Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt lekeleri kabus olmasın!

  Cilt lekeleri kabus olmasın!

  -

  Gebelik, güneşin olumsuz etkileri veya yaşlılık… Sebebi ne olursa olsun cilt lekeleri özellikle kadınlara psikolojik açıdan rahatsızlık hissi veren yaygın bir cilt problemi…

  Cilt lekelerine ilişkin en merak edilen soruları ve bu sorundan kurtulmak isteyenlerin başvurabilecekleri tedavi yöntemlerini Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aykut Mısırlıoğlu’na sorduk.

  Op. Dr. Aykut Mısırlıoğlu

  • Cilt lekeleri neden oluyor?
  Ciltte ortaya çıkan lekeler yani renk değişiklikleri en sık karşılaştığımız cilt problemlerinden. Aslında leke dediğimiz şey, melanin olarak adlandırılan ve renk veren hücrelerin bir alanda olması gerekenden fazla miktarda toplanması. Özellikle yüzde oluşan cilt lekeleri neredeyse her kadında karşılaşabileceğimiz türden bir sorun. En sık görülen leke tipleri bilhassa kadınların gebelik döneminde ortaya çıkabilen melazmalar, güneşe bağlı solar keratozlar ve yaşlanmaya bağlı senil keratozlar. Cilt lekesi varlığı, yüzü mat ve yaşlı gösteriyor, en önemlisi psikolojik açıdan rahatsızlık verdiği için kişinin sosyal yaşantısı üzerinde olumsuz etkiler oluşturabiliyor.

  • Leke tedavisi amaçlı hangi yöntemleri uyguluyorsunuz?
  Günümüzde leke tedavisi amacıyla kozmetik yöntemler olarak kremler kullanılıyor, medikal estetik anlamında ise soyma işlemlerine başvuruluyor. Soyma işlemleri olarak ifade ettiğimiz uygulamalar, kimyasalların kullanımıyla veya lazer sistemleriyle gerçekleştiriliyor. Kremler sonuç veriyor ancak krem kullanımının kesilmesinden sonra lekeler yineleyebiliyor. Kimyasalların kullanımı vasıtasıyla sağlanan soyma uygulamalarında da olumlu sonuçlar gözlemlenebiliyor ancak yöntemin ince ve açık tenli kişilere uygulanması yan etki riskleri sebebiyle çok tercih edilmiyor. Lazer sistemleri ile sağlanan soyma yöntemlerinde yüz güldürücü sonuçlar alınabiliyor ama uygulamada derinin alt ve derin tabakaları hedeflendiği için ağrı, ödem ve bazı durumlarda leke artışı riski bulunuyor. Bu yöntemler içerisinde Lavieen leke lazeri olarak adlandırılan sistem, yan etkileri ve riskleri daha aza indirebilmesiyle ön plana çıkıyor.

  • Leke lazerinin diğer sistemlerden farkı ne?
  Diğer lazer sistemlerinden en belirgin farkı kişinin cildine çok daha yüzeysel bir çalışma mantığı ile yaklaşması. Cildin derin katmanlarına hasar vermeksizin, cilt üzerinde sistem tarafından kontrol altında berelenmeler oluşturuluyor. Yapılan bu berelenmeler ile kişinin vücudunda var olan çöpçü hücreler yani makrofaj hücreleri, ciltte leke olan bölgeye çağrılıyor ve lekelerin giderilmesinde görev alıyor. Leke lazeri ile özellikle melazma olarak adlandırılan ve gebelik sonrası oluşan derin ve inatçı lekelerde dahi olumlu sonuçlar alınabiliyor. Ayrıca cilt yenileme ve gençleştirme konusunda cilde katkıları bulunuyor.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz