Diğer
  Ana SayfaİlişkiCinsellikten zevk almak için öneriler: 6 tüyo

  Cinsellikten zevk almak için öneriler: 6 tüyo

  -

  Size şunu söylüyoruz, iki şeyi birbirinden ayırabilirsiniz: Aşk ve cinsellik. Korkmayın, hayata geçiremeyeceğiniz şeylerden bahsetmeyeceğiz.

  Yazı: Irmak Yaşar

  Kadın olarak o kadar fazla duygusal yük altına girebiliyoruz ve her şeyi karmaşık hale getirebiliyoruz ki, cinselliği bunların içinde nereye koyacağımızı bilemiyoruz. Genç bir kadınken toplumun da gerekliliklerini yerine getirme baskısıyla, kafamız çok karışabiliyor. İlerleyen zamanlarda bazı şeyleri fark etmek için birkaç ilişki eskitmiş, belki de boşanma atlatmış olmamız gerekebiliyor. Bazılarımız da suçu erkeklere ve ilişkilere atıp hayatını öylece geçirebiliyor. Burada haklı ya da haksız aramıyoruz. Herkes istediği gibi düşünme ve yaşama hakkına sahip. Kendi kişisel mutluluğumuz için sorulara da cevap vermek gerekiyor: Kendimizi cinsel yönden nasıl mutlu edebiliriz? Yaşadığımız cinsel deneyimlerden nasıl daha tatmin oluruz? Ve tabii ki, cinselliği önce kendi kafamızda nasıl daha özgür yaşarız? Haydi başlayalım!

  “Şunu önemseyin: Paşa gönlünüz ne istiyor! Çünkü orgazm fiziksel olduğu kadar zihinsel bir süreç ve kafa rahatlığı gerektiriyor. ”

  1-ORGAZM MESELESİ

  Orgazmla ilgili öyle çok kaynak var ki, hem bilimsel hem zihinsel süreçleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. “Hiç orgazm oldunuz mu?” sorusuyla başlayıp uzayıp giden bir süreç. Biz bu konuyu ele alırken şunu gözeteceğiz; orgazmla ilgili şu soruları size sormayacağız. Acaba oldunuz mu? Oluyor musunuz? Olacak mısınız? gibi sorunsalları bir kenara bırakıp, kendinizi cinsellikte nasıl daha iyi hissedersiniz buna bakacağız.
  2017 yılında Cinsel Veri Firması Isbel tarafından yapılan bir araştırmada konu cinsel doyum olduğunda kadınların yüzde 81’i iletişim ve samimiyeti orgazmın üzerinde tutmuş. Bunu atalım cebe ve devam edelim. Yani istisnalar olsa bile biz kadınlar iletişim kurmaktan ve değerli olmaktan hoşlanıyoruz. Bu şekilde yaşadığımız cinsellikler çok daha tatminkar oluyor. Bir yandan da eğer canınız sadece cinsellik yaşamak istiyorsa bundan geri durmanızı da gerektirmiyor. Şunu önemseyin: Paşa gönlünüz ne istiyor! Çünkü orgazm fiziksel olduğu kadar zihinsel bir süreç ve kafa rahatlığı gerektiriyor.

  2-FANTAZİLER

  Kendinize izin vermelisiniz. Yok olmaz diye düşünmeyin, hayal etmekten çekinmeyin; hatta yatakta neler yapmak istediğinizi, hangi pozisyonları sevdiğinizi detaylandırın. Araştırın, öğrenin, partnerinizle konuşun. Sadece şunu bile düşünebilirsiniz. Kendinizi ne kadar rahatlatırsanız birlikte olduğunuz kişiye de enerjiniz geçer ve yatakta olabilecek en iyi senaryo gerçekleşir. Rahat olmak, açık olmak ve yaşadıklarının sorumluluklarını önce kendiniz üstlenmek sizi çok daha çekici yapacak unutmayın.

  - Advertisement -

  3-BEDENSEL KAYGI

  Yatakta nasıl göründüğünü düşünürken kendini olaya kaptıramayan kadınların sayısı azımsanmayacak kadar çok. O anda birlikte olduğunuz eşiniz, sevgiliniz ya da tek gecelik partneriniz her kimse onunla orada olun. Dışardan nasıl göründüğünüzü sürekli düşünmek, yaşadığınız cinsel hazzı etkilemekten başka hiçbir işe yaramaz. Haz almak kendini akışa bırakmayı gerektirir unutmayın. Bedeninizle ilgili takıntılar ve stresler çözüm getirmez. Tersine karşınızdakine güvensiz ve rahatsız olduğunuz sinyalini verir ve karşılıklı bir enerji yaratmanız zorlaşır.

  4- TATMİN OLMAK

  Her seferinde bir film gibi olsun demiyoruz. Bunu kimse diyemez, dememeli de zaten. Şu anda yalnız olabilirsiniz, yeni bir ilişkidesiniz ya da yıllardır süregelen bir evliliktesiniz. Veya yıllardır terapi alıyorsunuz. Ne olduğu ve nasıl olduğu fark etmez. Kendinize haz alma hakkı tanıdığınız anda, haz almaya başlarsınız. Ve bunu sürekli yapmalısınız. Çünkü sizin tatmin olmuş bir insan olmanız partnerinizi de zamanla daha iyi yapar.

  5- CİNSELLİĞİN HİSSETTİRDİKLERİ

  Partnerinizle sıkıntılarınız varsa birbirinizle iletişim kurun ama suçlamayın. Duygusal olarak yaşadığınız şeyleri cinsel hazdan ayrı tutmaya çalışın. Cinsel haz almak bir kadın olarak sizin hakkınız. Bu hakkı önce kendinize siz vermelisiniz. Tek bir şeye dikkat edin, ne yaşarsanız yaşayın değersiz olduğunuzu hissettiğinizde oradan uzaklaşın. İçinize gerçekten sinmeyen hiçbir şeyi yapmayın.

  6-TOPLUMSAL BASKILAR VE TRAVMALAR

  Cinsellikle ilgili kadınlara dayatılan baskılar ve özellikle küçük yaşlarda yaşanan cinsel travmalar cinsel hayatı etkileyebiliyor. Bunlar için mutlaka uzmanlardan yardım almalı ve bu konuda eğitimli size yardım edebilecek insanları titizlikle seçmelisiniz. Böyle sıkıntılar yaşamadıysanız da toplumla ilgili bazı durumları fark etmenin ve bunların sizin üzerinize yük olmamasını sağlamanın yolları var. Ne zaman evleneceksin? Çocuk düşünüyor musun? Aile kurman lazım gibi düşünceler kadınları çok etkileyebiliyor. Ortamda hafif görünmemeyim, edepli olayım baskısı da ayrı bir konu. Edepli olun tabii ki ama bunu gerçekten kendi istediğiniz için yapın. Aile kurun, çocuk yapın ama bunları zorunluluktan yapmayın. Çünkü bunları doğal akışında yapmadığınızda cinsel hayatınız ve tatmin duygunuz etkilenir. Bir türlü huzur bulamayan bir kadına dönüşürsünüz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....