Ana Sayfa Aktüel Almanya’da son koronavirüs durumu ne? İşte güncel vaka sayıları

Almanya’da son koronavirüs durumu ne? İşte güncel vaka sayıları

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi devam ediyor. Almanya da koronavirüs vaka sayısının merak edildiği ülkeler arasında. Almanya’da Ağustos sonu itibarıyla günlük vaka sayısında yükseliş dikkat çekiyor. Peki, Almanya’daki koronavirüs vaka sayısı ne? Almanya günde kaç koronavirüs testi yapıyor? Almanya’da 2012 yılında hazırlanan koronavirüs raporu neler söylüyor? Almanya’da koronavirüs günlük ölüm sayısı ne? İşte tüm merak edilen sorularla ayrıntılı Almanya-koronavirüs incelemesi…

ALMANYA KORONAVİRÜS TABLOSU VE SON DURUM *

Almanya’da 26 Ekim itibarıyla Worldometers verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısı 437 bin 866. Virüs nedeniyle 10,138 kişi hayatını kaybetti. 317 bin 000 kişi ise iyileşti. Ülkede Coronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 110 bin 728. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 1.203’ünün durumu ciddi. 

ALMANYA’DA 17 EKİM’DE 7 BİN 334 KORONAVİRÜS VAKASI *

Almanya’da son 24 saatte 7 bin 334 kişide virüs tespit edilirken, bu rakam, virüsün ülkede ortaya çıktığı günden itibaren “rekor bir rakam” olarak kayıtlara geçti. Alman hükümeti, tüm Hollanda ve Fransa’yı “riskli bölge” ilan etti.

Yakın zamanda en son 18 Eylül’de 2 bin 194 yeni vaka ile en yüksek günlük vaka artışı kaydedilmişti.

Almanya’nın günlük koronavirüs vaka sayısı ve Almanya’nın günlük koronavirüs ölüm grafiklerini takip edebilirsiniz: CANLI ALMANYA KORONAVİRÜS GRAFİĞİ  

almanya koronavirüs vaka sayısı

ALMANYA GÜNLÜK KORONAVİRÜS VAKA SAYISI *

Almanya’da Nisan ayında koronavirüse yakalanan kişi sayısı 6 binin üzerinde seyrederken, bu rakam kısa zamanda ciddi şekilde düşmüştü. Ancak Temmuz sonundan bu yana ise yeni vaka sayılarında artış kaydediliyor. Aktif vaka sayısında da artış var. En son 26 Nisan’da 1700 civarında günlük yeni vaka tespit edilmişti. Son birkaç gündür yine bu rakamlara dönüldüğü görülüyor. Worldometers verilerine göre Almanya’daki günlük vaka tablosuna ilişkin grafik şöyle:

ALMANYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından Borussia Dortmund’da forma giyen Türk kökenli Alman milli futbolcu Emre Can Kovid-19’a yakalandı. (24 Ekim)
 • Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın Kovid-19 testinin pozitif çıktığı açıklandı. (22 Ekim)
 • Almanya’da vaka sayılarının artış gösterdiği büyükşehirlerde, salgının yayılmasını önlemek için tedbirler sıkılaştırılacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel, vakaların söz konusu sınırı aştığı şehirlerde, sosyal mesafeye uyulması mümkün olmayan kamusal alanlarda maske takma zorunluğunun getirilmesi, restoran ve lokantaların belirli saatlerde kapatılması ve alkol satışının kısıtlanması gibi tedbirlerin alınacağını kaydetti. (10 Ekim)
 • Almanya’da geleneksel büyük mağazaların (department stores) cirosu, salgının etkisiyle düşerken, trafiğe kaydedilen yeni otomobil sayısı ilk defa eylülde artarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 yükseliş gösterdi. (6 Ekim)
 • Almanya, yeni vakalarda artış görülen Belçika ve İzlanda’yı riskli bölge ilan etti. (2 Ekim)
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelişmekte olan ülkelerin Kovid-19 aşısına kolay erişimi için 100 milyon dolar yardım taahhüdünde bulundu. (1 Ekim)
 • ARTIŞIN SEBEBİ TATİLDEN DÖNENLER Mİ? *

  Almanya’daki vaka sayılarındaki artışın sebebi olarak tatilden dönenlerin virüsü ülkeye taşımaları; mesafe ve hijyen kurallarına uyulmayan kutlama ve eğlenceler gösteriliyor. Robert Koch Enstitüsü de yaptığı açıklamada, artan vaka sayısının şu anda yalnızca artan test sayısı ile açıklanamayacağını duyurmuştu. 

  Örneğin Hessen eyaletinin Kelsterbach kentinde koronavirüs tespit edilen bir kadının iki gün süren bir düğün merasiminde bazı katılımcılara virüsü bulaştırdığı tespit edilmişti.

ALMANYA GÜNLÜK YENİ ÖLÜM GRAFİĞİ *

Almanya’da 22 Ağustos’ta 3 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkedeki günlük yeni ölüm tablosu şöyle:

ALMANYA KAÇ KORONAVİRÜS TESTİ YAPTI? *

Almanya’da yapılan test sayısı artırıldı. Robert Koch Enstitüsünün verilerine göre, 27 Temmuz’dan 2 Ağustos’a kadar olan hafta içerisinde 578 bin test yapılırken, iki hafta sonra bu sayı 875 binin üstüne çıkmıştı.

ALMANYA’DA HASTANE KAPASİTESİ NASIL? *

2016 Dünya Bankası verilerine göre Almanya, sağlık hizmetleri için her yıl kişi başına 4.714.26 dolar harcıyor. Avrupa Herkes İçin Sağlık’ın verilerine göre Almanya, Avrupa’da kişi başına en fazla yoğun bakım ünitesi yataklarına sahip ülke. Bu yataklar koronavirüs ile mücadelede en fazla ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri. Rakamlarla ifade etmek gerekirse, Almanya’da her 100 bin kişi için 621 yatak düşüyor. İtalya’da bu rakam 275, İspanya’da ise 293.

Yaşlı kişilerde koronavirüs yüzünden ölme oranın gençlere oranla daha yüksek olduğu biliniyor. Burada bir parantez de yaşlıların mevcut hastalıklarına açmak gerekir. Diyabet, kalp-damar hastalığı gibi hastalık geçmişi olan yaşlıların koronavirüsten etkilenme olasılıkları daha yüksek.

Robert Koch Enstitüsü, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada Almanya’da enfekte olan tüm insanların %80’inin 60 yaşından küçük olduğunu belirtti. İspanya’da etkilenen 60 yaş üstü oranı ise %50 civarında. Nottingham Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar epidemiyolojisi bölümünde görevli Profesör Keith Neal, Sky News’a verdiği bir röportajda “Almanya’daki ölüm oranının yaşlı insanlar enfekte oldukça artması bekleniyor” demiş ve eklemişti: “Gerçek ölüm oranı muhtemelen %1 olacak.”

ALMANYA’NIN 2012 YILINDA HAZIRLANAN KORONAVİRÜS RAPORU *

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sunulmak üzere Robert Koch Enstitüsü başkanlığında hazırlanan 2012 tarihli bir rapor ortaya çıktı. Tam olarak 10.12.2012 tarihli rapor “Risk Analizi ve Halkı Koruma” başlığını taşıyor.  Raporda Paul Erlich Enstitüsü, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi Başkanlığı, Özel Komando Birlikleri, Alman Ordusu uzmanları,  Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık ile tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlığın yardımlarıyla hazırlanan veriler yer alıyor. Bu rapor ile Alman hükumetinin Almanya sağlık sistemini güçlendirmeye dayalı önlemler alıyordu. Bugün Merkel’in Koronavirüs’e karşı aldığı bütün tedbirler, Almanya’nın 2012 tarihli koronavirüs raporunda yer alıyordu.

KORONAVİRÜS RAPORUNDA ALMANLAR NELER YAZMIŞTI? İŞTE ALMANYA VİRÜS RAPORU *

Peki raporu bu kadar önemli yapan neydi? Raporun “Salgın-Pandemi ve Risk Analizi, MODİ-SARS Mutasyona Uğramış Hali” başlıklı bölümünde, SARS-CoV’un mutasyona uğramış yeni bir halinin ortaya çıkacağı ve insanların bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde etkileyeceği bilgisi yer alıyor. Yeni bir tür olarak bahsedilen virüsün bugünkü SARS-CoV-2 olduğu görülüyor. Senaryoya göre, Çin’den gelen Çinliler ya da Çin’e giden birkaç Alman’ın bu hastalığı yaymada sorumlu olacağı, her bir bireyin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştırma ihtimali öngörülüyor. Raporda “yeni çıkacak virüs” için öngörülen belirtiler de yer alıyor. Bunlar; kuru öksürük, yüksek ateş, çoğu vakada görülme ihtimali olan nefes darlığı, akciğerlerde görüntülenebilen hasar, kas ağrıları, üşüme-titreme nöbetleri, egzama benzeri kızarıklıklar ve ishal. Ayrıca raporda yaşlı ve kronik hastalarda ölüm oranının %10’lara varabileceği, çocuk ve gençlerde ölüm oranlarının %1’in altında kalacağı tahmini yer alırken, sağlıklı genç bireylerin yeni virüsü 1 haftada atlatacağı, yağlıların ise 60 gün tedavi göreceği öngörüsü var. En ince detaylara kadar senaryolandırılmış raporda, virüsün Asya’da bir hayvan pazarından çıkacağı ve aşısının ortaya çıktıktan 3 yıl sonra geliştirilebileceği tahminleri dahi yer alıyor. 

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here