Ana Sayfa Beslenme & Diyet Zeytin yaprağı çayının faydaları nelerdir? Kimler içemez?

Zeytin yaprağı çayının faydaları nelerdir? Kimler içemez?

Zeytin dünyadaki en faydalı bitkilerden biri. Kendisi olduğu kadar zeytinin yağı, yaprağı ve ondan elde edilen çayı şifa değıtıyor. Son zamanlarda da en çok merak edilen konulardan biri zeytin yaprağı çayı… Peki zeytin yaprağı çayının faydaları nelerdir? Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? Hamileler zeytin yaprağı çayı içebilir mi?

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ FAYDALARI *

  • Harici olarak yaraların mikroplardan temizlenmesinde kullanılır.
  • İyi bir antimikrobiyaldir ve bakteri, virüs ve mantarlara karşı oldukça etkilidir.
  • Zeytin yaprağı özü güçlü bir antioksidandır. Bu etkisiyle vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirerek virüs yoluyla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Kan şekerini düşürür
  • Yüksek tansiyonu normal seviyelere getirir.
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

*

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR? *

Aktarlarda bulabileceğiniz kurutulmuş zeytin yaprağını ya da evde kendi kuruttuğunuz yaprakları çay hazırlamak için kullanabilirsiniz. 2 bardak zeytin yaprağı çayı için 2-3 çay kaşığı yaprak yeterli olacaktır. Yaprakları biraz ufaladıktan sonra kaynamış suya atın ve 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzüp çayınızı içebilirsiniz. Etkisini görmek için günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

HAMİLELER ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI İÇEBİLİR Mİ? *

Zeytin yaprağı ekstresi ve çayı kullanımının yan etkileri konusunda kaynak sayısı çok azdır. Bu nedenle gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların kullanması tavsiye edilmez. Safra taşınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ŞEKER VE TANSİYON HASTALARI DİKKAT! *

Şeker ve tansiyon hastalarının zeytin yaprağı çayı içmeye başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Çünkü çay şeker ve tansiyon ilaçları ile etkileşime geçerek bu ilaçların etkisini tehlikeli boyutlarda arttırabilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here