Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetZamanla yarışan kadının sonbahar diyeti

  Zamanla yarışan kadının sonbahar diyeti

  -

  Sağlıklı olmak, fit görünmek, hayalinizdeki kiloyu tartıda görmek, bomba gibi bir bağışıklık sistemine sahip olmak… Liste yazdıkça uzayıp gidiyor. İstekleriniz çok ama vaktiniz yok, çünkü çok yoğunsunuz. Sesinizi duyduk, bu ay, sizin gibi zamanla yarışan kadınlar için pratik tarifler ve beslenme önerileri hazırladık.

  Saatlerce oturarak çalışmak, strese bağlı artan iştah, paket servisle gelen yağlı, yoğun karbonhidratlı menüler, zamansızlıktan atlanan öğünler, çiğnemeden yutulan lokmalar, işyerinde ya da restoranlarda yapılan kutlamalar, trafikte geçirilen uzun saatler ve sıfır egzersiz Tüm bunlar yoğun çalışan, doğru beslenmeye ve harekete vakit ayıramayan kadının ideal kilosunu korumasının önündeki engeller İş yerinde olduğu kadar evde de çok yoğun olan bu kadınlar, kendilerini sık sık ödüllendirme ihtiyacı duyuyor ve bu amaçla yüksek kalorili yiyeceklere yöneliyor. Sonuç; ideal kilosuna bir türlü ulaşamayan, hatta gün geçtikçe kilo alan, yoğun olduğu kadar mutsuz da olmaya başlayan genç kadınlar Özel Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği Beslenme Uzmanı Gülşen Altından bu ay çalışan kadınlara dar zamanlarda doğru beslenme tüyolarını vermesini, ayrıca kışa yaklaştığımız şu günlerde bağışıklık sistemini de güçlendirecek bir program hazırlamasını istedik. Bu dosyayı okuyarak edineceğiniz bilgiler hem sağlıklı ve dengeli beslenmenin, hem yeterli vitamin ve mineral almanın hem de mutfağa girmeyi sevmeseniz bile kolay tariflerle yemek hazırlamanın yollarını öğretecek.

   

  Ne kadar ORAC o kadar sağlık

  - Advertisement -

  Bağışıklık sisteminiz sizi koruyabilecek kadar kuvvetli değil ise her gün karşılaştığınız milyonlarca virüs, bakteri, parazit, mantar sizi de önümüzdeki günlerin en sık görülen hastalığı olacak grip ile baş başa bırakabilir. Bağışıklık yani antioksidan savunma sistemi yeterince iyi çalışmaz ve antioksidandan zengin besinler yeterince tüketilmezse ya da antioksidan etkili ek besinlerden yararlanılmazsa serbest radikaller hücrelere zarar vererek bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Bu durum birçok hastalığın zeminini hazırlamasının yanı sıra erken yaşlanmaya da neden oluyor. Gripten korunmanın en kolay, ucuz ve lezzetli yolu ise yeterli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, antioksidanların serbest radikallerle savaşma yeteneklerinin farklı olduğunu belirterek, Antioksidan kapasitesi yüksek olan besinlerin oksijen radikali emme kapasitesi kısaca ORAC olarak belirtiliyor. ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açan serbest radikallerin yok edilmesi kapasitesini belirten ve besinler için kullanılan bir ölçek. ORAC değerinin yüksek olması besinin kansere ve diğer hastalıklara karşı koruyuculuğunun daha fazla olduğu anlamına geliyor diyor. Çalışmalar, günde 3 ile 5 bin ORAC değerine sahip besin tüketildiğinde bedenin serbest radikal hasarından yeterince korunacağını gösteriyor.

   

  Haydi pazara çıkıyoruz!

  Bağışıklık sistemini güçlendiren sonbahar-kış sebzelerini biraz tanımaya ne dersiniz? Onları neden mutlaka tüketmeniz gerektiğini öğrenirseniz yemek seçimlerinizi daha doğru yapmanız da mümkün olacak. Yazının sonunda hemen pazar çantanızı hazırlayıp taze, ucuz ve mis kokulu sebze ile meyvelere doğru yola çıkmak ve tabaklarınızı sağlıkla doldurmak isteyeceksiniz.

   

  22102013 sonbahardiyet2  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz