Diğer
  Ana SayfaYemekTürk yemekleri kalori ve besin değeri tablosu

  Türk yemekleri kalori ve besin değeri tablosu

  -

  Yaşamak için yemek mi? Yemek için yaşamak mı? Yaşamak için yemek denildiğinde fizyolojik bir süreç akla gelirken, yemek için yaşamak denildiğinde beslenme kültüründen söz etmek gerekir. İnsanlar hangi yemeği, ne zaman, nerede, kiminle yiyeceğine karar verir ve bu da beslenme kültürünün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Diyetisyen Perihan Kılıç, Hangi yemek kaç kalori? sorusunu yanıtlarken, Türk yemekleri kalori ve besin değerleri tablosunu sizler için hazırladı.

  Örneğin Aşure denildiğinde paylaşmak, birlikte olmak, şükretmek ve bereket akla gelir. Bölgeler arasında farklılık gösterse de en az 7 malzemeden oluşması gerektiği söylenir. Temel malzemeleri; su, buğday, fasulye, pirinçtir. Süslemek için de ceviz, nar, çam fıstığı ve tarçın gibi meyve ve baharatlar kullanılır. Porsiyon ölçülerine dikkat edip, gün içinde değişimler yaparak ve daha aktif bir hayat sürerek kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

  TÜRK YEMEKLERİ KALORİ TABLOSU

  KARNIYARIK

  1 porsiyonu 345 gram’dır. Bu da 217 kcal’dir. İçinde 2 köfte kadar et artı olarak 1 porsiyon sebze ve 1 tatlı kaşığı yağ olduğunu varsayın.

  KISIR

  1 porsiyonu 60 gr 230 kcal’dir. 5 yemek kaşığı kısırda 2 dilim ekmek, 1 porsiyon sebze ve 1 tatlı kaşığı yağ bulduğunu düşünebilirsiniz.

  - Advertisement -

  İRMİKLİ HAŞLAMA İÇLİ KÖFTE

  1 porsiyon= 2 adet 170 gr ve 440 kcal’dir. Bir porsiyon içli köftede 2 köfte kadar et, 3 dilim ekmek ve 2 tatlı kaşığı yağ kadar kalori bulunur.

  MIHLAMA

  1 porsiyon = 2 yemek kaşığı, bu da 230 kcal’dir.  50 gr mıhlamada 2 dilim peynir ve 2 tatlı kaşığı yağ olduğunu düşünebilirsiniz.

  ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA

  1 porsiyonu 217 kcal ve 120 gr’dır.  6 adet yaprak sarma tükettiğinizde 2 dilim ekmek, 1 porsiyon sebze ve  1 tatlı kaşığı yağ yediğinizi varsayabilirsiniz.

  HAZIR YUFKADAN PEYNİRLİ BÖREK

  1 ince dilim peynirli börek 50 gram’dır. Bu da 163 kcal eder. Bir dilim peynirli börek yediğinizde, 1 dilim ekmek, 1 dilim peynir ve yarım  tatlı kaşığı yağ tüketmiş kadar olursunuz.

  100 gramlık 1 porsiyon peynirli börek tükettiğinizde ise 2 dilim ekmek, 1 buçuk dilim peynir ve 1 tatlı kaşığı yağ vücudunuza almış olursunuz, bu da 290 kcal eder.

  MEVLEVİ TATLISI

  Bir porsiyon Mevlevi tatlısında 2 porsiyon meyve ve 1,5 tatlı kaşığı yağdan alacağınız kalori bulunur, bu da 188 kcal eder.

  TRİLEÇE

  1 porsiyon 290 kcal değerindedir. Bu da 1 porsiyon süt, 2 dilim ekmek ve 1 tatlı kaşığı yağ eder.

  LAHMACUN

  1 adet orta boy lahmacun 210 kcal değerindedir. Bu da 2 dilim ekmek, 1 köfte kadar et tüketmek demektir.

  KIYMALI PİDE

  1 porsiyon 360 kcal değerindedir. 360 kcal ise 2,5 dilim ekmek, 2 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağ değerlerine denk düşüyor.

  KAŞARLI PİDE

  1 porsiyon kaşarlı pide 360 kcal ediyor. 1 porsiyon kaşarlı pidede ise 2,5 dilim ekmek, 2 dilim peynir ve 1 tatlı kaşığı yağda bulunan değerlerin toplamı bulunur.

  ET DÖNER DÜRÜM

  1 porsiyon et döner dürümde 465 kcal yer alır. 465 kcal ise 3 dilim ekmek, 3 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağda bulunur.

  TAVUK DÖNER DÜRÜM

  Tavuk döner dürümde 465 kcal var. 465 kcal ise, 3 dilim ekmek, 3 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağın toplam kalori değerlerine eşittir.

  KIRMIZI MERCİMEK KÖFTESİ

  1 porsiyon kırmızı mercimek köftesi 135 gram yani 185 kcal eder. 4 adet kırmızı mercimek köftesi yediğinizde 2 dilim ekmek ve 1 tatlı kaşığı yağ tüketmiş olursunuz.

  Diğer yemeklerin kalori oranı:

  Kebap                                100g        215 kcal
  Kuzu Tandır                       100g        150 kcal
  Zeytinyağlı Enginar           100g         166 kcal
  Zeytinyağlı Kereviz           100g         66 kcal
  Zeytinyağlı Taze Fasulye   100g         56 kcal
  Hünkar Beğendi                 100g        174 kcal
  Bulgur Pilavı                       100g        215 kcal

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....