Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte saç boyatılır mı? Tehlikesi var mı?

  Hamilelikte saç boyatılır mı? Tehlikesi var mı?

  -

  Anne adaylarının yaşadığı en özel süreçlerden hamilelik, beraberinde pek çok soruyu da getiriyor. Haftalar boyunca bebeğinı taşıyan anne adayları günlük rutinlerine ilişkin yeni dönemde neler yapmaları gerektiğini merak ediyor. Hamilelerin merak ettikleri arasında kişisel bakım da var. Peki, hamilelikte saç boyatılır mı? Tehlikesi var mı?

  HAMİLELİKTE SAÇ BOYATILIR MI?

  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Erkut Attar ‘Hamilelikte saç boyatılır mı, tehlikesi var mı?’ sorusunu şöyle yanıtlıyor:

  Saç boyamak, çeşitli kimyasal madde içeren ürünleri kullanmak, aslında vücuda toxik etkisi olabilecek pek çok ajanla anneyi karşı karşıya bırakır. Yeterli olarak kanıtlanmış çalışmalar olmasa da bu ürünlerin vücutta birikerek en hassas yapı olan fetal dokuya zarar verebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu ürünlerin kullanılması gerekiyorsa da fetal etkisinin daha az olabileceği 12. haftadan sonra kullanması önerilmektedir.

  HAMİLELİKTE PEDİKÜR, MANİKÜR YAPILABİLİR Mİ?

  Peki, hamilelikte pedikür, manikür yaptırılabilir mi? Prof. Dr. Attar bu soruyu ise şöyle yanıtlıyor: Pedikür, manikür gibi aktiviteler sırasında toplumda kan ile geçiş gösteren hepatit, HIV gibi enfeksiyon olasıdır. Bu gibi enfeksiyonlar gebelikte geçirildiğinde fetüsü olumsuz etkilemekte ve konjenital enfeksiyonlara ya da neonatal enfeksiyonlara neden olabilmektedirler.

  HAMİLELİKTE MERDİVEN ÇIKMAK TEHLİKELİ Mİ?

  Prof. Dr. Erkut Attar, hamilelikte merdiven çıkmak tehlikeli mi sorusuna ise şu yanıtı veriyor: Gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında 3 kattan daha yüksek binalara merdiven ile çıkmak risk yaratabilir. Eğer düşük riski yoksa, çoğul gebelik değilse, erken doğum ihtimali yoksa merdiven çıkıp inmenin ciddi bir yan tesiri olmaz.

  - Advertisement -

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HAMİLELİK HABERLERİ

   

   

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz