Kaç Haftalık Hamileyim? Hamilelik (Gebelik) Hesaplama Aracı

Kaç haftalık hamileyim? anne adaylarının gebeliği öğrendikten sonra en çok merak ettiği sorular arasında yer alır. Gebelik Hesaplama, Hamilelik (Gebelik) Hesaplama Aracı ile “Kaç haftalık hamileyim, bebeğim kaç aylık” sorularının yanıtını bulabilirsiniz: İşte Hamilelik Hesaplama formülü ve Hamilelik Hesaplama aracı

HAMİLELİK HAFTASI HESAPLAMA

Anne olmayı planlayan ve gebelik testi pozitif olan her kadın büyük bir heyecan yaşar. Bebeğinin her anını takip etmek, gelişimini izlemek anne adayının ilgi alanını oluşturur. İlerleyen haftalar ile bebeğinin bedeninde olan değişiklikleri, kendisini neler beklediğini bilmek ister. Bu nedendir ki gebelik haftası hesaplama anne adayları için çok önemlidir. Hamilelik haftası hesaplanmasında ise, son adet tarihinin ilk günü başlangıç tarihi olup, ortalama 40 hafta olarak sürmektedir.

HAMİLELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR?

Gebelik takibinde ay hesabı yapmak genellikle hatalara yol açabilmektedir. Bu nedenle uzmanların kullandığı ortak dile göre gebelik süreci 40 hafta olup, gelişim sürecide haftalık olarak anne adayına anlatılır. 4-5 haftalık hamile olan bir kadın, 1 aylık hamile sayılır. 36 haftasını bitiren annelerimiz ise 9 aylık gebeyim veya gebeliğin son ayında olduğunu söyleyebilir. Gebelik haftası hesaplanmasında, kullandığımız yöntemde son adet tarihinin ilk günü baz alınır. Gebelik uzmanlarının kullandığı formül ‘Naegele’ yöntemi olarak bilinir. Bu formüle göre son adet tarihine 7 gün ekleyip, 3 ay çıkarmak gerekir. Bir örnekle açıklayalım; son adeti 6 temmuz olan bir anne adayının, tahmini doğum tarihi 13 marttır. Farklı bir tanım olan; yumurtlama veya döllenme haftası ise, hamile kalınan gün ile başlar ve 38 hafta sürmektedir.

Hamilelik (Gebelik) haftası hesaplama aracıDOĞUM ZAMANI: BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Bazı kadınlarda adet düzensizliği olabilir ve son adet tarihini hatırlamayabilir. Bu durumda anne adayının ilk ultrasonografi kontrolü oldukça önemli olup, embriyonun ölçümleri tahmini doğum tarihini belirleyecektir. Ancak bilinmelidir ki her bebek tahmnini doğum tarihinde doğmayacaktır. Bu hesaplamalar ortalama bir tarih vermektedir. Doğum zamanı çoğunlukla 38-40 hafta arasında olmakla beraber, doğumu belirleyen birçok faktör vardır. 24-37. haftalar arasında olan doğumlar erken doğum olarak tanımlanır. Ancak erken doğumların çoğu 34-37. hafta arasında olmaktadır. Bu nedenle bazı bebekler beklenen doğum tarihinden daha geç veya daha erken doğabilmektedir. Doğum zamanını belirleyen birçok faktör olup, anne adayının özellikle son haftalarda kontrollerini aksatmaması oldukça önemlidir.

HAMİLELİK HESAPLAMA ARACI

Hamilelik (Gebelik) Hesaplama Aracı

Hamilelik (Gebelik) Hesaplama Aracı

Hamilelik ile ilgili güncel yazılarımız

[td_block_4 limit=”3″ category_id=”1884″]