Ana Sayfa Aktüel Almanya’da son koronavirüs durumu ne? İşte güncel vaka sayıları

Almanya’da son koronavirüs durumu ne? İşte güncel vaka sayıları

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi devam ediyor. Almanya da koronavirüs vaka sayısının merak edildiği ülkeler arasında. Almanya’da Ağustos sonu itibarıyla günlük vaka sayısında yükseliş dikkat çekiyor. Peki, Almanya’daki koronavirüs vaka sayısı ne? Almanya günde kaç koronavirüs testi yapıyor? Almanya’da 2012 yılında hazırlanan koronavirüs raporu neler söylüyor? Almanya’da koronavirüs günlük ölüm sayısı ne? İşte tüm merak edilen sorularla ayrıntılı Almanya-koronavirüs incelemesi…

ALMANYA KORONAVİRÜS TABLOSU VE SON DURUM *

Almanya’daAralık itibarıyla Worldometers verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 152 bin 283. Virüs nedeniyle 18,691 kişi hayatını kaybetti. 820 bin 600 kişi ise iyileşti. Ülkede Coronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 312 bin 992. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 4.011’inin durumu ciddi.

KASIM AYINDA REKOR SAYI: 10 BİN 287 KORONAVİRÜS VAKASI *

Almanya’da Nisan ayında koronavirüse yakalanan kişi sayısı 6 binin üzerinde seyrederken, bu rakam kısa zamanda ciddi şekilde düşmüştü. Ancak Almanya’da son 24 saatte 10 bin 287 kişide virüs tespit edilirken, bu rakam, virüsün ülkede ortaya çıktığı günden itibaren “rekor bir rakam” olarak kayıtlara geçti. Alman hükümeti, tüm Hollanda ve Fransa’yı “riskli bölge” ilan etti.

Yakın zamanda en son 17 Ekim’de 7 bin yeni vaka ile en yüksek günlük vaka artışı kaydedilmişti.

Almanya’nın günlük koronavirüs vaka sayısı ve Almanya’nın günlük koronavirüs ölüm grafiklerini takip edebilirsiniz: CANLI ALMANYA KORONAVİRÜS GRAFİĞİ  

ALMANYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, salgının ardından, gelecek yıl Ulusal Sağlık İhtiyat Programı’nın hayata geçirileceğini söylerken, ülkede yoğun bakımda tedavi gören hastaların sayısının artmasıyla yatak sıkıntısı yaşanmaya başladı. (1 Aralık)
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel, salgın kısıtlamalarının 20 Aralık’a kadar uzatılmasına karar verildiğini açıkladı. (27 Kasım)
 • Almanya’da Ifo İhracat Beklenti Endeksi, salgının ikinci dalgasının ihracat pazarlarında neden olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle kasımda 9,1 puan düştü. (26 Kasım)
 • Almanya’nın Essen kentinde Kovid-19 tedavisi gören ve durumu ağır olan 47 ve 50 yaşlarındaki iki hastayı kasten öldürmekle suçlanan başhekim tutuklandı. (22 Kasım)
 • Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), salgında ikinci dalgaya yönelik ülke ve yurt dışında kasım ayındaki tedbirler nedeniyle Alman ekonomisinin duraklayacağını veya daralacağını duyurdu.
 • Almanya’da salgından dolayı yoğun bakımda bulunan hastaların sayısının salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyede olduğu bildirildi.
 • Almanya’da artan vakalar nedeniyle laboratuvarların yetersiz kalmasının önüne geçmek amacıyla Robert Koch Enstitüsü (RKI) ülkedeki Kovid-19 test stratejisini değiştirdi. (7 Kasım)
 • Alman hava yolu şirketi Lufthansa, Almanya’da yolcuların uçmaları için yaptırmak zorunda oldukları uçuş öncesi hızlı Kovid-19 antijen testini denemeye başlayacağını duyurdu. (7 Kasım)
 • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın daha önce temasta olduğu yabancı ülke delegasyonunda bulunan bir üyenin Kovid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle karantinaya girdiği bildirildi. (6 Kasım)
 • Almanya’da geçen ay vaka sayısının artmasının hizmet sektörüne yönelik olumsuz etkileri nedeniyle sektörün Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 49,5 puana geriledi. (6 Kasım)
 • Almanya’da vakaların artmasıyla “hastanelerde yoğun bakım yataklarının ve sağlık personelinin yetersiz kalacağı” yönünde uyarılar yapılıyor. Başbakan Angela Merkel, halkın vakalardaki artış hızının düşürülmesi için bugün yürürlüğe giren yeni tedbirlere uymasını istedi. Buna göre, ay sonuna kadar tiyatro, sinema, opera ve konser salonları kapalı kalacak, spor salonları, yüzme havuzları, eğlence merkezleri, masaj ve kozmetik salonları hizmet vermeyecek. (3 Kasım)

almanya koronavirüs vaka sayısı

ARTIŞIN SEBEBİ TATİLDEN DÖNENLER Mİ? *

Almanya’daki vaka sayılarındaki artışın sebebi olarak tatilden dönenlerin virüsü ülkeye taşımaları; mesafe ve hijyen kurallarına uyulmayan kutlama ve eğlenceler gösteriliyor. Robert Koch Enstitüsü de yaptığı açıklamada, artan vaka sayısının şu anda yalnızca artan test sayısı ile açıklanamayacağını duyurmuştu. 

Örneğin Hessen eyaletinin Kelsterbach kentinde koronavirüs tespit edilen bir kadının iki gün süren bir düğün merasiminde bazı katılımcılara virüsü bulaştırdığı tespit edilmişti.

ALMANYA GÜNLÜK YENİ ÖLÜM GRAFİĞİ *

Almanya’da 22 Ağustos’ta 3 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkedeki günlük yeni ölüm tablosu şöyle:

ALMANYA KAÇ KORONAVİRÜS TESTİ YAPTI? *

Almanya’da yapılan test sayısı artırıldı. Robert Koch Enstitüsünün verilerine göre, 27 Temmuz’dan 2 Ağustos’a kadar olan hafta içerisinde 578 bin test yapılırken, iki hafta sonra bu sayı 875 binin üstüne çıkmıştı.

ALMANYA’DA HASTANE KAPASİTESİ NASIL? *

2016 Dünya Bankası verilerine göre Almanya, sağlık hizmetleri için her yıl kişi başına 4.714.26 dolar harcıyor. Avrupa Herkes İçin Sağlık’ın verilerine göre Almanya, Avrupa’da kişi başına en fazla yoğun bakım ünitesi yataklarına sahip ülke. Bu yataklar koronavirüs ile mücadelede en fazla ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri. Rakamlarla ifade etmek gerekirse, Almanya’da her 100 bin kişi için 621 yatak düşüyor. İtalya’da bu rakam 275, İspanya’da ise 293.

Koronavirüs’ü Singapur’dan İngiltere ve Fransa’ya taşıdı! Süper taşıyıcı kimdi?

Yaşlı kişilerde koronavirüs yüzünden ölme oranın gençlere oranla daha yüksek olduğu biliniyor. Burada bir parantez de yaşlıların mevcut hastalıklarına açmak gerekir. Diyabet, kalp-damar hastalığı gibi hastalık geçmişi olan yaşlıların koronavirüsten etkilenme olasılıkları daha yüksek.

Robert Koch Enstitüsü, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada Almanya’da enfekte olan tüm insanların %80’inin 60 yaşından küçük olduğunu belirtti. İspanya’da etkilenen 60 yaş üstü oranı ise %50 civarında. Nottingham Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar epidemiyolojisi bölümünde görevli Profesör Keith Neal, Sky News’a verdiği bir röportajda “Almanya’daki ölüm oranının yaşlı insanlar enfekte oldukça artması bekleniyor” demiş ve eklemişti: “Gerçek ölüm oranı muhtemelen %1 olacak.”

ALMANYA’NIN 2012 YILINDA HAZIRLANAN KORONAVİRÜS RAPORU *

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sunulmak üzere Robert Koch Enstitüsü başkanlığında hazırlanan 2012 tarihli bir rapor ortaya çıktı. Tam olarak 10.12.2012 tarihli rapor “Risk Analizi ve Halkı Koruma” başlığını taşıyor.  Raporda Paul Erlich Enstitüsü, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi Başkanlığı, Özel Komando Birlikleri, Alman Ordusu uzmanları,  Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık ile tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlığın yardımlarıyla hazırlanan veriler yer alıyor. Bu rapor ile Alman hükumetinin Almanya sağlık sistemini güçlendirmeye dayalı önlemler alıyordu. Bugün Merkel’in Koronavirüs’e karşı aldığı bütün tedbirler, Almanya’nın 2012 tarihli koronavirüs raporunda yer alıyordu.

Merkel’e 8 yıl önce sunulan rapor: Virüs tüm dünyayı saracak, üç yıl sürecek

KORONAVİRÜS RAPORUNDA ALMANLAR NELER YAZMIŞTI? İŞTE ALMANYA VİRÜS RAPORU *

Peki raporu bu kadar önemli yapan neydi? Raporun “Salgın-Pandemi ve Risk Analizi, MODİ-SARS Mutasyona Uğramış Hali” başlıklı bölümünde, SARS-CoV’un mutasyona uğramış yeni bir halinin ortaya çıkacağı ve insanların bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde etkileyeceği bilgisi yer alıyor. Yeni bir tür olarak bahsedilen virüsün bugünkü SARS-CoV-2 olduğu görülüyor. Senaryoya göre, Çin’den gelen Çinliler ya da Çin’e giden birkaç Alman’ın bu hastalığı yaymada sorumlu olacağı, her bir bireyin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştırma ihtimali öngörülüyor. Raporda “yeni çıkacak virüs” için öngörülen belirtiler de yer alıyor. Bunlar; kuru öksürük, yüksek ateş, çoğu vakada görülme ihtimali olan nefes darlığı, akciğerlerde görüntülenebilen hasar, kas ağrıları, üşüme-titreme nöbetleri, egzama benzeri kızarıklıklar ve ishal. Ayrıca raporda yaşlı ve kronik hastalarda ölüm oranının %10’lara varabileceği, çocuk ve gençlerde ölüm oranlarının %1’in altında kalacağı tahmini yer alırken, sağlıklı genç bireylerin yeni virüsü 1 haftada atlatacağı, yağlıların ise 60 gün tedavi göreceği öngörüsü var. En ince detaylara kadar senaryolandırılmış raporda, virüsün Asya’da bir hayvan pazarından çıkacağı ve aşısının ortaya çıktıktan 3 yıl sonra geliştirilebileceği tahminleri dahi yer alıyor. 

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here