Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsABD’li bilim insanı: Covid-19’un kaynağı Wuhan değil!

  ABD’li bilim insanı: Covid-19’un kaynağı Wuhan değil!

  -

  ABD’li bilim insanı Robert Garry, Wuhan’daki deniz ürünleri pazarının COVID-19’un kaynağı olmadığına ve daha erken bir kaynağın bulunduğuna işaret etti. Garry, yarasada bulunan yeni korona virüsünün yüzey proteininde yaşanan mutasyonun son salgına yol açan önemli bir sebep olabileceğini, ancak bugünkü hale gelmeden önce bu tür bir virüsün daha zayıf versiyonunun insanlar arasında birkaç yıldır, hatta onlarca yıldır yayıldığını söyledi.

   

  ABD’li bilim insanlarının kısa bir süre önce COVID-19 hakkında yaptıkları bir araştırmanın sonuçları, bütün dünyada salgına neden olan yeni korona virüsünün laboratuvarda oluşturulmadığını, virüsün tabiatta doğal yollarla ortaya çıktığını gösterdi. Söz konusu araştırmalara dayanılarak kaleme alınan bir tez de Nature Medicine dergisinde yayımlandı.
   
  Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, tezin yazarlarından ve ABD’deki Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Robert Garry, ABD’de bulunan ABC’ye verdiği demeçte, internette çok komplo teorisi yayıldığı için COVID-19 virüsünün kaynağını araştırmak amacıyla bir ekip oluşturma ihtiyacı duyduklarını belirtti.

  Araştırmalara göre, COVID-19 virüsü ile yarasada bulunan yeni korona virüsü arasında yüzde 96’lık benzerlik var. Garry, yarasada bulunan yeni korona virüsünün yüzey proteininde yaşanan mutasyonun son salgına yol açan önemli bir sebep olabileceğini, ancak bugünkü hale gelmeden önce bu tür bir virüsün daha zayıf versiyonunun insanlar arasında birkaç yıldır, hatta onlarca yıldır yayıldığını söyledi.

   “WUHAN’DAN DAHA ERKEN BİR KAYNAK VAR”

  Birçok insanın COVID-19’un kaynağının Wuhan kentindeki bir deniz ürünleri pazarı olduğunu düşündüğünü anımsatan Garry, ancak onun da bir yanılgı olduğuna dikkat çekti.
   
  Garry, “Analizlerimiz ve diğer bazı analizler, bundan daha erken bir kaynağa işaret etti. Wuhan’daki o pazarda kesin bazı vakalar var, ancak o pazar virüsün kaynağı değil.” dedi.
  ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Direktörü Francis Collins de kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda makalede belirtilen görüşü destekledi.
   
  Collins, söz konusu çalışmaya göre COVID-19 pandemisine yol açabilen bir başka olasılığın, virüsün yıllar önce, hatta on yıllar önce hayvanlardan insana geçmesi ve sonunda insandan insana yayılma ve ciddi bir hastalığa neden olma kabiliyeti kazanması olduğuna işaret etti.

  - Advertisement -

  İŞTE ÖLÜMCÜL KORONA VİRÜSÜNÜN YAYILDIĞI YER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....