Ana Sayfa Fitness Zumba ile dans ederek form tutun

Zumba ile dans ederek form tutun

agustos-2012-fitness-resim-1

Tüm dünyada en popüler fitness trendleri arasında bulunan Zumba, Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşıyor. İşte bir parti havasında ‘koparak’ ciddi bir egzersiz yapmanızı sağlayan Zumba’nın en yaygın hareketleri…

Zumbayı ilk kez bir grup dersinde uygulayan Kolombiyalı fitness eğitmeni Beto Perez’in kendisi de herhalde 10 yıl içerisinde buluşunun bir çılgınlığa dönüşeceğini tahmin edemezdi. Bugün tüm dünyada milyonlarca kişinin uyguladığı, geçtiğimiz yıl Amerika’nın bir numaralı fitness dersi seçilen; kıyafetleri, CD’leri, müzikleri ile büyük bir sektöre dönüşen Zumba Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşıyor. Aslında dersin ortaya çıkışı da bir kazaya dayanıyor. Step-aerobic eğitmeni Beto Perez, o gün müzik CD’lerini getirmeyi unutuyor ve dersi yanında bulunan salsa–merengue CD’leri ile uyguluyor. Ders o kadar seviliyor ki, o gün yanan Zumba ateşi günümüze kadar büyüyerek geliyor. Kolombiyalı eğitmen Perez, derse kendi dilinde ‘vızıldamak, kıpır kıpır olmak’ anlamına gelen Zumba adını veriyor.

Tescilli bir marka olan Zumba, Latin müzikleri ve basit dans adımları ile fitness’i birleştiren ve eğlenceli bir şekilde egzersiz yapılmasını sağlayan bir grup dersi. Parti havasında dans ederken farkında olmadan squat, lunge gibi bacak egzersizlerini, biceps-triceps curl gibi kol egzersizlerini yapıyorsunuz. Karın sürekli aktif olduğundan bu bölge de farkında olmadan çalışıyor. Hoplamalar zıplamalar, dans adımları derken bir yandan da ter atıyor, ciddi bir kardiyovasküler egzersiz yapıyor ve dersin sonunda 500-600 kalori yakıyorsunuz.
3 yıl önce Türkiye’de ilk Zumba eğitimini Beto Perez’den alan Ağaoğlu My Club’un fitness eğitmenlerinden tescilli Zumba hocası Ayşegül Demirsoy, “Zumba; salsa, merengue, cumbia, hip hop, raggeton, flemenko, göbek dansı gibi birçok dansı içinde barındırıyor. Ancak bu sizi korkutmasın çünkü Zumba’nın en önemli özelliği kolay ve eğlenceli olması. Bu derse katılmak için özel bir yeteneğe kesinlikle ihtiyacınız yok. Eğitmeninizi takip ederek kolayca uygulayabilirsiniz. Bedeniniz müziğe eşlik ederken kafanızda ne varsa unutursunuz ve en önemlisi bunu yaparken benzersiz bir eğlenceye dahil olursunuz. Vücudunuzu ve ruhunuzu bu eşsiz eğlenceden mahrum bırakmayın” diyor.

1 SALSA-Sağa-sola yan adım
Ortada, merkez noktasında bacaklar kapalı, sağ yana omuz genişliğinde küçük bir adım atarken kalça da hafif sağa doğru gidiyor ve tekrar bacağı merkez noktaya (ortaya) kapalı pozisyona çekiyoruz. Aynı şekilde sol bacakla da uyguluyoruz. Sağa adım atın geri çekin, sola adım atın geri çekin…
agustos-2012-fitness-resim-2

Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here