Diğer
  Ana SayfaSağlıkZayıflama kahvesinin zararları nelerdir? Bu belirtilere dikkat!

  Zayıflama kahvesinin zararları nelerdir? Bu belirtilere dikkat!

  -

  Uyarılar, haberler bir işe yaramıyor. Kullananı ölüme kadar götüren zayıflama ürünlerine talep azalmıyor. Bunların en yenisi de, ‘sözde’ zayıflama kahvesi. Peki, bir anda kilo kaybettiren, içeni tartılarla barıştıran bu kahveler ne kadar güvenilir? Zayıflama kahvesinin zararları nelerdir? Zayıflama kahvesinin yol açtığı hastalıklar nelerdir? Zayıflama ve diyet ürünleri hakkında merak edilenleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Görgülü’yle görüştük.

  Güzelliğin tarihi, insanlık kadar eskidir. Yunan mitolojisindeki Afrodit’ten günümüze, kadınlar güzellikten vazgeçmiyor. Güzel olmayı, zayıf ve formda görünmeyi kim istemez! Peki bunun için nelerden vazgeçersiniz? Bir listenin size verdiği kadarıyla yetineceğiniz öğünler, spor salonunda kan ter içinde kalarak geçireceğiniz saatler… Güzel olanı elde etmek için fedakarlık, kimi zaman da acı çekmek gerekebilir. Ama sonucunda istediğini elde etmenin keyfine paha biçilemez. Ya da bunların hiçbirini yapmadan zayıflamanın formülünü vereceğiz size desek… Birçok kişi elbette kolay yolu seçer. Ancak zayıf olma uğruna kimi zaman sonu ölümle biten bir maceranın kahramanı olmayı gerçekten de istiyor musunuz?

  ‘SÖZDE’ ZAYIFLAMA KAHVESİ

  Ülkemiz de dahil, dünyanın birçok köşesinden gelen birçok haber, zayıflama ve diyet ürünlerinden mağdur olmuş kadınları anlatıyor. Kimileri erken alınan önlemlerle sağlıklarına kavuşabilirken, kimileri de bu ürünleri kullanmanın bedelini canlarıyla ödüyor. Yine de vazgeçilemiyorlar… Diyet ürünleri; toz, tablet ya da başka formlarda olabiliyor. Bunların en yenisi ise ‘sözde’ zayıflama kahvesi.

  ZAYIFLAMA KAHVESİNİN ZARARLARI NELERDİR?

  Kahvenin ve kafeinin, metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olduğunu biliyoruz. Bu haberlerden yola çıkan sağlık tacirleri şimdi de kahveye el attı. Ama sözü edilenler marketlerde satılan ya da bir kafede sipariş ettiğimiz zaman önümüze gelen türden kahveler değil. Zayıflama kahvesi Türkiye’de yeni yeni satılıyor. Ancak hızlı etkisi ve çabuk kilo verdirmesiyle fısıltı gazetesinin manşetine çıktı bile. Bu uğurda sağlığını yitiren onlarca kadının varlığını bilmelerine rağmen, kilo vermenin dayanılmaz hazzını yaşayan kadınlar kendilerini ateşe atmaktan kaçınmıyor. Zayıflama kahvesi hakkında görüşlerini aldığımız Uzm. Dr. Murat Görgülü ise bu ürünlerin birçoğunun içinde kahve dahi olmadığını söylüyor:

  “Son dönemde zayıflama kahvesi diye bazı şeyler duyuyoruz. Bunların birkaç türü var. Kimi sadece bitki özleriyle beraber, kavrulmuş ve dövülmüş nohut tozundan oluşuyor; kimi de kafeini artırılmış, bildiğimiz kahveden. Bazıları yalnızca kahve ve birtakım vitaminler ile ginseng gibi vücut direncini artırıcı ürünlerden oluşuyor. Rezene ve yeşil çay gibi idrar söktürücü bitkisel destekli ürünler içeren karışımlar olarak sunulanlar dahi var.”

  - Advertisement -

  ZAYIFLAMANIN SIRRI: DİYET VE EGZERSİZ

  Zayıflama deyince, dengeli ve uygun kalori ile beslenme, birtakım desteklerle kilo vermeye yardımcı olma kavramı akla geliyor. Dr. Görgülü zayıflamaya desteğin nasıl olması gerektiğini, “Düşük kalorili ve uygun beslenme yanında yapılacak olan desteği ilaç, yan ürün ve zayıflama amacıyla piyasaya verilmiş ürünler olarak görmemek gerekiyor. Kastettiğimiz destek, bir egzersiz ve spor programı. Zayıflamak için uygun içerikli diyet ile egzersiz, bilimsel olarak kanıtlanmış tek yöntemdir” sözleriyle açıklıyor.

  SAĞLIĞIN KONTROLÜ KİMDE?

  Birçok zayıflama ve diyet ürünü piyasada rahatlıkla bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu Tarım Bakanlığı’ndan onay almış, tamamen bitkisel içerikli olarak sunulan ürünler. Kimi zaman Sağlık Bakanlığından ruhsatlı resmi ürünlere de rastlanıyor. Söz gelimi, ilaç olarak satılan tek zayıflama ürünü mekanik özelliği olan bir ilaç. Dr. Görgülü bu ürününün yalnızca bağırsaktaki yağın emilimini azalttığını belirtiyor. Bu sayede alınan gıdadaki yağın emilemediğini ve kalori açığının ortaya çıktığını da söylüyor ve ekliyor:

  KARACİĞER VE BÖBREK BOZUKLUKLARINA YOL AÇIYOR

  “Ancak bu ilacı aldıktan sonra da uygun diyetle beslenilmezse yağlar emilemediği için makattan yağ damlaması, karın ağrısı, şişkinlik, bağırsak bakteri florasında değişikliğe bağlı sürekli ishal gibi durumlar oluşuyor.” Piyasada yer alan ve içeriğinde sibutramin etken maddeli ilaç ve buna benzer madde içeren destek ürünleri sağlık için son derece zararlı. Sibutramin, türünün en az yan etkili maddesi. Fakat geçmişte tamamen doğal, bitkisel; yosun, yeşil çay ya da biberli olduğu söylenen ilaçların içinde, sibutraminin daha ilkel formlarının olduğu ortaya çıktı. Son derece zararlı bu maddelerin yan etkileri karaciğer ve böbrek bozukluklarına yol açıyor. Bu ilaçlar özellikle kalp, tansiyon, kalp ritim bozukluğu ve guatr hastalarında; ani tansiyon yükselmelerinden çarpıntı nöbetlerine, akut kalp krizlerinden ölüme dek uzanan hasarlara neden olabiliyor.

  Zayıflama ve diyet ürünleri, merkezi sinir sistemindeki tokluk merkezini uyararak sürekli tokluk hali yaratıyor. Bunun yanında tansiyon yükseltici, kalbin atımını artırıcı ve kalbin merkezini uyarıcı etkileri de var. Sonuçta da çarpıntı, tansiyon yükselmesi, ağız kuruması, titreme, terleme ve sinirlilik gibi birçok yan etki görülebiliyor. Dr. Murat Görgülü, piyasaya tamamen doğal ve bitki kaynaklı olarak sürülen ilaçların içinde sibutraminin daha ilkel etkin maddesinin fazla dozda olduğunu ve bunun yan etkilerinin küümsenemeyecek kadar çok olduğunu söylüyor.

  AMAN DİKKAT!

  Hiçbir ilaç ya da bitkinin yan etki yapmadan kişiyi zayıflatmasının mümkün olmadığını belirten Görgülü, “Bir ilacın ya da bitkinin ne kadar etkisi varsa, unutmayın ki o kadar da yan etkisi vardır. Bu ürünlerin deniz ya da doğal kaynaklı diye yan etkisi olmaması mümkün değil. Zayıflama amacıyla sunulan ilaçların içindeki birçok etkin madde çeşitli yan etkilere sahip. İlacı ne kadar çok yüksek doz alırsak, yan etkisinden de o kadar zarar görürüz” diyor.

  ZAYIFLAMA KAHVESİ BATIDA YASAKLI

  Kanada’da zayıflama kahvesi adıyla piyasaya sürülen bir ürünü kullananların şikayeti üzerine yapılan bir analizde içinde sibutramin maddesi tespit edilerek, piyasadan toplatıldı. Gelişmiş sağlık ve tarım politikaları olan ülkelerde bu ürünlerin üretimine izin dahi verilmeyen bu ürünlerin neredeyse tümü Uzakdoğu menşeili.

  Uzm. Dr. Murat Görgülü, tüm bu uyarılara rağmen piyasada satılan bir zayıflama ürününü alanlara bir hekime ya da diyetisyen danışmalarını öneriyor.

  BU BELİRTİLERE DİKKAT!

  Dr. Murat Görgülü, kahve, çay ya da kapsül biçimindeki zayıflama ve diyet ürünlerinin zayıflatıcı hiçbir etkisi olmadığını belirtiyor. Etkileri kısa süreli olmakla beraber, eğer karaciğer ya da böbreğe bir hasar vermişse bunun kişi tarafından fark edilmeyeceğini söyleyen Dr. Görgülü, aşağıdaki belirtilerin görüldüğü kişilerin bir doktora görünmesi gerektiğini belirtiyor.

  • Ağız kuruması
  • Çarpıntı
  • Tansiyon yükselmesi
  • Sıkıntı ve fenalık hali
  • Terleme
  • Daha çabuk sinirlenme
  • Uykusuzluk ya da uyku eğiliminin artması
  • Çok fazla idrara çıkma

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz