Diğer
  Ana SayfaSağlıkDüzenli egzersiz kalbinizi ve kemiklerinizi güçlendirir! 

  Düzenli egzersiz kalbinizi ve kemiklerinizi güçlendirir! 

  -

  Uzmanlar, kendine bakan, spor yapan, kaliteli uyku uyuyan, önemli gıda takviyeleri alan, hayata olumlu bakan kişilerin yüksek oranda sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdüğünün altını çiziyor. Sağlıklı yaşamın bir tercih ve kararlılık olduğu da doğrudur. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Arif Eroğlu konu hakkında bilgiler verdi. 

  ‘İnsanlar alkol ve sigara kullanmalarına rağmen 100 yaşını görenlere özenmeyi tercih ederler ve bu işin en kolayıdır. Genetik yatkınlık yadsınamaz bir gerçek ama her şeyi belirleyen ne yazık ki sadece genler değil. Çoğu durumda çevresel faktörlerin daha etkili olduğunu görüyoruz. 

  İnanç ve insan ilişkilerinin güçlü tutulması çok önemlidir. ‘Hayata nasıl bakarsak hayat bize onu verir. Negatifi görmek çok kolaydır, önemli olan olumsuzluklar içinde bile gülümseyecek ve gülümsetecek bir sebep bulabilmektir. Sadece davranışların değil düşüncelerin de kontrol edilmesini ve olumlamalar yapmanın bir alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. 

  Sağlıklı yaşamın ilk adımı olarak kalori miktarının azaltılmasını öneren ve günlük ortalama kalori tüketimini yüzde 25 azaltan kişilerin çok daha sağlıklı olduklarını; kalp hastalıkları, diyabet ve kansere yakalanma risklerinin belirgin olarak düştüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Obez bir kişinin ne yazık ki uzun ve sağlıklı yaşaması mümkün değil. 

  UZUN YAŞAMIN SIRRI GIDALARDA SAKLI

  Uzun yaşam süresinin ve kalitesinin sırrı en çok tüketilen gıdalarda saklı. Ekmek tüketiminin sınırlı tutulması gerektiğini ve buğdayın menşeine dikkat edilmesi gerekiyor. D ve C vitaminlerini ekstra takviye olarak yüksek doz öneriyorum, zencefil, zerdeçal, siyah zeytin, ev yapımı turşu, üzüm çekirdeği ekstresi, propolis, ruşeym, keçiboynuzu özütü gibi doğal destekleyicilerin bağışıklık sistemini güçlendirmede çok önemli olduğunu belirtiyor. B12 vitamini için haftada 1 paça çorbası içmek çok yararlı bir alışkanlıktır. Paça çorbasının doğal bir kolajen takviyesi olduğunu ve cildi gençleştirdiğini de belirtiyor. 

  - Advertisement -

  KARACİĞER VE BAĞIRSAKLAR TEMİZ TUTULMALI

  Karaciğerin ve bağırsakların temiz tutulmasının sağlıklı bir yaşam sürdürmekte önemli yeri vardır. Lifli gıda tüketimi azlık bağırsaklarda toksin birikimine neden olduğundan sabah kahvaltıda yulaf kepeği tüketilmesi bağırsakları süpürür ve metabolizmayı temizler. Bağırsaklar beynimizdeki fonksiyonları bile kontrol ediyor, gereksiz ilaç kullanımının barsak florasını bozduğu ve bağırsak epiteline zarar verdiği için kanser başta olmak üzere otoimmun hastalıklara (vücudun kendi kendine antikor üreterek  adeta metabolizmanın kendi ile kavga etmesi gibi), idiyopatik hastalıklara (nedeni bilinmeyen, açıklanamayan), alerjik hastalıklara ve ruh sağlığı bozukluklarına zemin hazırlıyor. 

  DÜZENLİ EGZERSİZ KEMİKLERİNİZİ VE KALBİNİZİ GÜÇLENDİRİR

  ‘Düzenli egzersiz kemiklerinizi ve kalbinizi güçlendirir. Spor yalnızca bedeni değil, ruh sağlığını da olumlu etkiler. Endorfin, seratonin, adrenalin gibi vücudu hem zinde tutan hem de mutluluk veren hormonların salınımıyla daha olumlu ve enerjik bir karaktere dönüşüm sağlanabilir.  

  Sıra dışı bir durum olmadığı sürece en geç 22:30’da yatıp, sabah 6:30’da uyanılmalı ‘Uykunun büyüme hormonunun üretimini artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Düzenli olarak 7 saat ve üzeri uyku uyumayan kişilerin uzun yaşam şansı ne yazık ki düşük. Vücuda kendini onarma ve hücrelerini yenileyebilmesi için zaman vermek lazım.’ diyerek melatonin hormonunun yeterli seviyede sağlanması için saat 23:00 den önce uyunması ve yatağa yatmadan 15 dakika önce ışıkları söndürülmesi gerekiyor.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....