Corona Virüs neden erkekler için kadınlara göre daha ölümcül?

Çin’deki Corona Virüs vakaları üzerinde yapılan analize göre erkekler ve kadınlar birbirlerine yakın oranda Corona Virüse yakalanıyor. Ancak virüs erkekler üzerinde daha ölümcül. Peki, Corona Virüs neden erkekler üzerinde daha ağır etkilere sahip ve daha ölümcül? Bilim dünyası bu sorunun yanıtını arıyor.

Connecticut Üniversitesi Tıp Fak. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Derya Unutmaz’a bugün Habertürk TV’de aynı soruldu: “Neden Corona Virüs erkekler üzerinde daha ölümcül?”

Prof. Dr. Unutmaz, “Erkeklerde ölüm oranı kadınlara göre çok daha fazla bunun sebebini biz de çok merak ediyoruz” diyor.

Unutmaz şöyle konuştu: Bu çok ilginç bir durum, biz de araştırıyoruz. Bir kaç tane hipotez var. Çin’de de görüldü, İtalya’da da görüldü. Dünyanın her yerinde görüldü. Gripte mesela bu kadar farklılık görünmüyor.

HANGİ HİPOTEZLER VAR? *

Çin’deki durumda ‘Acaba orada erkekler daha fazla mı sigara kullanıyor’ diye düşündüklerini ama İtalya’da da benzer bir durumun ortaya çıktığını söylüyor.

Unutmaz bu duruma yol açan bir nedenin kadınların bağışıklık sisteminin erkeklere göre daha güçlü olması olabileceğini belirtiyor, “Kadın ve erkekler arasındaki bağışıklık sistemi farklı. Kadınların genelde bağışıklık sistemi daha kuvvetlidir. Virüslere karşı daha dirençlidirler. Ama zararlı bir yönü de var. Bağışıklık sisteminin kendi vücudunuza saldırması gibi” diyor.

Corona Virüsün erkekler üzerinde daha ölümcül olmasının nedeni hormonlar da olabilir.

Prof. Dr. Unutmaz, “Hormonlar olabilir. Örneğin Östrajen hormonunun virüsün kullandığı reseptörlere karşı bir mekanizması olabilir. Nedeni o olabilir.  Östrojen hormonu ve diğer hormonlar var. Virüsün hücre içine girişini engellemiş olabileceğini düşünüyoruz” diyor.

Prof. Dr. Unutmaz, bu sorunun yanıtının bulunmasının Corona Virüsle mücadele için de çok yararlı olabileceğini düşünüyor, “Açıkçası bunu çok iyi anlamış değiliz. Anlayabilirsek çok önemli, virüslere karşı bunu da kullanabiliriz. Nedenini tam olarak bilemiyoruz ama çok önemli bir soru bu” diyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here