Ana Sayfa Koronavirüs Çin koronavirüs vakası ve son durumu nedir? İşte Çin koronavirüs tablosu

Çin koronavirüs vakası ve son durumu nedir? İşte Çin koronavirüs tablosu

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Covid-19 pandemisi kısa sürede Çin’in tüm eyaletlerine yayılmıştı. Ancak Çin’in kısa sürede aldığı önlemler ve kısıtlamalarla vaka sayısında büyük oranda bir düşüş ve ölüm sayılarında da büyük oranda duraklama görülmüştü. Aşılamanın da başlamasıyla Çin’de günlük rakamlar merak ediliyor. Bu yüzden Koronavirüs pandemisinin ilk ortaya çıktığı Çin’deki vaka sayıları dünya tarafından sıklıkla takip ediliyor. Peki, Çin günlük koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı kaç? Çin’de koronavirüs ölüm tablosu nasıl ilerliyor? Çin koronavirüs aşısı konusunda hangi çalışmaları yapıyor? Çin’de toplam kaç vaka tespit edildi, koronavirüs nedeniyle ölen kişi sayısı ne kadar? İşte Çin koronavirüs tablosu, grafikleri ve Çin’le ilgili son haberler:

ÇİN KORONAVİRÜS TABLOSU (12 OCAK) *

Peki, Çin koronavirüs vaka sayısı kaç? Çin’deki günlük ölüm sayısı nedir? Çin’de 12 Ocak itibarıyla Worldometers verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısı 87 bin 591. Son 24 saatte 55 yeni vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle 4,634 kişi hayatını kaybetti. 82 bin 260 kişi ise iyileşti. Ülkede Coronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 697. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 18’inin durumu ciddi. Çin ana karasında son 24 saatte Covid-19 kaynaklı can kaybı olmadı. —-> ÇİN GÜNCEL KORONAVİRÜS TABLO VE GRAFİĞİ

ÇİN’DE KORONAVİRÜS SON DURUM *

 • Çin’in Vuhan kentinde 4 hastadan 3’ünün, virüse yakalandıktan 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi. (12 Ocak)
 • Çin, Sinopharm şirketinin Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşının koşullu kullanımına izin verdi. (1 Ocak)
 • Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Kovid-19’un İngiltere’de mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan türüne Şangay’da rastlandığını bildirdi. (1 Ocak)
 • Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19 salgınıyla ilgili haberler yapan Çinli gazeteci, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. (29 Aralık)
 • Çin Komünist Partisinden yapılan açıklamada, Pekin’deki vaka artışı nedeniyle başkentteki tüm semtlerde “acil durum”a geçildiği ve virüsün görüldüğü yerleşim yerleri ve köylerin giriş-çıkışa kapatılacağı belirtildi. Başkent Pekin’de “acil durum” ilan edilmesinin ardından bazı semtlere giriş çıkışlar kapatılıyor. (28 Aralık)
 • Çin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mutasyonunun yayılmasını önlemek için İngiltere ve Çin arasındaki uçuşlara yasak getirdi. (24 Aralık)
 • Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Yüksek Mahkeme, yönetimin geçen yıl getirdiği “gösteriler sırasında” maske takılması yasağının yerinde olduğuna karar verdi. (22 Aralık)
 • Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), salgının ilk nerede ve nasıl hayvanlardan insanlara geçtiğini araştırmak üzere Çin’e heyet göndereceği bildirildi. (18 Aralık)
 • Çin’in Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, artış gösteren Kovid-19 vakaları nedeniyle saat 18.00’den sonra restoranlarda yeme-içmenin yasaklanacağını bildirdi. Masaj ve güzellik salonları ile spor salonlarının da geçici olarak kapatılacağı belirtildi. (9 Aralık)
 • Çin’de salgının başlarında test üretimi ve dağıtımı konusundaki yetersizliklerin, kapalı kapılar ardında ehil olmayan şirketlere sağlanan imtiyazlarla üretilen hatalı testlerin virüsün fark edilmesini önlediği iddia edildi. (4 Aralık)
 • Çin’de Hong Kong Lideri Carrie Lam, artan vakalar nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kamu çalışanlarının çarşamba gününden itibaren evlerinde çalışmaya başlayacağını duyurdu. Bu kapsamda, Lam, 2 hafta süreyle restoranların 22.00’a kadar faaliyet gösterebileceği ve buralarda ikiden fazla kişinin aynı masayı paylaşmasının yasaklandığını açıkladı. (1 Aralık)

Güney Kore koronavirüs tablosu son durumu ve vaka sayısı

ÇİN KORONAVİRÜS TOPLAM VAKA SAYISI

ÇİN’DEKİ AKTİF KORONAVİRÜS VAKA GRAFİĞİ

Çin’deki aktif koronavirüs vaka grafiği

ÇİN KORONAVİRÜS TOPLAM ÖLÜM GRAFİĞİ

Çin’de koronavirüs kaynaklı toplam ölüm grafiği

ÇİN’DEKİ AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Çin’de yayın yapan South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin aşı geliştirme çalışmalarında görev yapan Vang Cüncı,Vuhan kentinde aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Vang, “Kovid-19 aşılarının geliştirilmesi açısından gelecek bir-iki hafta içinde önemli bir duyuru olacak. Konu şu an nihai aşamada.” ifadesini kullandı.

Virüsün zayıf bir versiyonunun kişiye enjekte edilerek kişinin bağışıklık sisteminin harekete geçirilmesini sağlayan inaktif aşıya işaret eden Vang, “Planladığı gibi bu yıl 600 milyon doz inaktif aşı piyasaya sunulmaya hazır olacak.” diye konuştu.

Çin’de inaktif aşıların iki türü Çin Ulusal Bioteknoloji Grubu tarafından geliştirildi. Sinovac Biotech tarafından geliştirilen üçüncü inaktif aşı da Güney Amerika, Orta Doğu ve bazı Asya ülkelerinde 3’ncü aşama klinik deneme sürecinde bulunuyor. 

ÇİN’İN NÜFUSU NE KADAR?

Peki dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin’in nüfusu ne kadar? BM verilerine göre Çin 2020 nüfusunun yıl ortasında 1.439.323.776 kişi olduğu tahmin ediliyor. Worldometers verilerine göre bu rakam dünyadaki toplam nüfusun yüzde 18.47’sine denk geliyor. Ortanca yaş Çin’de 38.4 yıl.

ÇİN’DEN SIZAN BİLGİLERE GÖRE SALGININ İLK GÜNLERİ

Öte yandan bir süre önce CNN’nin ele geçirdiği Hubei eyaleti Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden sızan 117 sayfalık gizli belgelere göre Çinli yetkililerin Kovid-19 salgını hakkında dünyaya, içerideki durumdan çok daha iyimser veriler paylaştığı belirtildi.

CNN belgelerin 6 ayrı bağımsız uzman tarafından incelendiğini ve özgünlüğünün teyit edildiğini açıklıyor.

ÇOĞU VAKA NEGATİF GELMİŞ

Habere göre belgelerin Çin’deki sağlık sistemindeki yetersizlikleri ortaya koyduğuna işaret edilerek, ülkedeki salgının ilk dönemlerinde Kovid-19 vakalarının tespit ve teyidinin 23 gün gibi uzun bir süre aldığı ve virüs testlerinde yaşanan başarısızlık sonucu çoğunun negatif geldiği vurgulandı.

Belgelerde Çin’deki mevcut katı bürokratik yönetim modelinin salgın konusunda erken uyarı sistemini engellediği değerlendirilmesi yapıldı.

Haberde belgelerin salgının ilk acil aşamalarının doğru yönetilemediği, bu süreçte atılan yanlış adımları ve kurumsal başarısızlık modelini gösterdiği belirtiliyor.

WUHAN’IN KOMŞULARINDA DAHA ÇOK GRİP VAKASI GÖRÜLMÜŞ

Haberde, Çinli yetkililerin Hubei eyaletindeki Wuhan şehrini Kovid-19 salgınının merkezi olarak göstermesine rağmen, aralık başında eyalette Wuhan’a komşu diğer şehirler Yichang ve Xianning’ta daha önce hiç açıklanmayan, önceki yıla kıyasla 20 kat daha büyük bir grip salgını meydana geldiğine dikkat çekildi.

Habere göre Kovid-19 salgının merkezi Wuhan’da 2 Aralık 2019 itibarıyla 2 bin 32 grip salgını tespit edilirken, 320 km batısındaki Yichang’da 6 bin 135, Xianning’de de 2 bin 148 vakanın kayıtlara geçtiğinin altı çizildi.

Sızan belgelerin, Çin hükümetinin Kovid-19 salgını ile ilgili bulguları gizlemeye yönelik kasıtlı bir girişimi olduğuna dair hiçbir kanıt taşımadığı değerlendirilirken, yetkililerin salgının ilk patlak verdiği dönemde erişebildikleri bilgilerle halka açıkladıkları bilgiler arasında çok sayıda tutarsızlığı ortaya koyduğu vurgulandı.

LABORATUVAR İDDİASINA ATIF YOK

Belgelerde ayrıca, zaman zaman tartışmalara neden olan virüsün laboratuvardan sızdığı yönündeki iddialar üzerine Çinli yetkililer tarafından herhangi bir bilginin dile getirilmediği veya kayıtlara geçirilmediği ifade edildi.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here