• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Diyetisyen İdil İmamoğlu

Acıkmadığımız halde neden abur cubur yeriz?

Hangimiz en fit arkadaşı kadar harika görünmeyi ve onun gibi daracık jean’lerin içine rahatça girebilmeyi istemez? Ama bilmemiz gereken bir şey var ki o da, biz abur cuburla midemizi doldururken o abur cuburdan uzak durmayı başardığı için böyle hoş görünüyor. Yani hoş görünmesinin sırrı iştahı da kontrol edebilmekten geçiyor. Peki, esas soru şu; acıkmadığımız halde neden abur cubur yeme eğilimindeyiz? Diyetisyen İdil İmamoğlu anlatıyor…

YALNIZ KADIN KALORİ HESABINI UNUTUYOR

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar arkadaşlarıyla yemek yerken yediğine pek dikkat etmiyor ve arkadaşı yediği sürece o da yemeye devam ediyor. Ancak bir erkekle yemek yiyen kadının tavrı daha farklı oluyor. Kadın belki de bilinçaltında erkeğe daha çekici görünmek için daha az yemek yiyor. En kötüsü ise kadının tek başına yemek yemesi. Çünkü kadınlar en çok tek başlarına yemek yerken kalori hesabını gözden kaçırıyor.

ABUR CUBURDAN UZAK DURMAK İÇİN

  • Dışarıda dolaşırken restoranların ve pastanelerin vitrinlerini süsleyen yemekleri görmezden gelin.
  • Abur cubur seven insanlarla aynı evde yaşıyorsanız, yapmanız gereken tek şey abur cuburları mutfak dolaplarının üst raflarına kapatmak olmalı. Böylece gözden ırak olan mideden de ırak olur!
  • Çikolataları, bol kalorili gıdaları ise görmenizi engelleyecek kağıtlara sarıp buzdolabına öyle koyun.

Araştırmalara göre kadınlar evlendikten sonra kilo takibini bırakıyor. Abur cubura yönelim ise TV izlerken ve arkadaş sohbetlerinde artıyor. Kalori takibi de yalnız yemek yerken gözden kaçıyor.

KIZ KIZA DEDİKODU İŞTAH KABARTIYOR

Başka bir araştırma ise kadınların evlendikten sonra kilolarına dikkat etmeyi bıraktıklarını gösteriyor. Uzmanlar, arkadaş sohbetinin de kadının iştahını açtığında hemfikir. Hatta kendİni sohbete kaptıran kadın doysa bile yemeye devam ediyor.

abur cubur

DİZİLER KİLO ALDIRIYOR

Araştırmalara göre kadınların fazla kilolarının bir suçlusu da sevilen diziler. Bir kadın en sevdiği diziyi onuncu kez izlemeye bile karşı koyamıyor. Dizi izleme eylemini daha keyifli kılmak için ise elbette atıştırmalıkları yanı başından ayıramıyor. İşin en tehlikeli kısmı ise akşam yemeğini TV karşısında yemek. Çünkü bu yemek normalden çok daha fazla uzuyor.

SALATA DÜŞMAN MI?

Kilo sorununu düşünmeden bol bol yediğimiz salatalar da aslında dikkat edilmezse kilo aldırabiliyor. Nasıl mı? Salatayı daha çekici kılmak için ilave edilen, bol kalorili soslar yüzünden. Uzmanlar, salatayı masum kılmak için koyu yapraklı malzemelerin tercih edilmesini ve soslar yerine salatayı peynir, avokado, kuru meyveler ve tahıllarla süslemeyi öneriyor.

Abur cuburun porsiyonuna dikkat edin

Beslenme uzmanı İdil İmamoğlu, kadınların acıkmadıkları halde genellikle iş stresi ya da can sıkıntısı nedeniyle yediklerini söylüyor. İmamoğlu, özellikle kış aylarında gece süresinin uzun olması nedeniyle evde geçirilen sürenin artmasının abur cubura yönelimi de arttırdığını belirtiyor. İmamoğlu, tamamen hayatımızdan çıkarmamızın imkansız olduğu abur cuburun en azından porsiyonuna dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor. Uzman, “Mutlaka abur cubur tüketilecekse, tek porsiyonluk çikolatalar ya da küçük porsiyon pudingler tercih edilmeli” diyor. Ona göre en sağlıklı atıştırmalıkların ise evde hazırlanan kuru meyveli yoğurtlar, meyveli süt, galeta, bir avuç fındık, fıstık ya da bir kase cacık olabileceğini söylüyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here