Diğer
  Ana SayfaSağlıkGöz ovuşturmak zararlı mıdır? Nasıl vazgeçmek lazım?

  Göz ovuşturmak zararlı mıdır? Nasıl vazgeçmek lazım?

  -

  Gün içinde kendimizi çok kere gözlerimizi ovuştururken bulabiliriz. Bulunduğumuz Koronavirüs sürecinde en dikkat etmemiz gereken konulardan biri de ellerimizi yüzümüze minimum düzeyde temas ettirmek. Peki, göz ovuşturmak zararlı mıdır? Göz ovuşturmaktan nasıl vazgeçebiliriz? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.

  Gözlerimiz görme duyumuzu sağlayan en önemli organlarımızdan birisidir. Gözümüzün ön yüzeyindeki saydam tabaka olan kornea tabakası aşırı baskı ve travmaya neden olan göz ovuşturması sebebiyle incelip, sivrilebilir. Kornea tabakasının aşırı sivrileşmesi ile karakterize hastalığın adı keratokonustur.

  Keratokonus genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. 20- 40 yaş arası ilerler ve 40 yaşından sonra stabil hal almaktadır. Hastalığın erken dönemlerinde farkbedildiğinde çeşitli tedaviler ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilmekte ve durdurulabilmektedir.

  GÖZ OVUŞTURMAK NELERE SEBEP OLUR?

  Allerjik hastalıklar sebebiyle gözün ovuşturulması, gözün saydam tabakası olan kornea tabakasının incelip sivrilmesi ile karakterize olan keratokonus hastalığının ortaya çıkışına zemin hazırlayabilmektedir ve ilerlemesini hızlandırmaktadır. Keratokonus hastalığının tam bir nedeni yoktur. Ailesel yani genetik özelliklidir.

  Hastalığın erken evrelerinde görmede bir sorun yoktur, hastalık ilerledikçe miyop ve astigmat kusurları ortaya çıkmaya başlar. İlk dönemlerde oluşan görme sorunu gözlük ile düzeltilebilirken, hastalık ilerledikçe gözlükle düzeltilemeyen görme sorunları ortaya çıkmaya başlar.

  - Advertisement -

  GÖZ OVUŞTURMAK VE TEDAVİSİ

  Erken evrelerde yakalandığında CCL (Corneal Cross Linking) ile hastalık tedavi edilebilir, ilerlemesi durdurulabilir. Ek tedavi yöntemleri kontakt lens, korneal halka tedavileri de mevcuttur.

  Burada önemli olan hastalığın erken farkedilip, tanı konulması ve tedavinin başlamasıdır. Hastalarımızın dikkat etmesi gereken durumlar, gözlerini aşırı kaşımaktan ve ovuşturmaktan uzak kalmaları, özellikle ergenlik dönemi ve 20’li yaşların başında görmede bozulmaların başlaması hızlı ilerleyen miyop, astigmat oluşması, gözlüğe rağmen net görememe gibi durumlardır.

  Keratokonustan korunmak için yıllık göz kontrolünden geçmek ve gözlerimizi ovuşturmamak gereklidir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz