Diğer
  Ana SayfaSağlıkZihin eğitimiyle stres ve bağımlılıklara son Silva...

  Zihin eğitimiyle stres ve bağımlılıklara son Silva Metoduyla sağlıklı kal

  -

  1273243251-0Aşırı yemek, sigara gibi bağımlılıklarla, stresten kaynaklanan ağrı ve hastalıklardan kurtulmak için kullanılan bir beyin programlama metodundan bahsediyoruz. Uygulayanlar hafızalarının güçlendiğini ve günlük hayatta daha verimli hale geldiklerini söylüyorlar.

  Silva Metodu’nun temeli, beyin faaliyetlerinin daha verimli çalışmasını sağlamaya dayanıyor. Beynimizin yaydığı dalgaların etkilerini kullanarak, amacımız doğrultusunda bazı egzersizlerle beynimizi programlayabiliyoruz. Silva Metodu bir zihinsel eğitim metodu.

  Bu metodun eğitimini veren Edis Danışmanlık’tan Ayşen Edis, Silva Metodu’yla kişinin sağlık problemlerini çözerek, sağlığına kavuşabileceğini söylüyor. Silva Metodu’nu öğrenen kişi, çok hızlı ve kaliteli bir şekilde öğrenmek istediği bilgileri uyguluyor. Sigara, alkol, fazla yemek yeme, endişe ve kaygı odaklı olmak gibi istenmeyen alışkanlıklarını kontrol eder, bunlardan kurtulabilir. Günlük yaşamındaki stresle başa çıkabilir. Spor aktivitelerinde daha iyi sonuçlar alabilir. Ayrıca iç dünyası ile iletişime geçerek daha huzurlu, daha güvenli, daha dengeli hale gelebilir.


  Hipnozdan farklı
  Silva Metodu, hipnoz uygulamalarıyla karıştırılabiliyor. Oysa çok farklı. Hipnozda kişi, belli bir başarı elde edebilmek için başkasına ihtiyaç duyuyor. Hipnoz altındaki kişi, hipnoterapistin etki ve telkinlerine açık, fakat dış dünyanın başka etkilerine karşı kapalı. Soru soramaz, sadece cevap verebilir. Hipnozda derine gittikçe daha az kontrol sahibi oluyorsunuz. Silva’da ise kişiyi yönlendirecek kimseye ihtiyaç yok. Kişi kendi kendine öğrendiği yöntemleri kullanıyor.

  Önyargılardan kurtulmak
  Yöntemle neyin olmasını istiyorsak alfa ve teta frekansında onun imgesini hayal edip oluşturarak programlanmasını sağlıyorlar. Ancak sadece imgeleme yeterli değil. Bir de inançlarımız, bunlardan kaynaklanan kısıtlamalarımız var. Bunları aşmak için de çalışmalar yapılıyor. Kısıtlamalar yaşamda başarılı olmamızı engelliyor. Karakterimiz, kişiliğimiz, inançlarımız yaşamımızın ilk yıllarından itibaren ailemiz, okul, toplum, din veya kurduğumuz ilişkiler tarafından oluşturuluyor. Önceden var olan inanç sistemleriyle inşa edilmiş olarak büyüyorlar. Ancak bunun bilincinde değiliz. Silva yöntemiyle bizi kısıtlayan inançlarımızı veya olumsuz olayları, bilinçaltımızdan yüzeye çıkartarak öncelikle bunların fark edilmesini sağlıyorlar. Sonra da zihnin bu olayı kaydettiği zamandaki frekansta, (yani alfa veya teta frekansında) eski inanç veya olayı, yeni inanç veya olayla değiştirmeyi öğretiyorlar. Böylece geçmişten gelen ve doğru olmayan inançlarımızı, birçok acı veya olumsuz deneyimlerimizi alfa veya teta frekansında değiştirebiliyoruz.

  - Advertisement -

  Beyin frekanslarını kullanmak
  Bu metotta, amacımız doğrultusunda zihnimizi programlarken, beynimizin yaydığı frekanslar kullanılıyor. Örneğin beta frekansı zihnimizin fazlasıyla meşgul olduğu hallerde yaydığımız frekans. Alfa frekansı ise rahatlayınca, heyecan yatıştığında ortaya çıkıyor. Teta frekansı ise daha da düşük bir frekans, meditatif etki yaratıyor. Yaratıcılık, sezgi, hayal kurma bu frekansla ortaya çıkıyor. Silva Metodu’nda uyumadan, bilinçli kalarak rahatlatıcı alfa frekansına girmeyi ve burada beyni verimli kullanmayı öğretiyorlar. Zihnimiz olumlu, olumsuz, gerçek veya gerçek olmayan düşünce arasındaki farkı bilmez, zihnimiz bizim ona verdiğimiz düşünceyi gerçekmiş gibi kabul eder ve onu hedef alarak gerçekleştirir. Beynimiz bir düşünceyi programlayabilmek için en az 30 saniyeye ihtiyaç duyar. En çok neye odaklanılırsa o gerçekleştirilir. Ben bunu yapamam, mümkün değil, hayatta olmaz dediğiniz zaman yaşamınıza kısıtlamalar getirmiş oluyorsunuz. Sık tekrarlanan kelimeler, düşünceler zihnimizde programlanır diyor Ayşen Edis.

  Nasıl uygulanıyor?
  16 zihin egzersizi ve 22 saatlik bir eğitim veriliyor. Beynin yaydığı elektrik dalgalarının frekanslarını yavaşlatmayı öğreniyorsunuz. Böylece daha yüksek frekansta beta dalgaları yayan sol beynin etkinliği hafifletilerek sakinleştirici alfa dalgaları devreye giriyor. Eğitimin bir bölümünde NLP uygulamaları da var. Eğitimin sonunda stresle başa çıkabilir, günlük sorunları kolayca çözümleyebilir hale geliyorsunuz ve sezgileriniz gelişiyor.

  İlk dört egzersizle katılımcılar ilk olarak, beyin dalgalarını yavaşlatarak alfa seviyesine girmeyi ve bu seviyede uyumadan, bilinçli kalarak beynin sağ yarımküresinde işlevsel olmayı öğreniyorlar. Böylece beden ve zihin rahatlıyor ve stres kontrolü sağlanıyor.

  İkinci dört egzersizle hayal gücü devreye geçiriliyor. Geçmişte olup bitenler bize bilgi sağlar. Mantık, elde edilen bilginin çözümlemesini yapar. Ancak yapılması gerekenler ile hayal gücü ilgileniyor. Kararlar, sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan alfa seviyesinde beynin işlevselliğinden yararlanılarak veriliyor. Üçüncü dört egzersizle seçilen çözümlerle beyin programlanıyor ve yaratıcılık geliştiriliyor.

  Etkili olduğu alanlar
  -Aşırı yemek, içki, sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmak
  -Ağrılar, uykusuzluk gibi stres kaynaklı sağlık sorunlarından kurtulmak
  -Kaygılardan kurtulmak, özgüven geliştirmek
  -Sporda daha iyi verim almak
  -Yıkıcı duygu ve davranış kalıplarından kurtulmak.

  Esin Altuğ Eğrilmez

  Haberin devamı 2009 aralık sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz