Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetGöbek bölgesinde yağlanma nasıl giderilir? Yağ yakımına yardımcı besinler

  Göbek bölgesinde yağlanma nasıl giderilir? Yağ yakımına yardımcı besinler

  -

  Obezitede genel olarak tüm vücutta yağlanma artar fakat özellikle bel çevresindeki yağlanmanın artışı daha risklidir. Bu durum genetik faktörlere ve kişinin beslenme düzenine göre değişkenlik göstermektedir. Peki, göbek bölgesinde yağlanma için ne yapmalıyız? Göbek bölgesinde yağ yakıcı besinler nelerdir? Diyetisyen ve Yaşam Koçu Tuğba Yaprak konu ile ilgili bilgiler verdi.

  GÖBEK BÖLGESİNDE YAĞLANMA NASIL GİDERİLİR?

  Bel çevresinde yağlanmanın fazla olduğu vücut şekline elma tipi vücut denir. Göbekteki yağlanma beraberinde iç organların yağlanmasını (visseral yağlanmayı) getirir.  Elma tipi vücudu olan kişilerde kardiovasküler hastalıklar, hipertansiyon, Tip2 DM, insülin direnci daha sık görülmektedir.

  Göbek bölgesinin yağlanması; erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra testesteronun ve fiziksel aktivitenin azalması, kadınlarda ise 40’lı yaşlardan sonra menopoz ile östrojenin azalması ve yine fiziksel aktivite azlığı nedeniyle artış göstermektedir.

  Özellikle glisemik indeksi yüksek ve yağlı besinler vücutta yağ olarak depolanır ve göbek bölgesindeki yağlanmayı arttırır. Ayrıca hamur işleri, trans yağlar, ambalajlı gıdalar, gazlı ve alkollü içecekler, basit şekerler içeriği yüksek gıdalar göbek bölgesindeki yağlanmayı arttırır. Yapılan bilimsel çalışmalarda rafine şeker ve fruktozun göbek bölgesinde yağ olarak depolandığı belirtilmiştir.

  Göbek bölgesinde yağlanmayı arttıran gıdalar olduğu gibi yağ yakımına yardımcı gıdalarda mevcuttur. Fakat bu gıdaların kullanılmasıyla mucize bir zayıflama beklenilemez. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte bu gıdaların alımına özen gösterilirse göbek yağlarının azaldığı gözlemlenecektir.

  - Advertisement -

  GÖBEK BÖLGESİNDE YAĞ YAKIMINA YARDIMCI BESİNLER

  • Yoğurt
  • Yumurta
  • Yeşil çay
  • Kinoa
  • Biber

  YOĞURT

  Yoğurt içeriğindeki protein ve kalsiyum sayesinde tok tutucu bir özelliğe sahiptir. Ayrıca yoğurdun yağsız olarak tercih edilebilmesi de kalori değerinin azalmasını sağlar. Kişinin diyetine yoğurdun eklenmesi, göbek bölgesindeki yağ miktarının azalmasına yardımcı olacaktır.

  YUMURTA

  Sabah kahvaltısında yumurta tercih edilmesinin büyük önemi vardır. Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli proteini içerir ve uzun süre tok tutar. Bu sayede kişinin gün içerisinde gereksiz kalori alımına engel olur ve kan şekerinin daha uzun süre sabit kalmasını sağlar.

  YEŞİL ÇAY

  Özellikle düzenli egzersiz ile birlikte yeşil çayın kilo kaybında yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinler, kalori kaybını ve bel çevresindeki yağ yakımını arttırmaktadır.

  KİNOA

  Son yıllarda sık tercih edilen bir besindir. Lif açısından zengindir bu sebeple dışkılamaya yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlık problemi yaşayanlara yardımcı olur. Bitkisel protein içeriği yüksektir. Kinoa, demir, selenyum, çinko ve antioksidan olan E vitamini yönünden de zengindir. Bu sayede göbek bölgesinde oluşan şişkinlikler yeterli lif alımına bağlı son bulacaktır.

  BİBER

  Yüksek miktarda C vitamini içerir. Yağ yakımına yardımcı olan iyi bir antioksidan kaynağıdır. Demir içeren besinlerle birlikte tüketildiğinde demirin emilimini arttırır.

  Bu besinlerin karışımlarıyla oluşturulan kürler de göbek yağlarının yakımına yardımcı olur. Kişinin kısa süre içerisinde güzel sonuçlar alarak ideal görüntüsüne ulaşmasını sağlar.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz