Diğer
  Ana Sayfaİlişkiİhanet sonrası evlilik ve ilişkinin devamını sağlayacak 5 şart

  İhanet sonrası evlilik ve ilişkinin devamını sağlayacak 5 şart

  -

  Neden bazı çiftler iyileşir, bazıları ayrılır? Arkadaşımız aldatıldığını söylediğinde ilk tepkimiz empatik bir öfke ile cevap vermek olur. Tabii ardından olaylı ayrılık hikayelerini dinlemek isteriz. Ortada bir ayrılık hikayesi yoksa ne demeliyiz?

  Yazı: Seda Özdemir Şimşek

  İHANET SONRASI EVLİLİK

  Unutmayalım ki romantik ilişkilerin katili olan ihanetin mazisi çok eski. Zaten sonsuza kadar mutlu yaşadılar klişesi artık hiçbirimize inandırıcı gelmiyor. Biliyoruz ki, tek eşlilik masalsı ilişkilerin ideal formuysa da tıpkı ayrılıklar gibi ihanetler de sevdaya dahil olmaya başladı. Dolayısıyla aldatılmak ilişkiyi otomatik olarak sonlandırmak zorunda değil. Hele de erkek ve kadın arasındaki toplumsal eşitliğin artması, ilişki terapistlerinin popülerleşmesi ve terapiye gitmenin normalleşmesi çiftlerin bir ihanet karşısında “birlikte kal ya da terk et” seçiminin ötesine geçmesine olanak sağladı. Hemen uyaralım; partnerlerden biri aldattığında hiçbir şey yokmuş gibi devam etmekten bahsetmiyoruz. İhanet söz konusu olduğunda telafi, ancak ve ancak sağlıklı bir ilişkiyi yeniden inşa etme çabası ile mümkün görünüyor. Terapistlere göre aldatma sonrası iyileşme süreci epey uzun bir vakit alıyor. Çiftler, birlikte kalmaya devam etse de kırılan güveni onarmak çok emek istiyor.

  Bu arada bir ihanetin ardından kaç ilişkinin sağlam çıkabildiğine dair elimizde kesin sayılar yok. Ancak istatistikler yasak ilişkilerden sonra birlikte kalabilen çiftlerin sayısının kalmayanlara göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. O halde çiftler gerçekten de birlikte kalmaya bir şans veriyor diyebiliriz. Amerikalı yazar psikolog Paul Coleman’ın ilişkilere dair ünlü kitabı “Finding Peace When Your Heart Is In Pieces”, bazı çiftlerin ihanet kadar büyük bir sorunun üstesinden gelmesini kolaylaştıracak faktörler olduğunu belirtiyor. Örneğin, partnerlerin bir çocuğu olup olmaması, kredisi henüz bitmemiş bir eve sahip olmaları ya da birlikte çalışmaları gibi koşullar onları ikinci şansa zorlayabiliyor. Buna karşılık, henüz ciddi bir ilişki içinde olmayan ya da birlikte yaşamaya yeni başlamış çiftler aralarındaki güveni yeniden inşa etme çabasına pek de girmek istemiyor. Sonuç olarak tercih sizin. Bakın uzmanlar, bu kadar büyük bir sorunu aşıp ilişkinin devamını sağlayabilecek hangi şartları ortaya koyuyor.

  İHANET SONRASI İLİŞKİNİN DEVAMINI SAĞLAYACAK 5 ŞART

  İHANET İLİŞKİSİ BİTMELİ

  Şüphesiz bu şartların ilki ve en önemlisi yasak ilişkinin kesinlikle sürmemesidir. Aldatan kişi partnerini aldattığı kişiyle hiçbir şart altında bir daha görüşemez. Bu kadar acılı bir deneyime rağmen ilişkiyi düzeltmeye çalışırken, partneriniz öteki kişiyle hala görüşüyorsa güvenin yeniden inşa olması mümkün değildir. O yüzden “Ama aşkım ne yapayım onunla aynı iş yerinde çalışıyoruz” ya da “Ortak arkadaş grubunun içindeyiz” gibi cümleler geçerli bir bahane olamaz.

  - Advertisement -

  MUTLAK DÜRÜSTLÜK ESASTIR

  İlişki terapistleri, ihanet ilişkisinin sona erdiği netleştikten sonra, aldatılan kişinin genelde her şeyi öğrenmek istediğini belirtiyor. Çift seansları sırasında o kişinin ihanete dair istediği kadar soru sorabilmesini sağlıyorlar. Bu soru-cevap süreci çoğunlukla epey seansa mal olabiliyor. Başarısı ise tavizsiz bir dürüstlüğe bağlı. Üstelik, çoğunlukla da ihanet hakkındaki tüm detaylar soruluyor. “Nerede oldu, kaç kez oldu, nasıl oldu?” gibi soruların cevabı en önemlileri. Zira, ihanetle ilgili en korkutucu olan şey, denklemde birçok bilinmeyenin olması. İtiraflar geldikçe aldatılan kişi duygularını partnerine iletebilme şansı bulurken, aldatan da bağışlanma sürecini başlatabilir.

  GÜVENİN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ GEREKİYOR

  İhanetin ilişkiye en zarar verici darbe olmasının sebebi, araya başka birinin girmesinden çok aldatılan kişinin gerçeklikle ilgili algısının bozulması. Kişi artık neyin gerçek olup olmadığını anlamakta zorlanır ve doğru olanı ayırt etme becerileri zarar görür. Gerçeklikten ve doğrudan kopuşu düzeltmek için, aldatan kişinin tamamen dürüst ve açık olması gerekir. Üstelik partnerinin canını daha fazla yakacağını bilse bile… Zira gerçeği saklamaya devam etmek tüm bu zararı daha da büyütür. Psikolog Coleman, bu dürüstlük sürecini, ‘rastgele uyuşturucu kontrolü’ olarak adlandırıyor. Aldatan kişi, partneri istediği zaman e-postalarını ve cep telefonunu görmesine izin vermeli. Bu şart, özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlalini çağrıştırsa da ihanete uğrayan partnerin karşı tarafa güven ve inancını yeniden inşa etmesi için bu kontrollere ihtiyacı oluyor. Partnerinin telefon veya bilgisayarını kontrol edebileceğini bilmenin kendisi güven verebiliyor. Aynı şekilde sosyal medya hesaplarının paylaşımı da güven verici oluyor. Aldatan kişinin, hatasını onarmak için “Bana yüzde 100 güvenebilir, ihtiyaç duyduğunda özel alanımı kontrol edebilirsin” anlamına gelen hediyesi gibi düşünebilirsiniz. Bu isteklilik, ilişkiyi düzeltme isteğini açıkça gösteriyor. Tabii hiçbirimiz katıksız Pollyanna olmayalım. Ne yazık ki gizli bir şeyler çevirmek isteyenler için başka yollar açık. Teknoloji öylesine gelişti ki hiçbir şeyden emin olmanız mümkün değil. Aldatmak isteyen kişi, kullandığı uygulamaları telefonundan silerek veya Snapchat gibi platformlar üzerinden başkalarıyla iletişim kurarak arkasında hiçbir iz bırakmadan aldatabiliyor.

  ALTTA YATAN SORUNLAR ELE ALINMALI

  İlişkisini kurtarmaya, hatta daha da güçlendirmeye çalışan partnerler ihanetin ötesindeki sorunları da değerlendirmeli. Sorunlu bir ilişki, aldatmak için geçerli bir mazeret sayılmasa da iletişim, birlikte geçirilen zaman ve seks gibi alanlardaki iyileştirmeler iki taraf için de ihanet olasılığının daha düşük olduğuna dair güven hissi oluşturabilir. Çiftin ilişkide iki kişi olduklarını, ortadaki sorunlara beraber sahip çıkmaları gerektiğini her zaman akılda tutması gerekiyor. Ayrıca, mükemmel olmasa bile iletişim becerilerinden yararlanmak önemli. Uzmanlara göre bu süreçte bastırılmış tüm duygu ve düşüncelerin ortaya dökülmesi de ilişkinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Dahası, aldatan kişi yalnızca ihanetin tüm sorumluluğunu üstlenmekle kalmamalı aynı zamanda iyileşme sürecinin uzun süreceğini aklında tutarak sabır ve anlayış gösterecekse bu yola girmeli.

  YENİDEN BAŞLAYIN

  Şüphesiz ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ancak yenisinin eskisinden daha güçlü olmayacağını nereden biliyorsunuz? Aldatıldıktan (ya da aldattıktan) sonra yine de birlikte devam etmek istiyorsanız ilişkinizi yeniden yaratmalısınız. Bu vesileyle ilişkinin sorunlu ve çalışmayan parçalarını arkada bırakabilir ve yeni dinamikler yaratabilirsiniz. İlişkiyi tamir sürecinde hem kendinizi hem partnerinizi daha iyi tanıyabilir ve ilişkiden beklentilerinizi daha iyi paylaşabilirsiniz.

  İhanet sonrası evlilik

  İHANETÇİNİZİ TANIYIN

  Aldatıldınız ama ilişkinizi devam ettirme isteğiniz de var. O halde bu çabayı göstermeden önce ihanetçinizi tanımlayın. Partneriniz kompülsif bir ihanetçi ise pek de efor sarf etmeye gerek olmayabilir. İşte onları ele veren dört özellik:

  1-DRAMA BAĞIMLISI

  Partneriniz mutlu, istikrarlı ilişkilerden çabucak sıkılıyorsa hemen oradan uzaklaşın. Bu tip kişiler, duygusal açıdan dengeli bir ilişkide mutluluğun tadını çıkarmak yerine duygusal bir roller coaster’a binmeyi tercih eder. İki kişi ile yaşadıkları kavga gürültü dolu sembolik iniş çıkışlar hep arzuladıkları adrenalin patlamasını yaşatır. Ardından gelen barışma sarhoşluğu ise cabası.

  2-MUTSUZ

  İlişkilerde hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlar hayatidir. Bu ihtiyaçları karşılanan kişiler genellikle ihanet etmek istemez. Bu nedenle karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarının karşılandığını düşünüyorsanız belki sizin tatmin edemeyeceğiniz derin bir mutsuzluğu olabilir. Bu derinliğe inmek isteyip istemediğinizi gözden geçirin.

  3-YALNIZ KALMA KORKUSU

  Aldatmayı alışkanlık yapan kişilerde derin bir terk edilme korkusu olabilir. Fiziksel veya duygusal yalnızlıklara karşı can simidi mahiyetinde ikinci bir ilişkiyi kenarda tutmak isterler. Oysa ihanetleri ortaya çıktığında iki ilişkinin de bitme ihtimali hesaba katılırsa epey mantıksız olduğu kesin.

  4-NARSİST

  Kimi zaman ihanet, gücü elinde bulundurduğunun ya da sevilmeye değer olduğunu kanıtlamanın yolu olabilir. Özellikle narsistik kişilik özellikleri gösterenlerde bu gerekçelere sıklıkla rastlanır. Hatta ihaneti kendilerine hak bile görebilirler. Öyle ki sorumluluğu üstüne almayı bırakın onu ihanete sizin zorladığınıza bile inandırabilirler. Böylece kendinizi sizi affetmesi için ona yalvarırken bile bulabilirsiniz.

  İhanet sonrası evlilik

  ALDATILMANIN ARDINDAN TEKRAR SEKS YAPMAK

  Aldatılmanın genelde duygusal yansımaları hakkında konuşuruz. Herkes olayların duygusal yönüne odaklanır ki bu çok mantıklı. Ancak, biri sizi aldattıktan sonra birlikte kalmaya karar verirseniz, ilişkinin fiziksel kısmı da ön plana çıkabiliyor. Beş kadın, sevdiğiniz kişi sizi aldattıktan sonra onunla seks yapmanın nasıl bir şey olduğunu açıklıyor.

  1-) “Beni aldatmadan önce, haftada birkaç kez sevişirdik. Birbirimizin üzerinden ellerimizi çekemezdik. Aramızda inanamayacağınız bir tutku vardı. Aslında benden uzaklaştığında ve eskisi kadar sık seks yapmamak için mazeretler sunduğunda aldattığını anlamalıydım. Beni aldattıktan sonra yaptığımız ilk seks çok acı vericiydi. Üç aylık bir ara vermiştik ve tekrar bir araya geldiğimizde ilişkiyi yeniden kurana kadar sevişmemeyi önermiştim. Ama sonra düşündüm ki eğer benimle seks yapmazsa başkasıyla yapar. Bir daha asla aldatma öncesindeki gibi hissedemedim. Sanki aramızdaki tutku hiç gerçek olmamıştı. Zaten hala başka kadınlarla görüşüp görüşmediğini merak ederken tutku hissedemezdim.” —Ayşe T. B., 32

  2-) “Kocam başka bir kadınla yattıktan sonra onu affettiğimi sandım ama her seviştiğimizde ikisini düşünüp durdum. Birlikte neler yaptıklarını merak ediyordum. Hatta onları birlikte olurken hayal etmeye başladım. Eskiden sevişirken rahat olduğum hiçbir şeyi yapmak istemiyordum. Benimle ilgili söylediği güzel şeylere de hiç inanamadım. Aslında, söylediği hiçbir şeye güvenmiyordum. Bu duygu beni hiç terk etmedi ve duygusal olarak bana yakınlaşmasına bir daha izin vermedim.” —Perihan G., 53

  3-) “Eskiden seks hayatımız çok güzeldi, sürekli yeni şeyler denerdik. Sonra aldattığını öğrendim. O zamanlar kocamı kaybetmeye ve ailemizi parçalamaya değmezmiş gibi hissediyordum. Kendi kendime herkes hata yapar dedim. Aldattıktan sonra ilk kez seks yapmak çok duygusaldı. Rahatsız oldum ve fiziksel olarak hiçbir şey ifade etmedi. İlişkimizin düzelmesi için olduğumdan daha seksi görünmeye uğraştım. Hatta geçmişte karşı olduğum fantezileri bile denedim. Sonunda, meselenin benden daha büyük olduğunu keşfettim. Mesele onun aldatma dürtüsüyle ilgiliydi ve ben ne kadar seksi davranırsam davranayım, bunu değiştiremezdim.” — Beste T., 39.

  4-) “25 yıllık kocamı başka bir kadına mesaj atarken yakaladığımda şok oldum. Sonra ilişkilerinin diğer detayları da ortaya çıktı. İlk zamanlar seks yapamadım. Öpüşmeye başlar başlamaz bırakıyordum. Kalbim gibi vücudumu da bu kadar savunmasız bırakmak istemiyordum. Sevişirken gözümün önüne gelmelerinden korkuyordum. Cinsellikten yeniden zevk alabilmem aylar aldı. Beş yılın sonunda, şu anda cinsel hayatımız ikimiz için de anlamlı ve tatmin edici bir kapasitede. Haftada bir veya iki kez gayet zevk alarak seviştiğimi söyleyebilirim.” —Özge G., 52

  5-) “O korkunç sabah, tanımadığım bir kadın Instagram’dan mesaj attı ve bana kendisinin ve erkek arkadaşımın birkaç aydır birlikte olduğunu söyledi. Öğrendikten sonra bir aydan uzun süre onunla birlikte olamadım. Denediğim ilk anda ağlamaya başladım. Onu diğer kadınla hayal ediyor ve onda olup bende olmayanları düşünüyordum. Bu olaydan yaklaşık bir hafta sonra ayrıldık. O gözyaşları, bu adamın beni iliklerime kadar incittiğini anlamamı sağladı. Bir yıl süren ilişkimiz boyunca beni gerçekten umursayıp umursadığını hala merak ediyorum.” — Burcu K., 28

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz