyor. Bu uygulama ile küsmüş ya da dökülen kaşların canlanıp gürleşip tekrar çıkması amaçlanıyor. Aydın, “Doğal yöntemlerin faydaları kısıtlı olduğundan etkili bir çözüm için profesyonel vitamin karışımlarının derinin altına nüfus edecek şekilde uygulanması gerekebiliyor” diyor.

  Ema Aydın

  KALICILIK:
  İşlemin kalıcılığı iki yıla kadar sürebiliyor.

  SEANS SAYISI:
  Toplamda dört seanstan oluşuyor ve 15 günde bir seansa gelinmesi öneriliyor. Kaş vitamini tedavisi sonrası kişi yine yanlış kaş alımına devam ederse, kaşların tekrar küsme ihtimali her zaman bulunuyor.

  SONUÇ:
  Kaş vitamini uygulaması, kaşlarınızın tamamen doğal olarak güçlenmelerini sağlamak için uygulanan bir yöntem ve ortaya çıkan görüntü tamamen sizin kendi kaşlarınıza ait oluyor.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
  Kaş vitamini uygulaması mutlaka işinin uzmanı kişilerce, profesyonel merkezlerde yapılmalı.

  İPEK KİRPİK
  Gözlere uygulanan bir başka makyaj uygulaması da ipek kirpik. Kontür makyaj eğitmeni Ergül Keskin, gerçek kirpiklerin üzerine uygulanan ipek kirpik uygulamasının, kirpikleri yoğun ve gür gösterme işlemi olduğunu söylüyor. Saf ipekten elde edilen kirpikler, gözlerin yapısına uygun olarak tek tek yapıştırılıyor. Keskin, “Kişinin ihtiyaç ve beklentilerine göre hazırlanan kirpikler, kısa veya seyrek görünümü engelliyor. İstenilen hacme ulaşmak için farklı şekil ve boyutlarda ipek kirpikler kullanılabiliyor” diye ekliyor. İpek kirpik uygulamasında kirpikler tek tek taranıyor ve kirpik diplerine medikal yapıştırıcı ile yapıştırılıyor. Genel olarak kısa ve uzun olmak üzere üç-beş çeşit kirpik kullanılıyor. Kısa olan kirpikler göz kapağının iç kısmına yerleştirilirken uzun olan kirpikler orta kısma ve orta boy kirpikler de dış kısımlara uygulanıyor. İşlem esnasında her kirpik medikal yapıştırıcılar aracılığıyla tek tek yapıştırılıyor.

  KALICILIK:
  İpek kirpiğin kullanım süresi bir-iki ay arasında değişiyor. Bunun sebebi ise kişinin kendi doğal kirpiklerinin sürekli olarak uzaması oluyor. İpek kirpikler, kirpik diplerine çok yakın takıldığından doğal kirpiklerin uzamasıyla öne doğru geliyor. Zamanla yapıştırıldığı yerden çözülüp doğal kirpiklerden ayrılıyor. Dolayısıyla kirpiğin kalıcılık süresi yaklaşık olarak bir-iki ay.

  Ergül Keskin

  SONUÇ:
  İpek kirpik doğal kirpiklerden ayırt edilemeyecek kadar profesyonel ve doğal sonuçlar sunuyor. Bu durum gözlerin daha çok ön plana çıkmasını sağlıyor. Sık ve kıvrılmış kirpikler ifadenin de daha güçlü olmasına katkıda bulunuyor. Günün ilk saatlerinden son saatlerine kadar her zaman bakımlı ve güzel bir görünüm sunuyor.
  Makyajın önemli bir adımı olan rimel sürmeyi hayatınızdan çıkartıyor
  çünkü kozmetik ürünlere gerek kalmaksızın kirpikler dolgun ve yoğun görünüyor.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
  İpek kirpik yaptıran kişiler yağlı makyaj çıkarıcılardan uzak durmalı ve makyajı ovalayarak çıkarmamalı. Göz makyajı yaparken kirpik kıvırıcı ve rimelin kullanılmaması gerekiyor. Zaten kirpikler yoğun bir görüntü sağlayacağından rimel ihtiyacı da oluşmuyor. Kirpik besleyici serum ve yağlar içeriğinde bulunan bileşenler sebebiyle ipek kirpiğin takılması için kullanılan medikal yapıştırıcının etkisini azaltacağından kirpiklerin dökülmesine neden olabiliyor. Dolayısıyla ipek kirpikler varken ipek kirpik bakımı yapılmalı, kirpikler her gün taranmalı.

  DUDAK RENKLENDİRME
  Yaş aldıkça yüzümüz, göz çevremiz ve alnımızda oluşmaya başlayan çizgiler, dudaklarımızda da kendini gösteriyor. Kalıcı makyaj uzmanı Aylin Çetinkaya, “Zamanla dudaklarımızda kırışıklıklar başlıyor, nemliliği azalıp kuruyor ve rengi soluyor. Yaşın yanı sıra vitamin eksiklikleri, geçirilen rahatsızlıklar, kullanılan kozmetikler ve genetik faktörler de dudakların rengini ve canlılığını kaybetmesinde etken olabiliyor. Bir de uçuk çıkartan bir bünyeniz var ise uçuk çıkan yerlerde bölgesel renk kayıpları oluşuyor ve çerçeve hattı bozulan dudaklar asimetrik ve cansız görünüyor” diye anlatıyor. Dudağın kaybolan çerçeve hattı, solan rengini geri kazandırmak üzere tek bir yöntem uygulanıyor: Kalıcı dudak renklendirme mikropigmentasyonu.

  Burcu Esmersoy’un da tercih ettiği bu yöntemle ilgili Çetinkaya, dudağa geri kazandırılan renk ve kaybolan çerçeve hattının muntazam bir şekilde belirginleşmesinin etkisi ile bu uygulamaya “dudak gençleştirme” de denildiğini belirtiyor. İşlem tek kullanımlık mikro iğnelerle, dudağın en üst deri tabakasının altına pigment yerleştirme ile yapılıyor. Uygulama öncesi dudağa anestezi kremi sürülüp bekletiliyor. Bu sayede, uygulama sırasında rahat etmeniz, acı hissetmemeniz sağlanıyor. Yani uygulama boyunca acı hissetmiyorsunuz. Dudağınızın kaybolan çerçeve hattının simetrik bir şekilde geri kazanılması için uygulama öncesinde dudak kalemi ile dudaklarınıza ön çizim yapılıyor. İşlem sonrası dudağınızın görünmesini istediğiniz renk, çizim içerisine eşit şekilde yerleştiriliyor. Çetinkaya, renk seçimine nasıl karar verdiğini şu şekilde anlatıyor: “Mevcut dudak renginize en uygun, doğru renk tonunun seçilmesinde, uygulamayı yapan tecrübeli uzmanların sizi doğru yönlendirmeleri de çok değerli tabii. Yani ister kendi dudağınızın kaybolan rengini yerine getirecek en doğal renk tonlarını tercih edin, isterseniz de dudaklarınızın hiç sahip olmadığı, eskisinden daha canlı görünecek belirgin tonları seçin, tercih sizin.” Bu yönüyle dudak renklendirme, ruj kullanmak istemeyen, dudaklarının doğal renk tonlarında, bakımlı, sağlıklı ve genç görünmesini isteyen kadınların, son dönemde çok sevdikleri ve rağbet ettikleri bir uygulama olarak anılıyor.

  Aylin Çetinkaya

  KALICILIK:
  Ortalama etki süresi iki yıl. İlk andaki canlı rengi uzun süre kullanmak isterseniz, işlemi yılda bir kez tazeleme şeklinde tekrarlayabiliyorsunuz.

  SÜRESİ:
  Toplam bir saat sürüyor. Uygulama tek seansta tamamlanıyor. Bir ay sonra kontrol seansı yapılıyor.

  SONUÇ:
  Uygulama ile solan renginden ve çerçeve hattı kayıplarından dolayı daha küçük görünen dudaklar, uygulama sonrasında renk canlılığı ve muntazam çerçeve hattının geri kazanımı sayesinde eskisinden daha dolgun görünüyor.

  YAN ETKİSİ:
  Uygulamanın hemen bitiminde, dudakta bir miktar ödem olabiliyor ama yaklaşık bir saatte geçiyor. Yani uygulamadan hemen sonra sosyal yaşamınıza devam edebiliyorsunuz.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
  Uygulama sonrası dudaklarınızı özellikle ilk bir hafta düzenli nemlendirmeniz yeterli. Dudaklarınızı kurutup kabuklandırmamak için düzenli dudak bakım kremi kullanıyorsunuz, ki bunu kadınların dudak bakımı için düzenli yapmaları gerekiyor. Eğer dudaklarınızı düzenli nemlendiriyorsanız, kabuklanma problemi yaşamıyorsunuz. Uygulamanın steril ortamda ve işin uzmanı kişilerce yapılması gerekiyor. İşlemi yapan profesyonelin bilgili ve tecrübeli olması, elde edilecek sonucun kalitesini de çok etkiliyor. Ayrıca uygulamanın yapıldığı merkezin hijyen koşullarını sağlamasına ve ilgili ehliyete sahip olmasına, uygulama için kullanılacak pigmentlerin sağlığa uygunluk onayını almış olması ve yalnızca bu uygulama için kullanılan ürünler olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Uygulamayı yaptırmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor, 18 yaştan itibaren yaptırılabiliyor. Yalnızca hamilelik ve emzirme döneminde kaçınılması tavsiye ediliyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....