Zayıflamayla igili 20 GERÇEK

Haklısınız; her kafadan bir ses çıkıyor ve sizin kafanız iyice karışıyor. Acaba, zayıflamanın ve kilo kontrolünün en doğru yolu ne? Bu kargaşaya son vermek ve bu konudaki en doğru bilgileri edinmek amacıyla, bu kez iç hastalıkları uzmalarına soralım dedik ve bakın neler öğrendik…

Elif Nazlı Duran [email protected]

Gerçekten kahvaltı etmek bu kadar önemli mi? Mutlaka sık sık bir şeyler atıştırmak mı gerekir? Maydanoz suyu zayıflatır mı? Söz konusu kilo vermek olunca, kafamızda o kadar çok soru uçuşuyor ki! İşin kötüsü, bu soruların hiçbirinin, en net yanıtı konusunda kesin bir fikrimiz yok. Durum böyle olunca, kilo verme gibi sağlam bir psikoloji gerektiren bir işe, deyim yerindeyse: 1-0 yenik başlayabiliyoruz. Biz de bu soruların 'elbette doğru birer yanıtı vardır' dedik ve obezite konusunda uzmanlaşan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya'nın kapısını çaldık… Dr. Ayça Kaya, bu konuda, hepimizin en fazla duyduğu sözleri sıraladı ve niçin yanlış olduklarını açıkladı…

Doğru bilinen yanlışlar

Fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmak imkansızdır – Yanlış

Fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulmak, çok kolay olmasa da, kesinlikle mümkün. Sık sık alıp verilen kilolar, kilolardan kurtulmanın imkansızlığının değil, yapılan yanlışların sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Fazla kilo estetik bir problemdir – Yanlış

Fazla kilo ve şişmanlık muhakkak tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık olarak kabul edilmeli. Kalıcı olarak fazla kilolardan kurtulmak da mümkün. Öncelikle yapılması gereken, şişmanlıkla birlikte görülen hastalıkların tedavisi ve bununla birlikte kişiye ömür boyu sürecek yeni bir davranış modelinin öğretilmesi olmalı.

Kısa vadede hızla fazla kilolardan kurtulmak mümkündür – Yanlış

Bir an önce zayıflamak isteyen insanlar bazen sağlıklarını bozma pahasına akla hayale sığmayacak yöntemleri deneyerek, kısa vadede kilolarını vermek istiyorlar. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ve tıbbi olamayan zayıflama takviyeleri veya çok düşük kalorili diyetler ile zayıflasalar bile yaşam tarzlarını değiştirmedikleri için eski kilolarına ve belki daha fazlasına yeniden ulaşıyorlar. Doğrusu, bu konuya daha ciddi eğilmek olmalı. Fazla kilodan şikayetçiyseniz, her şeyden önce şişmanlığa neden olan gizli metabolik hastalıklarınızın araştırılması gerekiyor. Bununla beraber metabolizma hızınızın ölçülmesi de şart.

Az yiyerek kilo probleminden kurtulunabilir – Yanlış

Şişmanlığa neden olan gizli bir metabolik hastalığınız varsa, istediğiniz kadar az yemek yiyin, kalıcı kilo veremezsiniz. Bunun mümkün olması için hayat boyu sürecek bir beslenme sistemini benimseniz gerekiyor. Bu doğru beslenme sistemi içinde bazı akıllı besinleri bilerek seçmek, şişmanlık dediğimiz hastalıkla başetmede altın kurallardan birisi kabul ediliyor.

Haberin devamı 2008 Kasım sayımızda…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here