Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsÇin koronavirüs vaka sayısı ve son durumu nedir?

  Çin koronavirüs vaka sayısı ve son durumu nedir?

  -

  Çin’in Wuhan kentinde başlayan Covid-19 pandemisi kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Ancak Çin’de başlayan salgın tüm dünyada etkisini sürdürürken Çin’in açıklamalarına göre ülkedeki vaka ve ölüm sayısı kontrol altında. Bu yüzden Koronavirüs pandemisinin ilk ortaya çıktığı Çin’deki vaka sayıları dünya tarafından sıklıkla takip ediliyor. Peki, Çin günlük koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı kaç? Çin’de koronavirüs ölüm tablosu nasıl ilerliyor? Çin’de toplam kaç vaka tespit edildi? Ülkede ne kadar test ve aşı yapıldı? İşte Çin koronavirüs tablosu, grafikleri ve Çin’le ilgili son haberler:

  ÇİN KORONAVİRÜS TABLOSU (05 MAYIS)

  Worldometers verilerine göre Çin’de vaka sayısı diğer ülkelerin aksine oldukça az. 05 Mayıs itibarıyla grafiklerde toplam vaka sayısı 90 bin 721 olarak görünüyor. Tabloya göre Çin toplam vaka sayısında ülkeler arasında 92. sırada görünüyor. İlk sırada yer alan ABD’de toplam vaka sayısı 32 milyon 735 bini geçmiş durumda. Yine Worldometers verilerine göre ülkede koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 636 kişi. Koronavirüs sonrası iyileşenlerin sayısı ise 85 bin 766. Aktif vaka sayısı ise 319 kişinin altında görülüyor. Canlı harita için bakabilirsiniz: (Çin en son vaka sayısı)

  ÇİN’DE YAŞANAN SON GELİŞMELER

  • Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk kez ortaya çıktığı Çin’in, ilk yabancı Kovid-19 aşısını temmuz ayına kadar onaylamayı planladığı belirtildi.
  • Çin’de hükümetin, aşı olmaya çok da istekli olmayan halkın aşılanmasını hızlandırmak amacıyla ücretsiz yumurta, market kuponları ve indirimler gibi teşvikler verdiği belirtildi. (17 Nisan)
  • Çinli aşı üreticileri, geliştirdikleri aşıların içeriğini, koruyuculuğunu artırmak amacıyla diğer ilaç firmalarının aşılarının içeriğiyle karıştırmak istediklerini açıkladı. (30 Nisan)
  • Çin’de, ülkeyi yöneten Komünist Partiye bağlı Merkezi Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonuna ait sosyal medya hesabında Hindistan’da Kovid-19 salgınının yol açtığı sıkıntılarla dalga geçen paylaşım yapılması tepki topladı. (5 Mayıs)

  ÇİN’DE NE KADAR TEST VE AŞI YAPILDI

  Aynı verilere göre Çin’de yapılan test sayısı 160 milyon olarak görülüyor. Euronews’in haberine göre 1 Nisan itibarıyla Çin’de yaklaşık 120 milyon kişiye koronavirüs aşısı yapıldı. Aynı habere göre Çin’de kullanılan aşılar şöyle: Sinopharm/Beijing, Sinopharm/Wuhan, Sinovac

  ÇİN KORONAVİRÜS TOPLAM VAKA SAYISI

  ÇİN’DEKİ AKTİF KORONAVİRÜS VAKA GRAFİĞİ

  - Advertisement -

  ÇİN KORONAVİRÜS TOPLAM ÖLÜM GRAFİĞİ

  5 NİSAN’DA EN ÇOK YENİ VAKA GÖRÜLDÜ

  Çin’de uzun sürenin ardından koronavirüs vakalarında ‘en büyük günlük sıçrama’ kaydedildi. 5 Nisan’da basına yansıyan haberlere göre Myanmar sınırında kaydedilen 15 yeni vakayla birlikte, ülke genelinde toplam vaka sayısı 32’ye yükeldi. Bu, Ocak ayından bu yana Çin’de kaydedilen en yüksek koronavirüs vaka sayısı.

  Yerel medyanın aktardığı habere göre, Ruili’de keşfedilen vakaların genetik analizi sonucunda yeni enfeksiyonların Myanmar’dan geldiği ve hastalardan 11’inin de Myanmar vatandaşı olduğu belirlendi, yeni yerel enfeksiyonların Myanmar’dan ithal edilen virüslerden kaynaklandığını gösteriyor. Şehirde bildirilen yeni hastalardan 11’inin de Myanmar vatandaşı olduğu belirlendi.

  ÇİN’İN NÜFUSU NE KADAR?

  Peki dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin’in nüfusu ne kadar? BM verilerine göre Çin 2020 nüfusunun yıl ortasında 1.439.323.776 kişi olduğu tahmin ediliyor. Worldometers verilerine göre bu rakam dünyadaki toplam nüfusun yüzde 18.47’sine denk geliyor. Ortanca yaş Çin’de 38.4 yıl.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....