Gençlik etkisi sağlıyor, kanserden koruyor

Hem lezzetli hem de tam bir sağlık deposu olan dut, günde bir avuç tüketildiğinde demir ihtiyacının yüzde 30’unu, lif ihtiyacının ise yüzde 20’sini karşılıyor. İçeriğindeki C, A ve K vitaminleri, beta karoten, alfa karoten, lif, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve yüksek antioksidanlar sayesinde kanserden kalp hastalığına, kansızlıktan enfeksiyona kadar sayısız hastalığa iyi geliyor. Demir içeriği diğer meyvelere oranla oldukça yüksek olan dut, ağrıları dindiriyor, yaşlanma etkilerine meydan okuyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, dutun faydaları ve tüketiminde dikkat edilecek noktalar hakkında bilgi verdi.

• Dut, hem çözünür hem de çözünmez lif için ideal bir kaynak. Çözünür lif, kan şekerini kontrol etmeye ve zararlı kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olurken; çözünmeyen lif ise sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli.

• Bir porsiyon dutta günlük lif ihtiyacının yüzde 20’si bulunuyor.

• Dut antosiyaninden zengin iyi bir antioksidan kaynağı. Antosiyanin antiinflamatuar etkisi ile ağrıyı azaltıcı ve iyileştirici özellik gösteriyor.

• İçeriğindeki resveratrol ile antiaging kaynağı. Yapılan çalışmalar, resveratrolün kan basıncını düşürdüğünü ve kalp hastalığı riskini azaltabildiğini gösteriyor.

• Antioksidandan bu kadar zengin bir meyve aynı zamanda serbest radikallerle savaşan kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye de sahip.

• Dut meyvesi çok yüksek oranda C vitamini kaynağı. C vitamini, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve hasarlı dokuları onarmak için çok önemli.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here