Diğer
  Ana SayfaPsikolojiZihin detoksuyla rahatlayın

  Zihin detoksuyla rahatlayın

  -

  Belirli kürler, özel diyet listeleri ya da programlar uygulayarak bedeninize ihtiyacı olan arınmayı detoks ile sağlıyor olabilirsiniz. Peki zihninizde de detoksa ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz?

  Büyükşehir, iş stresi, özel hayat, olumsuzluklar, imkansızlıklar ya da şanssızlıklar derken hayat bir şekilde insanı yoruyor. Kendinize iyi bakmanın, tüm zorlukların üstesinden gelmenin de vücudunuza ve ruhunuza özen göstermekten geçtiğini biliyorsunuz. Vücudunuza sağlıklı beslenerek, zaman zaman detoks uygulamaları yaparak iyi davranıyorsunuz. Unutmamak gerekiyor ki bu işin bir de beyin ve zihin kısmı var. Sistemimizin merkezi beyin yani zihnimiz ne derece iyi hissediyor? Ruhunuza iyi bakabiliyor, rahatlamış hissedebiliyor musunuz? İlk başta saydığımız maddelere bakacak olursak zihin açısından iyi hissetmek bir hayli zorlaşıyor. Önereceğimiz sekiz maddeyle vücudunuza iyi davranırken, zihninizi rahatlatmanın yollarını öğrenin. 

  HAYDİ GİDİYORUZ!
  Tatil yapmak, kısa süreliğine de olsa uzaklara gitmek hangimize iyi gelmez ki? En çok hangi ihtiyaçlarınız için harcama yaptığınızı bilmiyoruz ama çalışırken paradan tasarruf ederek, uzak ya da yakın bir tatil rotası belirleyip beyninizi rahatlatmak için tatile çıkabilirsiniz. Çok lüks tatil beldelerine ya da otellere gitmenize gerek yok. Biraz sessizlik, biraz dinginlik, biraz deniz, biraz güzel yemek kendinizi ruhen çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacak. Ancak tatile giderken aklınızın da sizinle geleceğini unutmayın. Seyahatiniz başladığında geride bıraktığınız sıkıntıları düşünmeyin. İyi düşüncelere odaklanın. 

  - Advertisement -

  AŞIRI DÜŞÜNMEK ZARAR VERİR
  Kafanıza taktığınız her neyse, bir kere düşünün ve sonra vedalaşın. Evet, bu o kadar kolay bir şey değil. Ama üstesinden gelmeye çalıştığınız durumu defalarca düşünerek, gereksiz anlamlar yükleyerek aşamazsınız. Bu yalnızca size zarar verir. Herkesin kendince dertleri, tasaları, kaygıları var. Bu konuda yalnız değilsiniz ve son da olmayacaksınız. Yaşadığınız sürece olumsuzluklarla baş edecek, atlatmaya çalışacaksınız. Durum böyleyken işi daha da zorlaştırmanın bir anlamı yok. İyiye odaklanın, ölüm dışında her şeyin bir çözümü olabileceğine olan inancınızı koruyun. Gerisi çorap söküğü gibi gelir… 

  ANDA KALIN
  Bu başlıkla aslında herkesin çok yapmak isteyip de çoğu zaman başarılı olamadığı bir durumdan bahsediyoruz. Anda kalmak zor ama imkansız değil. Başarabilmek için kendi kendinizin terapisti olmanız gerekebiliyor. Gelecek kaygısı anda kalabilmenin en büyük düşmanı. İlk olarak bu kaygı ve korkularınızı aşmanız gerekiyor. Kafanıza taktığınız sorunlar yüzünden o an içinde bulunduğunuz güzellikleri fark edemediğiniz için keyif alamıyorsunuz. Hayata bir kez geleceksiniz ve o anı bir kez yaşayacaksınız, tadını çıkarın!

  YAZ, ÇİZ… 
  Zihninizi boşaltmanın en iyi yollarından biri de üretkenliğinizi artırmak, sıkıntılarınızdan uzaklaşarak başka şeylerle muhatap olmak… Yetileriniz hakkında hangi alanlara yatkın olduğunuzu en iyi siz bilirsiniz. Bu doğrultuda kendinize yeni bir hobi edinip farklı şeyler yaratmaya, beyninizi rahatlatırken bir yandan da çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Belki yazıda iyisinizdir, o zaman alın bilgisayarınızı ya da kaleminizi önünüze, dilediğiniz gibi dökün içinizi. Belki de el işlerine meyillisinizdir, bir kursa yazılın ve becerinizi geliştirin. Çizim yapmayı seviyor olabilirsiniz. Sevdiğiniz bir şeylerle uğraşmak, üretmek ruhunuza çok iyi gelecek! 

  HER GÜN YARIM SAAT… 
  Düzenli egzersiz yapmanın, bedenin yanı sıra endorfin sayesinde ruh sağlığına da çok iyi geldiğini biliyorsunuz. Yaptığınız sporların yanı sıra her gün 30 dakikalık yoga seansıyla içsel bütünlüğünüzü yakalayabilir, farklı yönlerinizi keşfedebilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler, mat ve dinlendirici müzik… Bunları bir araya getirdiğinizde sessiz bir ortamda, belki odanızda belki deniz kıyısında temel yoga hareketleriyle zihninizi boşaltabilirsiniz. 

  DOĞRU NEFES TEKNİĞİ
  Nefes deyip geçmeyin… Aslında çoğumuz nasıl doğru nefes alıp verileceğini bile bilmiyoruz. Üzüntü, panik ve heyecan gibi duygular aslında nefes alış verişinizi önemli şekilde etkiliyor. Bu da kalp ritminizden metabolizmanıza kadar büyük etkiler yaratıyor. Duygu yoğunluğunun en üst seviyede olduğu zamanlarda kimi zaman burundan nefes alıp yine aynı şekilde burundan veriyorsunuz ve aslında olması gereken derin nefes alma işlemini yapmamış oluyorsunuz. Nefesinizi düzenlemek için uzmanların hazırladığı nefes alma teknikleri kitaplarından edinebilir, nefes terapilerine katılabilirsiniz. 

  ALAN VE ZAMAN YARATIN
  Kim olursa olsun, herkesin biraz yalnız kalmaya, kendiyle vakit geçirmeye ihtiyacı var. Arkadaşlarınızla, ailenizle ya da eşinizle vakit geçirmekten hoşlanıyor olabilirsiniz. Ancak ruhunuzun derinliklerine inmek, biraz olsun kendinizle kalmak, hayattan ne istediğinizi sorgulamak ya da keyifli bir şeyler yapmak adına size özel bir zaman ve mekan yaratın. Başkasının da bu çembere dahil olmasına izin vermeyin, orası sizin…

  KÖTÜ ENERJİDEN 
  UZAKTA
  Gün içinde zaten yeteri kadar yoğun olduğunuzu ve buna bağlı olarak gerginleştiğinizin farkındayız. Bu gerginliğin kaynağı farklı nedenler olabilir. Belki insanlar yüzünden bile bu hisse kapılmış olabilirsiniz. Sizi aşağı çeken, veriminizi azaltan her türlü insandan uzak durun. Onların yerine size güzel enerjiler veren, iyi yönde etkileyen ve yararı olan kişilerle vakit geçirin. 

  Formsante 2016 – Nisan sayısı
  Elif Gürsoy  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz